Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
26.01
2020

Bogusław Gracz z Istebniańskim Bruclikiem!

W niedzielę 26 stycznia już od samego rana na trasach Kubalonki widoczni byli biegacze z różnych stron Polski i z zagranicy. Rozgrzewali się, smarowali narty, sprawdzali trasy, a to wszystko po to, by jak najlepiej przygotować się do startu w 45. edycji biegu narciarskiego „O Istebniański bruclik” . Lekki mrozik pozytywnie nastroił zawodników i zawodniczki, gdyż w biurze zawodów zgłosiło się niemalże 100 osób więcej niż w ubiegłym roku!

Tegoroczna edycja biegu rozgrywana była w ramach Pucharu Polski Amatorów PZN, a patronat nad biegiem objął Stanisław Szwed- Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W kategorii dzieci i młodzieży wystartowało łącznie 155 uczestników.  Wzorem ubiegłego roku w najmłodszych kategoriach wiekowych zwycięzcy prócz pucharu i nagród rzeczowych otrzymywali również istebniański bruclik i kabotek. Tym razem trofea te trafiły do Aleksandry Wojtyły i Samuela Mitręgi.

W kategorii młodzieżowej zawodnicy, którzy ukończyli bieg na pierwszym miejscu również otrzymali bruclik i kabotek. A byli to Zuzanna Fujak i Dawid Pilch.

W biegu dla osób dorosłych wystartowało łącznie 149 zawodników i zawodniczek. Rywalizacja wśród kobiet i dwóch najstarszych kategorii męskich rozgrywała się na dystansie 5 km,  natomiast mężczyźni w wieku od 17 do 59 lat walczyli na dystansie 15 km o główne trofeum, czyli Istebniański Bruclik. W tym roku trafiło ono do Bogusława Gracza! Ciekawostką jest, że reprezentował on kategorię mężczyzn 40-49, a nie młodsze, w których przez kilka ostatnich lat wygrywano Istebniański Bruclik.

W rywalizacji na 5 km najszybszym zawodnikiem był Piotr Porębski, który jest również odpowiedzialny za organizację Mistrzostw Polski Górników odbywających się przy okazji naszego biegu.

Najszybszą wśród kobiet była Jolanta Byrtus i to jej łupem padł Istebniański kabotek. Kilkanaście sekund po niej na metę wpadła Laura Legierska reprezentująca NKS Trójwieś Beskidzka.

Najmłodszymi uczestnikami biegu byli w tym roku: Magdalena Bury i Xavier Wantulok z rocznika 2014, zaś najstarszymi uczestnikami biegu byli: Maria Zachara z rocznika 1957 i Kazimierz Łapczyński z rocznika 1941.

Ceremonii wręczania nagród trzem najlepszym zawodnikom w każdej kategorii wiekowej dokonał Stanisław Szwed – Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, Zastępca Wójta Gminy Ryszard Macura, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Legierski wraz z Radnymi oraz Radny Powiatu Bielskiego pan Józef Herzyk. Każdy z dekorowanych otrzymał dyplom, szklany puchar oraz nagrody rzeczowe. W tegorocznej puli nagród znalazły się wartościowe nagrody rzeczowe po części ufundowane przez sponsorów imprezy, a łączna pula nagród przekroczyła 12 tysięcy złotych!

Dzięki wpisaniu naszego biegu do kalendarza Pucharu Polski Amatorów na Brucliku wystartowali zawodnicy od Pomorza aż po Tatry, a nawet Bieszczady. Wraz z nimi na Kubalonkę zjechali się ich bliscy, przyjaciele, którzy stanowili liczną grupę kibiców podziwiających z zaciekawieniem narciarskie zmagania.

Bieg o Bruclik jest imprezą pełną tradycji. W góralski klimat wprowadzali nas konferansjerzy- Aneta Legierska i Bartłomiej Jałowiczor, którzy ubrani w stroje regionalne komentowali wszystko co się dzieje na trasach.  Nie zabrakło tradycyjnej muzyki na góralską nutę, a to dzięki przygrywającej wszystkim kapeli Jetelinka z Jaworzynki.  

Tegoroczną gastronomię zapewniło Koło Gospodyń Wiejskich Istebnianki, które zawodnikom serwowało pożywną zupę gulaszową i herbatę, a dla kibiców znalazło się również pyszne ciasto czy kiełbaska z grilla.

Od samego rana działało prężnie Biuro Zawodów, a pracowali w nim: Ela, Ewa, Marta i Arek, którzy dbali, by wszystko na listach startowych się zgadzało i by wszyscy mieli swój numer startowy. Na mecie krzątali się  Wiola, Basia, Ania, Zuzia i Dominik, by w zamian za oddany numer startowy wręczyć pamiątkowy medal oraz bloczek na posiłek i herbatę.  Za porządek na parkingach i bezpieczeństwo odpowiedzialni byli strażacy z OSP Istebna Centrum, zaś za porządek wokół stadionu Paweł i Genek.  Na fotografiach bruclikowe emocje uwieczniał Jacek Kohut. Sędzią Głównym zawodów był Jacek Suszka, a Delegatem Technicznym Adam Cieślar. Całej ekipie Organizatorów i sędziów z serca dziękuję, bo bez ich pomocy i zaangażowania organizacja Biegu byłaby niemożliwa.

Na koniec pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim Sponsorom tegorocznej imprezy, a było ich sporo:

 • Totalizator Sportowy- GŁÓWNY SPONSOR
 • Stanisław Szwed- Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
 • Eko Stela
 • Drewnostyl Adam Matuszny
 • Budowa Obiektów Drogowych Jan Golik
 • Firma Usługowa Hubert Kędzior
 • Diehl Metering Sp. z.o.o
 • INFRACOMPLEX Tomasz Wrzosek
 • EL-TEL Juroszek, Tadeusz Juroszek
 • Zakład Elektromechaniczny BAST
 • Bank Spółdzielczy Ustroń
 • Jur - Gast
 • Pensjonat Na Stoku Janusz Waszut
 • Restauracja Dwór Kukuczka
 • Centrum Koronki Koniakowskiej
 • Kompleks Zagroń Istebna
 • Market Budowlany Baza
 • Firma Rekord Bielsko Biała
 • FBSerwis
 • Base Camp Istebna
 • Halifax z Istebnej

Dzięki Waszemu wsparciu finansowemu i rzeczowemu udzielonemu Organizatorom przyczyniliście się Państwo do rozwoju sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych naszego regionu. Dziękujemy!

Bieg „O Istebniański Bruclik” jest najstarszym biegiem narciarskim w Polsce i to dzięki temu, że tradycja narciarstwa biegowego jest u nas wciąż rozwijana, propagowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w 45. edycji biegu, w szczególności mieszkańcom naszej Gminy, bo to dzięki Wam biegi narciarskie u nas są nadal żywe i gromadzą wielu miłośników biegówek na trasach na Kubalonce!

Karina Czyż

 

Linki do fotogalerii to zielone banerki poniżej pod wynikami...


Zobacz reportaż:
45 Międzynarodowy Bieg o Istebniański Bruclik - podium...

Zobacz reportaż:
45 Międzynarodowy Bieg o Istebniański Bruclik - biegi, inne...


Dodał: Jacek Kohut (7144)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

2024/07/6 2024/07/7 2024/07/13 2024/07/14 2024/07/25 2024/07/26 2024/07/27 2024/07/28 2024/07/29