Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
8.07
2020

Ścieżka Spacerowa Źródła Olzy

 

ŚCIEŻKA SPACEROWA " ŹRÓDŁA OLZY"

            Oznaczona jest kolorem żółto-białym. Trasa liczy 6 km długości, a jej przejście zajmuje 1 h 10 min do źródła, zaś 1h 40 min do złączenia z niebieskim szlakiem turystycznym biegnącym w kierunku Koniakowa lub Baraniej Góry. Wzdłuz ścieżki postawione są 3 tablice informacyjne: na początku przy dawnym schronisku Zaolzianka, druga przy zbiorniku wodnym i 3 na styku ścieżki z niebieskim szlakiem. Ścieżka spacerowa wzdłuż rzeki Olzy jest idealna na wspólne spacery lub piesze wędrówki. Ścieżka praktycznie w ¾ prowadzi po asfaltowej leśnej drodze, która zamknięta jest dla ruchu samochodowego. Dzięki temu ten odcinek idealny jest na rower, rolki, czy niedzielne spacery, gdzie po drodze zobaczymy zbiornik retencyjny Olza i możemy dojść do źródeł rzeki.

     Początek ścieżki spacerowej do Źródeł Olzy  to rozwidlenie dróg w Istebnej na Zaolziu ( przy dawnym schronisku Zaolzianka).  Droga w lewo pod górę prowadzi do Łączyny i na Stecówkę.  My podążamy na wprost w kierunku Koniakowa – Rastoki, gdzie początkowo trasa prowadzi razem z żółtym szlakiem turystycznym biegnącym do Koniakowa.  Po lewej stronie mijamy parking, zaś po prawej towarzyszy nam rzeka Olza, a w głębi za nią boisko sportowe i kompleks rekreacyjny.

     Po około 300m droga główna, a z nią żółty szlak turystyczny skręcają ostro w prawo na most, my zaś podążamy dalej prosto. Mijamy szlaban, a z prawej strony ponownie zaczyna nam towarzyszyć szemrząca rzeka Olza. Idąc dalej słyszymy już tylko szum lasu i plusk potoku. Po przejściu kolejnych około 700 m wychodzimy na rozległą polanę mając po prawej stronie w głębi podrastający młodnik. Ponad koronami drzew z przodu widzimy w oddali masyw Gańczorki, a po jej prawej stronie masyw Tynioka. Po przejściu około 1,5 km dochodzimy do klocowiska, a zarazem rozwidlenia dróg. Droga w lewo prowadzi do osiedla Filipionka, droga na wprost, to droga zwózkowa, my zaś podążamy w prawo za główną drogą na mostek.

     Mijamy szlaban i dalej prostym odcinkiem drogi dochodzimy do wysokiego lasu. Z prawej strony przy drodze towarzyszy nam Olza, mijamy kolejne klocowisko, droga lekko zaczyna się wznosić i już po prawej stronie pojawia się piękny zbiornik zaporowy na rzece Olzie, wybudowany w miejscu gdzie w XIX w. istniała stara klaza wodna. Po krótkim odpoczynku i nacieszenia wzroku tym miejscem ruszamy dalej, by po następnych około  500m dojść do kolejnego klocowiska. Tu droga w lewo prowadzi na Pietraszonkę lub do Chatki AKT, droga w prawo do Koniakowa przez Tyniok.

    My kierujemy się na wprost i pomiędzy dwoma bukami podchodząc stromo na skarpę wchodzimy na leśną przesiekę. Wyraźna ścieżka prowadzi nas lasem stromo pod górę.  Po kolejnych około 600m wychodząc z gęstszego lasu pokonujemy malutki ciek wodny, który jest głównym strumieniem Olzy.  Tu naszą ścieżkę przecina wyraźna ścieżka poprzeczna.

