Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
17.05
2017

Spotkanie z podróżnikiem Piotrem Trybalskim

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM PIOTREM TRYBALSKIM W GMINNYM OŚRODKU KULTURY W ISTEBNEJ

 

16 maja 2017 r. w Istebnej można było spotkać się z „zawodowym podróżnikiem” Piotrem Trybalskim, który może poszczycić się między innymi tym, że do tej pory zwiedził już ponad 60 państw. Pan Piotr przybył do nas na zaproszenie lokalnego Punktu Informacji Turystycznej, by u progu sezonu urlopowego zachęcić i zainspirować do niezwykłych wypraw. Już od rana gościł w Gimnazjum w Istebnej, gdzie opowiedział uczniom o swoich podróżach i o tym „Jak zostać podróżnikiem”. Spotkał się również z uczniami podstawówek i udzielał indywidualnych konsultacji podróżniczych.

 O godz. 16.00 w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotece Publicznej w Istebnej rozpoczęła się prelekcja podróżnicza. Licznie przybyłych gości powitała Aneta Legierska – kierownik działu Promocji i Informacji Turystycznej. Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek podziękował panu Piotrowi za przybycie do naszej Gminy i chęć podzielenia się swoją wiedzą.

Piotr Trybalski to dziennikarz, fotograf i podróżnik, który swoją pasję przekuł w sposób na życie. Przez blisko 10 lat kierował serwisem OnetPodróże, pisał i fotografował m.in dla: „Polityki”, "Przekroju" „National Geographic”, National Geographic Traveler, „Podróże”, „Focus Historia”, „Ski” Jest autorem książek, m.in. „Fotograf w podróży”, "Podróże z Adrenaliną", Prowadzi warsztaty fotograficzne w różnych miejscach świata i fotowyprawy. Jest finalistą i laureatem konkursów fotograficznych (m.in. Grand Press Photo, Wielki Konkurs National Geographic, Leica Street Photo), zdobył tytuł Travel Photographer of The Year 2014. Gwatemala, Kuba, Senegal, Wenezuela, USA, to tylko niektóre z wielu miejsc, które odwiedził…

Z Istebnej Piotr Trybalski zabrał nas w podróż do Islandii – „krainy lodu i ognia”, która jego zdaniem jest najbardziej atrakcyjnym przyrodniczo miejscem na ziemi. To kraj, gdzie pogoda potrafi zaskakiwać: w zimie słońce wschodzi w okolicach południa a krajobrazy zapierają dech w piersiach. Ilustrację do opowieści stanowiły wyświetlane na ekranie zjawiskowe zdjęcia i filmiki. Trudno było uwierzyć że pokazane na nich wrzosowe, czy pomarańczowo – purpurowe niebo albo fluorescencyjna zieleń trawy  to bynajmniej nie efekt Photoshopa, lecz cuda, które w Islandii są na porządku dziennym. Należą do nich także tęcze, które nigdy nie znikają, setki wodospadów, gejzerów i wulkanów, czy bryły lodu lśniące jak kryształy Svarowskiego. Opowieść była okraszona wieloma anegdotami i ciekawostkami. Jakie słodycze uwielbiają spożywać Islandczycy? Nasze polskie Prince – Polo! Ile można zapłacić za off- roadową jazdę po Islandii? Bagatela 25. 000 Euro. Co jest obowiązkową pamiątką z Islandii? Otóż jest to puszka…. krystalicznie czystego powietrza. Podobno turyści kupują je na potęgę!

Na koniec pan Piotr wyczerpująco odpowiadał na zadane mu pytania. Prelekcja była okazją do odkrycia nowych kolorów świata i przeniesienia się (na razie tylko myślami) nad Morze Arktyczne. Więcej o fascynujących podróżach pana Piotra przeczytać można na stronie www.fotografwpodrozy.pl 

Na spotkaniu obecny był Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek wraz z małżonką, pracownicy GOTIC w Mostach koło Jabłonkowa, pedagodzy z okolicznych szkół i liczne grono zainteresowanych gości. Dziękujemy pani Monice Kukuczce - dyrektor SP2 Koniaków Rastoka, pani Adrianie Czernieckiej z ZS na Zaolziu i pani Ewie Czulak z Gimnazjum za zaangażowanie w promocję spotkania i udział w prelekcji.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu : Trójstyk – radość zwiedzania, nr ewid.: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0000400 finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska w Euroregionie Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko i budżetu państwa.

                             Oprac. Barbara Juroszek



Dodał: (5410)