Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
15.02
2016

Walentynki nieco inaczej czyli XV Zawody Furmanów! - relacja i wyniki...

W niedzielę 14 lutego, w Istebnej odbyły się XV Międzynarodowe Zimowe Zawody Furmanów. Zawody organizowane wspólnie przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej i Nadleśnictwo Wisła są prawdziwą „perełką” w zimowym kalendarzu imprez naszej Gminy. Przyświeca im cel pokazania i docenienia ciężkiej pracy furmana leśnego. Tutaj rywalizuje się nie tylko o nagrody ale także o prestiż i uznanie wśród kolegów po fachu. Przy zrywce drewna w górskich warunkach furmani są niezastąpieni - poradzą sobie tam, gdzie dla maszyny teren jest zbyt pochyły lub grząski. Wspólna praca konia i człowieka, która odbywa się na zasadach niezmiennych od lat, budzi podziw i szacunek. Rosnąca z roku na rok popularność Zimowych Zawodów Furmanów nie powinna więc nikogo dziwić.
W tym roku po raz kolejny (staje się to już miłą regułą) zmaganiom furmanów nad Olzą towarzyszyła wyjątkowo piękna aura pogodowa. Błękitne niebo bez jednej chmurki, ciepłe słońce i odpowiednia ilość śniegu zagwarantowały malowniczą scenerię i liczną widownię. Nie zawiedli również uczestnicy, którzy przybyli nad Olzę nie tylko ze Śląska Cieszyńskiego ale i Żywiecczyzny, Czech czy Słowacji. W sumie w szranki stanęło 17 par koni i 30 zawodników.


Na dobry początek konie: siwki, kasztanki i kare przeparadowały przez „pole walki” prezentując się przed oczami widzów. Był to naprawdę niezwykły widok, który tylko zaostrzył apetyt na dalsze oglądanie widowiskowych rozgrywek. XV Zawody Furmanów uroczyście otworzyli: Wójt Gminy Henryk Gazurek i Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka życząc zawodnikom udanych zmagań a widzom miłego oglądania. 
W tym roku mistrzowie furmańskiego fachu rywalizowali w dwóch konkurencjach. Pierwsza z nich - „Slalom z drewnem stosowym” - sprawdzała technikę i szybkość zawodników, którzy najpierw musieli ekspresowo załadować ok. 500 kg drewna stosowego na sanie, po czym slalomem przejechać wyznaczony odcinek i dokonać rozładunku. Kolejna z przeprowadzonych konkurencji, „Siła uciągu” dla wielu furmanów jest głównym sprawdzianem możliwości i kondycji konia, dlatego też zwykle budzi najwięcej emocji. Zadanie polegało na tym, by parą koni uciągnąć potężne drzewo na odległość ok. 20 metrów. Trzeba przyznać, że w tym roku ta część zawodów minęła naprawdę „jak z bicza strzelił” a furmani zaskakiwali świetnym czasem wykonania zadania. Organizatorzy nie zapomnieli też o publiczności. Chętni mogli spróbować swoich sił w „Rzucie gnotem” rywalizując o żartobliwy tytuł „Strongmana XV Zawodów Furmanów”. 
Konferansjerzy: Elżbieta Legierska-Niewiadomska Dyrektor GOK w Istebnej oraz Wojciech Kohut z Nadleśnictwa Wisła gorąco dopingowali uczestników, z humorem komentując ich zmagania. Ponieważ w tym roku zawody odbyły się w Walentynki, prowadzący prześcigali się w żartach nawiązując do tematu święta zakochanych. Atmosfery dopełniała znakomicie dobrana góralska muzyka. Zbigniew Wałach, Jan Kaczmarzyk i Jan Wałach przypomnieli, że w istebniańskim repertuarze jest wielkie bogactwo piosenek o „kónićkach”, które były przecież niezbędne w życiu górali, czy chciało się jechać „do galanki” czy „na wojnym”. 

