Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
18.09
2017

Dożynki Gminne w deszczu ale radośnie!

Co roku we wrześniu nastaje taki wyjątkowy czas, kiedy w całej Trójwsi aż huczy od przygotowań. Gaździny na potęgę pieką kołocze i wiją wóniónczki z kłosów zboża. Gazdowie w placach rychtujóm wozy, traktory, furmanki do jazdy reprezentacyjnej. To znak, że właśnie nadchodzą dożynki istebniańskie– wielkie święto plonów, „pospolite ruszenie gazdów”. W tym roku uroczystość przypadła na niedzielę 17 września 2017 roku. Niestety tym razem sprawdziły się prognozy zwiastujące ulewy i niskie temperatury. Na szczęście, jak wiadomo, górale nie są z cukru, a deszcz wcale nie przeszkodził im w dobrej zabawie i godnym zakończeniu całego roku pracy w gospodarstwie.

Na tegorocznych dożynkach rolę przewodnią pełniła wieś Istebna. O godz. 11.30 w kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Istebnej odprawiona  została uroczysta Msza Dożynkowa, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Tadeusz Pietrzyk. Po nabożeństwie wszystkie drogi prowadziły do istebniańskiego amfiteatru. Na czele korowodu galopowała banderia konna złożona z młodszych i starszych jeźdźców z Trójwsi i Wisły, za nimi zaś pięknie i fantazyjnie „umojone” wozy, kolasy, furgonetki, traktory, zaprzęgi, motocykle. Stukot końskich kopyt, warczenie silników, a przede wszystkim góralski śpiew i muzyka zagłuszyły szum deszczu. Na wozach jechali również włodarze gminni i powiatowi z Wójtem Henrykiem Gazurkiem i Starostą Cieszyńskim Januszem Królem na czele,  delegacje zaprzyjaźnionych gmin: Branic i Iławy, duchowni i gazdowie poszczególnych placów. Nie brakło reprezentacji myśliwych z Kół Łowieckich „Olza” i „Istebna”, Zespołów Regionalnych czy Koła Gospodyń Wiejskich z Koniakowa Korowód sprawnie eskortowali niezawodni strażacy z gminnych jednostek OSP.

Tłumy zgromadzone w istebniańskim amfiteatrze powitała niezwykle lubiana przez publiczność konferansjerka Elżbieta Legierska- Niewiadomska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Na jej prośbę Orkiestra Dęta z Jaworzynki zagrała Hymn Narodowy, który zawsze rozpoczyna ceremoniał dożynkowy. Następnie Artur Szmek Przewodniczący Rady Gminy Istebna powitał wszystkich zgromadzonych gości.

Symboliczną chwilą, która zwykle nieodłącznie kojarzy nam się z dożynkami jest przekazanie chlebów przez gazdów dożynkowych. Zaszczytną rolę głównych gospodarzy pełnili w tym roku Małgorzata i Piotr Bury z  Jasnowic. Gospodarzami ze Stecówki byli: Maria Legierska i Mieczysław Krężelok z Mlaskawki. Gazdami parafii ewangelicko – augsburskiej byli Sabina Rabin z Dejów i Tomasz Bujok z Olecek. Parafię z Koniakowa reprezentowali Agnieszka i Tomasz Matuszni z Pańskiej Łąki, parafię w Jaworzynce Centrum -  Maria i Jan Rąblewscy z Kopanic, a w Jaworzynce – Trzycatku - Grażyna i Jerzy Polok (Małejurki).

Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek przyjmując bochen chleba z gazdowskich rąk w pięknych słowach podziękował rolnikom za trud pracy na roli, podtrzymywanie tradycji i wytrwałość. Dożynkowe chleby przyjęli także: Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król, Przewodniczący Rady Gminy Istebna Artur Szmek, proboszcz parafii pw. Dobrego Pasterza w Istebnej i dziekan dekanatu istebniańskiego ks. Tadeusz Pietrzyk, proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Istebnej ks. Alfred Staniek, sołtys Jaworzynki Paweł Rucki, sołtys Istebnej Jerzy Michałek, sołtys Koniakowa Jan Gazur,  Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka.  Okolicznościowe przemówienia wygłosili też Wójt Gminy Branice Sebastian Baca i Wójt Gminy Iława Krzysztof Hermaciński. Radna Powiatowa Łucja Michałek odczytała również list Posłanki Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej.

Starodawnymi pieśniami jak „Z Bogiem, z Bogiem”i „Ojcowski Dom” oraz pięknymi tańcami uświetnił ceremoniał dożynkowy Zespół Regionalny „Istebna” wraz z męską grupą śpiewaczą „Leszczynianie”. Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas na konkurencje dla gazdów. Tym razem musieli oni wykazać się celnością przy chybaniu ziymnioków do kosza. Następnie, oczywiście z dużym przymrużeniem oka przeprowadzony został test na „zgodnośc małżeńską” przy odpowiedziach na takie pytania jak „Kieryś w chałpie wiyncej wrześci?”, czy „Kiery z Was rano pryndzyj stowo”. Okazało się, że zdania na ten temat czasem są podzielone! Wiele śmiechu było też przy kalamburach – kiedy gazdowie musieli pokazać różne sceny gospodarskie jak zabijani kury, a nawet...  „biegani się krowy”! Wszyscy jednak stanęli na wysokości zadania, a uroku wszystkiemu dodał dowcipny komentarz szefowej istebniańskiego GOK- u.

