Wkrótce
Od 22 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotece Publicznej w Istebnej możemy zwiedzać najnowszą edycję Wystawy Twórczości Ludowej. Wydarzenie to ma już wieloletnią tradycję, a jego ideą jest promocja lokalnego rękodzieła. W sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury zgromadzone zostały prace pochodzące od wielu rękodzielników, warto wspomnieć, że zdecydowana większość pokazywanych tu przedmiotów wystawiona jest na sprzedaż. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poczesne miejsce zajmują oczywiście Koronki Koniakowskie – zarówno tradycyjne, „heklowane” serwetki, jak i stworzone z koronki ubrania i ozdoby. Można tu także nabyć bieżniki, poduszki, zakładki do książek i biżuterię, do których zdobienia artystki wykorzystały beskidzki haft krzyżykowy. Haft ten jest niezwykle piękny i bardzo charakterystyczny, barwne jest w nim bowiem tło, podczas gdy wzór pozostaje biały. Jest on tradycyjnym elementem zdobniczym zarówno kobiecego, jak i męskiego stroju ludowego Górali Śląskich. Jeśli ktoś z Państwa planuje nabycie kabotka, czy koszuli, to na wystawie można się zaopatrzyć zarówno w gotowe elementy stroju, jak i w potrzebne do nich tzw. wyszycia. Ważnym elementem ekspozycji są rzeźby, lustra w drewnianych, zdobionych ramach, czy też obrazy. Wystawa Twórczości Ludowej jest wymarzonym miejscem na zakup wakacyjnych pamiątek i nietuzinkowych prezentów, wiele tu bowiem przedmiotów użytkowych, których forma zainspirowana została sztuką ludową.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tego niezwykłego kiermaszu. Potrwa on całe lato i zakończy się dopiero 15 października. Zwiedzanie i sprzedaż codziennie w godzinach 09.00 – 17.00
Serdecznie zapraszamy na wystawę koronki koniakowskiej autorstwa Zuzanny Ptak. Artystka - koronczarka wyczarowuje szydełkiem przepiękne kreacje - suknie spódniczki, bluzki i wiele innych misternych cudeniek. Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek 26 czerwca o godzinie 11.00. Wystawa potrwa do końca roku.
Wystawa kolekcji ubrań stworzonych z koronki koniakowskiej jest częścią stypendium w dziedzinie twórczości ludowej. Projekt, którego celem jest zarówno popularyzacja, jak i promocja koronki koniakowskiej oraz edukacja w tej dziedzinie twórczości został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycja ta pokazuje koronkę koniakowską jako rękodzieło, które będąc głęboko osadzone w pięknej i bogatej tradycji ma potencjał pozwalający na dostosowanie się do zmieniających się potrzeb i wymogów odbiorcy. Tradycja i nowoczesność dająca możliwość powstawania współczesnych, atrakcyjnych form użytkowych koronki.
Zuzanna Ptak, z domu Jałowiczor wywodzi się z rodziny o bogatych tradycjach koronczarskich, twórczość ludowa była więc obecna w jej życiu od dziecka. Jako młoda dziewczyna aktywnie współpracowała z Cepelią, nie tylko oddając na sprzedaż swoje prace, ale także biorąc udział w organizowanych przez nią konkursach. Pani Zuzanna jest wielokrotną laureatką Konkursu na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy. Prace Zuzanny Ptak odznaczaj się starannością wykonania, oryginalnością kompozycji oraz wieloma autorskimi wzorami. Koronczarka ta z wielkim smakiem łączy piękne stare motywy z tymi zupełnie nowymi tworząc nietuzinkowe koronkowe kreacje, będące przedmiotem uznania zarówno etnografów, jak i plastyków.
Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci do uczestnictwa w zajęciach Autorskiej Szkółki Malarskiej Iwony Konarzewskiej pod patronatem Nadleśnictwa Wisła. Warsztaty odbywają się w miesiącach wakacyjnych, a więc lipcu i sierpniu, w każdy wtorek, środę i czwartek w godzinach od 14.00 do 16.00.