Zwieńczeniem imprezy była rzecz jasna koronacja zwycięzców. Nagrody w postaci wartościowych akcesoriów konnych wręczyli Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka i Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek. Każdy uczestnik otrzymał ponadto worek owsa, sztangę kiełbasy, statuetkę, pamiątkowy dzwonek i ciepły posiłek. Na miejscu można było posilić się wyśmienitym gulaszem z dziczyzny oraz innymi przysmakami serwowanymi przez Koło Łowieckie „Olza”. 

XV Zawody Furmanów zaszczycili: pan Henryk Gazurek Wójt Gminy Istebna, pan Janusz Pierzyna  Prezes Zarządu Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu „Śląsk Cieszyński”, pan Stanisław Legierski Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy, pani Bronisława Fiedor Skarbnik Gminy Istebna, sołtys Jaworzynki pan Paweł Rucki oraz Radni Gminy Istebna. Tegoroczne zawody cieszyły się także wyjątkowym zainteresowaniem mediów i fotoreporterów, co jest dowodem na to, że ranga imprezy z roku na rok rośnie. 
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, którzy w ten walentynkowy dzień postanowili podjąć wyzwanie niełatwej rywalizacji oraz publiczności, która wiernie kibicowała faworytom. Podziękowania składamy też na ręce Nadleśnictwa Wisła za pomoc w organizacji i bardzo dobrą współpracę. 

Opracowała:  Barbara Juroszek

 

Wyniki w konkurencji Siła Uciągu:


1. Eugeniusz Tlałka i Piotr Kubica - Leśna - 7,41
2. Pavol Kitaš i Peter Kitaš - Golianowo - 7,45
3. Jan Urbaczka i Ryszard Haratyk - Jaworzynka - 7,71
4. Miroslav Šulava (ojciec) i Miroslav Šulava (syn) - Klubina - 8,07
5. Fiedor Adam i Piotr Ligocki - Koniaków/Istebna - 8,60
6. Śliwa Jacek i Śliwa Łukasz - Lipowa - 8,76
7. Marcin Bulava i Daniel Klus - Bukovec/ Mosty u Jablonkova - 10,13
8. Ciapka Grzegorz i Ciempiel Tomasz - Soblówka - 10,33
9. Jan Legierski i Krzysztof Wawrzacz - Istebna/Koniaków - 12,09
10. Pawlus Sławomir i Tracz Łukasz - Radziechowy - 12,37
11. Śliwa Aleksander i Śliwa Patryk - Leśna - 22,47
12. Oleś Mateusz i Kotrys Karol - Żywiec/ Łączna - 37,18


Wyniki w konkurencji Slalom z drewnem stosowym:


1. Pawlus Sławomir i Tracz Łukasz - Radziechowy - 2,07,27
2. Francisty Jano  i Haratyk Bolesław - Krupina/Jaworzynka - 2,10,69
3. Kitaš Pavol  i Kitaš Peter - Golianowo - 2,13,54
4. Urbaczka Jan i Haratyk Ryszard - Jaworzynka - 2.18,03
5. Kubica Piotr i Tlałka Eugeniusz (I para koni) - Leśna - 2,20,30
6. Kubica Piotr i Tlałka Eugeniusz (II para koni) - Leśna - 2,24,17
7. Fiedor Adam i Piotr Ligocki - Koniaków/Istebna - 2,25,32
8. Šulava Miroslav (ojciec) i Šulava Miroslav (syn) - Klubina - 2,30,85
9. Barabasz Mateusz i Czepczor Antoni - Istebna - 2,31,24
10. Siwy Mateusz i Rudzicki Wojciech - Górki Wielkie - 2,32,52
11. Śliwa Jacek i Śliwa Łukasz - Lipowa - 2,33,87
12. Ciapka Grzegorz i Ciempiel Tomasz - Soblówka - 2,37,02
13. Klus Daniel i Klus Tomasz - Mosty u Jabłonkowa - 2,39,49
14. Śliwa Aleksander i Śliwa Patryk - Leśna - 2,40,53
15. Bulava Marcin i Klus Daniel - Bukovec/Mosty u Jabłonkowa - 2,41,13
16. Legierski Jan i Wawrzacz Krzysztof - Istebna/Koniaków - 2,41,90
17. Oleś Mateusz i Kotrys Karol - Żywiec/Łączna - 2,43,75

 Dodał: (4619)