Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
17.07
2017

Dni Istebnej 2017 - relacja i foto...

ISTEBNIAŃSKIE ŚWIĘTOWANIE CZYLI XXI DNI ISTEBNEJ

Trzeba przyznać, że dawno „Pod Skocznią” nie było tak głośno, tłumnie i radośnie jak w słoneczny weekend 15 - 16 lipca. XXI Dni Istebnej rozbrzmiewały dobrą muzyką, iskrzyły się humorem, dostarczyły emocji i pięknych wrażeń wizualnych. Jednym słowem – kolejne „imieniny” naszej Gminy zostały uczczone jak należy, a więc hucznie, tłumnie i radośnie.

CZĘŚĆ I - CZYLI NAGRODY DLA ZASŁUŻONYCH I KONCERT „INO ROS”

W sobotni wieczór 15 lipca na scenie „Pod Skocznią” XXI Dni Istebnej oficjalnie zainaugurował Zastępca Wójta Gminy Istebna Józef Polok życząc wszystkim wspaniałej zabawy. Od początku uroku i charakteru nadawał imprezie zgrany duet prowadzących - folklorystów: Elżbieta Legierska – Niewiadomska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej  i Michał Zowada z Leszczyny (w wielkim stylu debiutujący w roli konferansjera). Każde ich wyjście, okraszone przyśpiewkami, „wicami” i powiedzeniami oraz przepiękną gwarą wzbudzało salwy śmiechu na widowni.

Na początek obejrzeliśmy występ młodych górali z zespołu „Mali Zaolziacy” kierowany przez Bartka Rybkę, który wraz z kapelą „Rajwach” skocznie przygrywał do tańca. Po pięknym występnie nadszedł czas wręczenia nagród Rady Gminy w dziedzinie kultury i sportu. To część uroczysta i niezwykle ważna, gdyż możemy zwrócić uwagę na tych, którzy tworzą coś dla innych, dokładając swoją cegiełkę w budowaniu dobrego wizerunku naszej Gminy. W tym roku Rada Gminy uhonorowała: Józefa Zowadę z Istebnej– rzeźbiarza i pisarza ludowego, Pawła Jałowiczora – rzeźbiarza z Jaworzynki oraz Marię Kohut – działaczkę Związku Kombatantów z Istebnej.

Laury zostały też wręczone sportowcom, którzy ... nie spoczywają na laurach i reprezentują naszą Gminę w kraju i za granicą . Znaleźli się zaś wśród nich: Dominik Bury (MKS Istebna), Kamil Bury (MKS Istebna), Mikołaj Michałek (MKS Istebna), Eliza Rucka (MKS Istebna), Adam Cieślar (KS Akademicki Związek Sportowy AWF w Katowicach), Dominika Hulawy (Biathlonowy Ludowy Klub Sportowy), Ewa Gazur (NKS Trójwieś Beskidzka), Mateusz Haratyk (NKS Trójwieś Beskidzka), Joachim Krężelok (UKS Wisła), Bartłomiej Rucki (NKS Trójwieś Beskidzka).

Wręczenia nagród dokonali: Józef Polok – Zastępca Wójta Gminy Istebna, Stanisław Legierski – Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Istebna oraz Jarosław Hulawy – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Sportu Gminy Istebna.

Następnie odbył się wyczekiwany przez wielu punkt programu a więc koncert Zespołu „Ino Ros”, który wymieszaną w odpowiednich proporcjach mieszanką folku, rocka i muzyki tanecznej świetnie wpisał się w klimat istebniańskiej imprezy. „Ino Ros” płynnie wprowadził wszystkich w kolejny wyczekiwany punkt programu – plenerową zabawę taneczną. Za konsolą rządził tej nocy DJ Jan Zachar, dzięki któremu parkiet nie pustoszał do białego rana.

CZĘŚĆ II – W POSZUKIWANIU NAJPIĘKNIEJSZEJ GÓRALKI

W słoneczne niedzielne popołudnie amfiteatr po raz kolejny pękał w szwach. Donośnym „Witómy was goście mili” przywitał nas góralski duet konferansjerów a zastępca Wójta Pan Józef Polok złożył wszystkim życzenia udanej zabawy. Już po raz szósty mieliśmy okazję cieszyć się wyjątkowo widowiskową i miłą dla oka rywalizacją – Konkursem na Najpiękniejszą Góralkę. Do tego tytułu pretendowało 6 pięknych i odważnych kandydatek. Były to: Celina Bielesz z Istebnej, Anna Kukuczka z Istebnej, Natalia Suszka z Istebnej, Julia Kupczyk z Jaworzynki, Patrycja Bury z Jaworzynki, Katarzyna Legierska z Istebnej. Urodziwe góralki oceniało Jury w składzie: Lucyna Ligocka- Kohut z GOK Istebna, Błażej Knopek – muzyk z Istebnej, Lucyna Grabowska – właścicielka Agencji Modelek Grabowska Models, Aleksandra Wyszomierska – Miss Południa Nastolatek i pan Stanisław Legierski – wiceprzewodniczący Rady Gminy Istebna. Wypatrując tej najpiękniejszej, ocenie poddali nie tylko urodę ale też wdzięk, grację i wypowiedzi dziewczyn. Musiały one wykazać się znajomością gwary oraz humorem opowiadając na podchwytliwe nieraz pytania. Góralki miały okazję pochwalić się również swoimi talentami jak piękny śpiew czy zdolności artystyczne.