Od 4 sierpnia do 17 września 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej prezentowana będzie wystawa poświęcona Ewangelikom, którzy właściwie od początku Reformacji zamieszkują tereny Trójwsi.
Wystawa zorganizowana jest przez Parafię Ewangelicką w Istebnej z okazji jubileuszu 500 lat Reformacji.
Wystawa ma ukazać wkład religijny i kulturowy, który został wniesiony w społeczność wśród której Ewangelicy żyją i pracują.
Wystawa ma teoretyczny podział na trzy części. Pierwsza część przedstawia historię Reformacji i istebniańskiego zboru. W tej części pokazujemy także postaci, które w szczególny sposób zapisały się na kartach parafii lub historii.
Druga część przenosi nas w obieg roku kościelnego i przybliża święta kościelne i rodzinne, które przeżywam w parafii i w domu.
I trzecia część pokazuje codzienne życie religijne parafii na Kurzyszowskim.
Wystawa jest przygotowana w sposób, który zawiera dużo różnych zdjęć, dokumentów oraz krótki film. Zamierzeniem organizatorów było pokazać jak najwięcej obrazów minimalizując informacje pisane. Obrazy przedstawione przekazują dużo treści, która na pewno będzie przemawiać do zwiedzających.
Polecam odwiedzenie wystawy. Może właśnie podczas jej oglądania uzmysłowimy sobie, że życie człowieka w bliskości swego Stwórcy, powierzenie Mu codziennych troski i radości czyni z nas ludzi naprawdę szczęśliwych.
tekst. ks. Alfred Staniek
Dni Koronki Koniakowskiej to doroczne święto najbardziej znanego rękodzieła ludowego wywodzącego się z Koniakowa. Spotykamy się w mateczniku koronki, poznając jej piękne, różnorakie formy i szeroki wachlarz współczesnych zastosowań. Jak zwykle będzie nam towarzyszyć góralska muzyka, liczne występy artystów, wystawy, kiermasz, a także pokaz mody i oczywiście konkurs na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską.
Szczegółowy Program
Sobota 12.08.2017
14.00 – Wernisaż wystawy zdjęć „Ku Pamięci Zuzanny Gwarek” w Muzeum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie
15.00 – Wernisaż wystawy „Wspomnienie najstarszych serwet i wzorów koniakowskich” w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie
20.00 Góralski Festyn w Karczmie „Kopyrtołka” w Koniakowie
Niedziela 13.08.2017
16.00 Koncert z okazji wpisania koronczarstwa koniakowskiego na listę UNESCO
17.00 Pokaz mody z koronki koniakowskiej – KORONKOWE KREACJE Zuzanny Ptak
18.00 Występ Zespołu Regionalnego „Istebna”
19.30 Koncert Orkiestry Dętej i zabawa taneczna w Karczmie Kopyrtołka
Wtorek 15.08.2017
15.00 Koncert na Rogach Alpejskich – artyści z Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR)
15.30 Konkurs Gry na Trombitach Tadeusza Ruckiego
17.00 Ogłoszenie wyników konkursu na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską
18.00 Występ Zespołu Regionalnego „Koniaków”
19.00 Koncert gry na trombitach
Dodatkowe atrakcje: od soboty do wtorku w godz. 10.00 do 16.00
- Wystawy koronki koniakowskiej Marioli Wojtas, Beaty Legierskiej, Największej Koronki Koniakowskiej, ponad 30-letniej koronki koniakowskiej pt. „Wspomnienie najstarszych serwet i wzorów koniakowskich” oraz Bobowskiej, Krakowskiej, Węgierskiej z Kozardu i Czeskiej Hany Hazakovej Koronki Klockowej w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie.
- Stoiska Heklujących Koronczarek na odcinku drogi pomiędzy szkołą a Szańcami.
- Stoiska z twórczością ludową w Galerii na Szańcach i przy Centrum Pasterskim.
- Konkurs na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską w Muzeum Koronki Koniakowskiej.
- Wystawa Twórczości Ludowej w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotece Publicznej w Istebnej, godz. 9.00 – 17.00