Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@ug.istebna.pl

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty

Wkrótce

Baner
Rozpoczęcie imprezy: 2018-05-22
Zakończenie imprezy: 2018-07-08
Miejsce imprezy: Gminny Ośrodek Kultury, Promocji , Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej
Kontakt: +48 516 195 614

Jan Kufa „Kičeřok“ Wielu znanych baronów używa tytułu Fon czy Lord, a on ma po prostu zwykłe Kiczerok. Jest to przydomek wywodzący się z tradycji rodzinnej od miejsca skąd pochodzi jego ród. Urodził się 26 grudnia 1951 roku w Mostach koło Jabłonkowa, gdzie żyje i pracuje do dziś. Fotografią interesuje się od najmłodszych lat.

Zaczęło się od pierwszych kroków stawianych podczas wykonywania małych zdjęć 6x9 cm, aż do fotografii wielkoformatowej. Jan Kufa Kicerok to fotograf odznaczający się dużą ciekawością, starannością i chęcią odkrywania najlepszych ujęć co dało mu wiele ciekawych przeżyć i ogromne doświadczenie. Poszukiwanie swojego własnego stylu fotografii i jej przekazu, wyróżnia go spośród innych fotografów, m.in. w kółku fotograficznym w Jabłonkowie. Jest inicjatorem przekształcenia kółka na fotoklub („Fotoklub Jablunkov“), w którym działa już prawie 30 lat. Jego wzorem i mentorem był jego imiennik - Jan, ale Jan Byrtus, fotograf zakładowy w Hucie Trzynieckiej, również pochodzący z Mostów koło Jabłonkowa. To właśnie on zawiesił mu poprzeczkę bardzo wysoko. Ale jest to jedyna droga do ciągłego rozwoju.

Jan Kufa Kiczerok jest technicznie „dojrzałym“ fotografem. To właśnie on jest tym kolegą, który napędza resztę fotografów zrzeszonych w Fotoklubie do coraz lepszych wyników. Oprócz wielu wystaw w ramach Fotoklubu, organizuje również własne wystawy autorskie, których do dziś dnia było ponad czterdzieści. Jego prace pojawiają się na wystawach w całych Czechach, w Polsce, na Słowacji i Węgrzech. Jest w stanie sfotografować wszystko, ale jego charakterystycznym wyróżnikiem jest portret. Nie chodzi o zwykły portret. W każdym jego ujęciu jest radość, troska, humor, koncentracja, łaskawość, szczęście, czy mądrość życiowa, bo tylko tak wielki fotograf jak Jan jest w stanie to wszystko perfekcyjnie uwiecznić.

Mocnym atutem Jana jest technika fotograficzna. Natura badacza nauczyła go perfekcyjnej pracy z filmem w komorze fotograficznej, a ostatnio także z komputerowym opracowaniem fotografii cyfrowej. Obecnie skupia się na poznawaniu przyrody poprzez makrofotografię. Nie chodzi tylko o to, że Jan to wielki fotograf, chodzi też o to, że jest on przede wszystkim człowiekiem na właściwym miejscu o bardzo wysokich wartościach moralnych.  /Milan Motyka/

Motto autora:    Natura obdarzyła mnie wzrokiem, więc jestem w stanie dostrzegać przyrodę poprzez wizjer aparatu fotograficznego. Kiedy natura zabierze go z powrotem, pozostanie krótki zapis moich obrazów. JKK

Więcej szczegółów
Baner
Rozpoczęcie imprezy: 2018-06-08
Zakończenie imprezy: 2018-06-08
Miejsce imprezy: Gminny Ośrodek Kultury, Promocji , Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej
Organizator: Muzeum Regionalne "Na Grapie"
Kontakt: +48 508 844 275

Serdecznie zapraszamy wszystkich piszących, mówiących i zainteresowanych gwarą istebniańską na spotkanie 08.06.2018 r. o g. 17.00 w GOK-u w Istebnej. Zostanie tam zaprezentowany ujednolicony system zapisu dialektu istebniańskiego, którego autorem jest językoznawca, fonolog, twórca systemu fonologicznego dialektu kurpiowskiego: prof. zw. dr hab. Jerzy Rubach
Prof. Rubach badania nad naszą gwarą podjął 3 lata temu, przeprowadził liczne wywiady z mieszkańcami Trójwsi i na tej podstawie opracował spójny system jej zapisu.
Liczymy na obecność wszystkich tych, którym zależy na przetrwaniu naszej gwary.

Więcej szczegółów
Olsa Activ Race
Rozpoczęcie imprezy: 2018-06-08
Zakończenie imprezy: 2018-06-08
Miejsce imprezy: Start - Istebna Tartak
Organizator: Stowarzyszenie Animacji Kultury i Sportu „Anima Pro Activ”
Kontakt: +48 730720332

Olsa Activ Race- to event sportowy, w którym może wziąć udział każdy.
Są dwie możliwości pokonywania ETAPÓW, trasa rowerowa lub trasa biegowa.
My przygotowujemy dla Was siedem różnych etapów, a wy możecie wybrać czy pokonujecie dany etap trasą biegową czy rowerową.

Czas do kolejnego etapu Olsa Active Race pędzi jak szalony. Będzie to etap szczególny, ponieważ po raz pierwszy wystartujemy z Polski, metę z kolei będziemy pokonywać po czeskiej stronie :) 

Zapiszcie sobie w kalendarzach: 8 czerwca - Istebna - Jablonkov! 

Bardzo ważne informacje odnośnie piątego etapu naszego rajdu, który odbędzie się 8.06.2018

Biuro zawodów czynne od 15:30-16:00

Odprawa 16:30

Start biegaczy 17:00

Start rowerzystów 17:30

Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej

Więcej szczegółów