    Przed nami zauważamy słup z tabliczkami kierunkowymi.  Idąc na wprost pod górkę po około 10 min. stajemy przed głównym źródłem Olzy. Tu znajduje się tablica informująca o źródle oraz tablica z tekstem pieśni Jana Kubisz " Płyniesz Olzo".  Do naszej dyspozycji mamy również ławeczki, gdzie siadając i odpoczywając podziwiamy widoki w kierunku Istebnej, a dalej Beskidu Śląsko- Morawskiego. Możemy również ugasić pragnienie czyściutką i smaczną wodą prosto ze źródła Olza.

   Po odpoczynku wracamy w dół do drogowskazu. Tu zaś jeśli chcemy wracać do Zaolzia, idziemy w dół do zagajnika w leśną przesieką i z powrotem tak jak przyszliśmy. Jeżeli chcemy dojść do Koniakowa lub Karolówki, skręcamy w lewo i idziemy w górę do niebieskiego szlaku turystycznego. My skręcamy w lewo i dalej idziemy wygodną płaską ścieżką trawersującą zbocze Gańczorki, pokonujemy urokliwy mostek na malutkim cieku wodnym, dalej pokonujemy na wprost wyraźną poprzeczną ścieżką /góra - dół/ i wchodzimy w mały zagajnik. Przechodząc zagajnik dochodzimy do drogi leśnej, którą podążamy w górę wychodząc na przełęcz pomiędzy Gańczorką / z lewej/, a Małą Gańczorką  /z prawej/.  Tu na przełęczy spotykamy niebieski szlak turystyczny. 

 

Rowerem wzdłuż Olzy

            Rzeka Olza - Olše swoje źródło bierze w Polsce pod Gańczorką. Do samego źródła rzeki trzeba dojść w górę - pieszo, ale już mniej więcej 600 m od źródła zaczyna się trasa rowerowa, która prowadzi najpierw leśną drogą, a następnie po asfaltowej nawierzchni. 6 km trasy do schroniska Zaolzianka pokrywa się z ścieżką spacerową do Źródeł Olzy. W całości na rowerzystów czeka 13 km prostej trasy prowadzącej m.in. obok dwóch ośrodków narciarskich Złoty Groń i Zagroń oraz parku wodnego Olza. Dalej trasa biegnie koło stacji benzynowej i dalej na Szymcze, w kierunku na Czechy. Ciekawą drogą odchodzącą od trasy po stronie polskiej jest wyjazd na wzgórze do przysiółka Wilcze, gdzie znajduje się Izba pamięci alpinisty Jerzego Kukuczki, którego rodzina pochodziła z Istebnej. Zobaczyć tam można np. pamiątki z wypraw oraz sprzęt do wspinaczki górskiej. W Bukowcu, w miejscach, gdzie rzeka Olza wypływa z Polski, a wpływa na teren Czech, rozpoczyna się trasa rowerowa nr 10 i biegnie do Jablunkova i dalej przez Beskidy Cieszyńskie.

            Dla tych, którzy nie mają własnego roweru można go wypożyczyć w wypożyczalni rowerów i skuterów przy Olzie + 48 517 377 808 lub w parku linowym w Istebnej + 48 888 661 794.

 

Rzeka Olza

            Wypływa ona spod zboczy Gańczorki, ale i Tynioka czy  Karolówki.  W górnym biegu tworzy ją kilka mniejszych potoków.  Po terenie Istebnej płynie przez około 20 km, by w rejonie Jasnowic przekroczyć granicę i stać się rzeką czeską.  Na tym odcinku stanowi granicę pomiędzy Beskidem Śląskim, a Beskidem Śląsko-Morawskim.  W środkowym biegu stanowi granicę pomiędzy Polską, a Republiką Czeską, zaś dalej płynie do Odry i do Bałtyku.  Jej całkowita długość to około 99 km.

 

Więcej >>>>>

 Dodał: (7380)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2024/06/1 2024/06/6 2024/06/8 2024/06/9 2024/06/21 2024/06/22 2024/06/29