Dożynki były także okazją do przekazania pięknego prezentu – dyrektor Śląskiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża pani Helena Kupka przekazała specjalistyczny rower dla Zbigniewa Kawuloka z Istebnej podarowany przez PCK.

Po rywalizacji, kiedy część gazdów rozjechała się już na organizowane w placach sąsiedzkie imprezy, dla pozostałej w amfiteatrze publiczności wystąpił zespół MORAWA z Iławy - naszej partnerskiej gminy, który zaprezentował przeboje rodem z krainy jezior. Następnie w świetnym stylu bawiła nas Kabaretowa Grupa Biesiadna z Tarnowskich Gór. Żywioł tej grupy to muzyka biesiadna i góralska, więc znakomicie wkomponowali się w dożynkowy klimat. Potem zaś zakosztowaliśmy trochę folkloru naszych bliskich sąsiadów, który przedstawił nam Zespół „Wisła” z Wisły. Na koniec, dla tych, którzy mieli jeszcze ochotę na taniec w deszczu, czy pod namiotem, skoczne przeboje zagrał świetny zespól muzyczny Preludium z Bielowicka, który w szczególny sposób specjalizuje się w rytmach country.

Na dożynkach nie brakło dodatkowych atrakcji. Na boisku Sebastian Kamiński z Istebnej dawał pokaz rzeźby piłą mechaniczną. Z pomocą tej maszyny, pozornie służącej tylko do wycinki drzewa, tworzy on prawdziwe rzeźbione dzieła sztuki! Nie brakło też twórczości ludowej i tradycyjnej. Jan Zogata z Jaworzynki pokazywał swoje koszyczki wyplatane z korzenia świerkowego, a Kazimierz Wawrzyk z Ustronia –srebrną biżuterię regionalną. Uczestnicy chętnie rozgrzewali się gorącymi plackami z blaszy i innymi daniami serwowanymi przez Szkołę Podstawową nr 2 w Istebnej – Zaolziu i Zespół Szkolno- Przedszkolnynr 1 w Istebnej. Niezmiennym powodzeniem cieszył się także kołocz dożynkowy.

Tegoroczne deszczowe, pochmurne, a jednak … niezaprzeczalnie piękne dożynki istebniańskie z pewnością na długo zostaną w naszej pamięci. Nie ma co owijać w bawełnę- pogoda nie dopisała, jednak oglądając zdjęcia z korowodu i uroczystości, widzimy jak spod parasoli, plandek, peleryn wyglądają roześmiane twarze uczestników. Bo pogoda to jeszcze nie wszystko. Tego przecież uczy nas każda praca- nie tylko ta na roli: na pewne czynniki zewnętrzne nie mamy żadnego wpływu, ale to co od nas zależy zawsze możemy zrobić na 100%. Tak było z przygotowaniami do tegorocznych dożynek istebniańskich. Gazdowie spisali się na medal i za to należą im się ogromne podziękowania.
 

Organizatorzy dziękują sponsorom Dożynek Istebniańskich: Kompanii Piwowarskiej Tyskie, Firmie „El- TEL Juroszek”  Tadeusza Juroszka z Jaworzynki, Piekarniom: PROPIEK z Istebnej, FRADA z Istebnej, KAWULOK z Koniakowa za podarowanie przepięknie ustrojonych bochnów chleba dożynkowego, Mieczysławowi i Lucynie Lenartowiczom i państwu Kazimierzowi i Krystynie Węglowskim z Branic za przekazanie plonów rolnych i nagród w konkurencjach dla gazdów, Państwu Władysławowie i Marii Zowadom z Leszczyny za przekazane płody rolne, Panu Jerzemu Kawulokowi za kwiaty, z których mogliśmy wykonać dekorację sceny.
 

Przede wszystkim dziękujemy wszystkim gazdom i zaangażowanym mieszkańcom z parafii w Istebnej Centrum (przysiółki: Jasnowice, Szymcze, Suszki, Las, Bagno, Gliniane), parafii Stecówka (przysiółek Mlaskawka), parafii w Jaworzynce – Centrum (Kopanice, Łacki, Słowioki,), oraz Jaworzynce – Trzycatku (Szkawrany, Małejurki), parafii w Koniakowie (Legiery, Grapka, Koryto, Fibaczka, Wyżrano, Rupienka, Kosarzyska, Pańska Łąka), oraz parafii ewangelicko- augsburskiej w Istebnej. To właśnie Wy, podejmując trud wspólnej organizacji, strojenia wozów, ubierając strój regionalny i przybywając pod skocznię, tworzycie niezwykłą atmosferę i pielęgnujecie piękną tradycję Dożynek Istebniańskich.

Opracowanie: Barbara Juroszek

Galeria z uroczystości w kościele Dobrego Pasterza w Istebnej - kliknij tutaj...


Zobacz reportaż:
Dożynki Gminne 2017 cz. 2

Zobacz reportaż:
Dożynki Gminne 2017 cz. 1


Dodał: Jacek Kohut (5578)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

2024/07/6 2024/07/7 2024/07/13 2024/07/14 2024/07/25 2024/07/26 2024/07/27 2024/07/28 2024/07/29