Dziewczyny zaprezentowały się w tradycyjnym stroju góralskim, modnych kreacjach folkowych, które wyszły spod igły Łucji Dusek- Francuz, właścicielki Łucja Beskid Folk oraz sukienkach ślubnych z salonu Annais. Urodę góralskich dziewczyn podkreślił makijaż i fryzury o które zadbał zespół wizażystek i fryzjerek z salonu urody Iwona Kohut w Istebnej. Dodatkowo mogliśmy podziwiać finezyjne wiązanki ślubne, które były dziełem hurtowni „Małgorzatka” z Wisły Grażyny i Zenona Zembol, której zawdzięczamy również dekorację sceny.

W przerwach humorystycznymi, przewrotnymi piosenkami i tekstami rozbawił publiczność kabaret „Truteń” z Zakopanego. Usłyszeliśmy także próbki niebywałego talentu wokalnego ubiegłorocznej Najpiękniejszej Góralki Edyty Mojeścik, która zaśpiewała  „Skyfall” i „I will always love you”.

Za kulisami można było zauważyć, że góralki wykazały się ogromnym koleżeństwem i potraktowały konkurs jako przygodę. Miło było patrzyć jak kibicują sobie wzajemnie i pomagają. Gdy jednak nadszedł czas na ogłoszenie werdyktu serca pod kabotkami zabiły mocno. Decyzją Jury Najpiękniejszą Góralką 2017 roku została Patrycja Bury z Jaworzynki. Zdobywczyni koronkowej korony otrzymała 1000 zł. od Hotelu Złoty Groń w Istebnej. 16 – letnia Jaworzynczanka została również mianowana Miss Publiczności i została zaproszona na sesję zdjęciową w firmie Fotokreatywna Patrycji Cieślar w Wisły. Tytuł Miss Uśmiechu przypadł Annie Kukuczka z Istebnej, a Miss Warkocza została Julia Kupczyk z Jaworzynki. Obie dziewczyny zyskały nominację do Miss Południa Nastolatek a Julia ponadto bon o wartości 100 zł do butiku Garderoba w Ustroniu. Wszystkie kandydatki otrzymały kosmetyki ze sklepu Sekret oraz bony o wartości 50 złotych z kwiaciarni Małgorzatka i zestaw produktów MOKATE oraz 100 zł z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

Po tak wielkich emocjach atmosferę złagodziła dobra muzyka - w refleksyjny nastrój wprowadził nas występ Zespołu Strange w składzie: Artur Kupczyk, Wojciech Zubrzycki, Edyta Mojeścik. Można było zachwycić się niebanalnymi tekstami, blues- rockowymi kompozycjami i na chwilę nabrać oddechu. Na koniec wszystko – jakżeby inaczej – musiała zwieńczyć żywiołowa zabawa taneczna. I znów do późnej nocy amfiteatr nad Olzą tętnił życiem i rozbrzmiewał letnimi przebojami, które serwował tym razem DJ Dread.

Warto dodać , że podczas dwóch dni imprezy na świetnym poziomie stała gastronomia – zgrany i szybki zespół z pizzerii Werona po raz kolejny stanął na wysokości zadania podtrzymując tezę, że placki z blaszy i potrawy z grilla mało gdzie smakują tak jak „Pod Skocznią”.

Na Dniach Istebnej władze samorządowe Gminy Istebna reprezentowali: Józef Polok- Zastępca Wójta Gminy Istebna, Stanisław Legierski Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Istebna Sołtys Istebnej Jerzy Michałek, Sołtys Koniakowa Jan Gazur oraz radni Gminy Istebna. Obecny był również Andrzej Kudełka Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła oraz państwo Mieczysław i Lucyna Lenartowicz - goście z zaprzyjaźnionej Gminy Branice.

***

                Podsumowanie XXI Dni Istebnej? Były ze wszech miar udane! Doskonała frekwencja, sprzyjająca pogoda, świetni prowadzący i bogaty program, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie zagwarantowały w 100% udaną imprezę. Warto dodać, że wielu z występujących artystów, mających za sobą koncerty na wielkich scenach i udział w przeróżnych „eventach” stwierdziło, że trudno o miejsce jak Istebna, gdzie spotkać można tylu pozytywnych, życzliwych uśmiechniętych i świetnie bawiących się ludzi. To chyba najlepsze podsumowanie. Wszystkim sponsorom i wszystkim występującym artystów organizator imprezy – Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej składa serdeczne podziękowania.

Opracowanie: Barbara Juroszek

Poniżej zamieszczamy linki do fotogalerii z niezwykle udanych Dni Istebnej 2017.


Zobacz reportaż:
Dni Istebnej 2017 - dzień 2 mix

Zobacz reportaż:
Dni Istebnej 2017 - dzień 2

Zobacz reportaż:
Dni Istebnej 2017 - dzień 1


Dodał: Jacek Kohut (5505)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2024/06/1 2024/06/6 2024/06/8 2024/06/9 2024/06/21 2024/06/22 2024/06/29