Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
24.07
2021

Festyn Istebniański znów Pod Skocznią!

 

Lato, muzyka, taniec, folklor, tradycja i niepowtarzalny klimat TKB - za tym tak bardzo tęskniliśmy w zeszłym roku… Na szczęście po 2 latach przerwy wróciła atmosfera Festynu Istebniańskiego. W sobotę 24 lipca spotkaliśmy się w Amfiteatrze „Pod Skocznią” na XXVI Festynie Istebniańskim w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Imprezę otworzył uroczysty archaiczny dźwięk trombit pasterskich, na których zagrali Piotr Kukuczka z synem Pawłem, a gości na scenie powitali konferansjerzy Aneta Legierska - kierownik Promocji Gminy istebna  i Tadeusz Papierzyński - kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Miasta Wisła, wieloletni kierownik Zespołu Istebna..

Łucja Michałek - Wójt Gminy Istebna życzyła wszystkim zgromadzonym udanego spotkania z folklorem. Do tych życzeń dołączyła się także Łucja Dusek - Dyrektor GOK Istebna w skrócie przedstawiając atrakcje, jakie przygotowano w programie festynu. 

O godzinie 18.00 rozpoczęły się występy zespołów folklorystycznych. Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Regionalny "Koniaków" z Koniakowa z ciekawym, pięknie skomponowanym programem. Rozpoczęliśmy od inscenizacji tradycyjnego prania połączonej ze śpiewem i grą na fujarce, następnie podziwialiśmy żywiołowy taneczny występ zespoloków spod Ochodzitej. Gwoździem programu był niezwykle widowiskowy taniec z beczką. 

Po nim na deskach istebniańskiej sceny zaprezentował się zespół Juzyna z Zawoi z pieśniami, tańcami i strojami Górali Babiogórskich – grupy góralskiej spod północnych podnóży Babiej Góry, najwyższego szczytu Beskidu Żywieckiego.  Zespół Regionalny "Spod Kikuli" z Lalik z pasją zaprezentował folklor żywiecki. Po nim czekał jeszcze świetny występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Rybarzowice", który jest etnograficzną ciekawostką, bo choć region graniczy z terenami górskimi, grupa prezentuje folklor laski i oryginalne, wielobarwne stroje. 

Po zakończeniu występów tradycyjnych, rozpoczęła się także zabawa taneczna, a dobrze znany i lubiany Dj Zachar podkręcał atmosferę kolejnymi „setami” wakacyjnych hitów.

Drugi dzień festynu tradycyjnie rozpoczął się od korowodu wyruszającego z Istebnej „Tartaku” na miejsce wydarzenia. Choć z rana postraszyło deszczem, na szczęście po południu mogliśmy się znowu cieszyć pięknym słońcem, ktore zawsze jest mile widzianym "gościem" podczas korowodu. 

Dawno niewidzianym hitem był udział w korowodzie ponad 300 owiec, które prowadzone przez pasterzy z głośnym beczeniem otwierały cały pochód nad Olzę. Za nimi szły „drobnioćki” - mali górale z Zespołu Regionalnego „Mała Istebna” , kapela oraz Zespół „Istebna” pod kierownictwem Marii Motyki, a także przedstawiciele władz samorządowych Gminy. 

Na deskach Istebniańskiego Amfiteatru powitali zgromadzonych konferansjerzy: Aneta Legierska i Tadeusz Papierzyński. Drugi dzień świętowania otwarli: Łucja Michałek - Wójt Gminy Istebna, Łucja Dusek - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, Lesław Werpachowski - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku - Białej. Gazdowie i propagatorzy pasterstwa - Józef Michałek - pracownik UG Istebna oraz baca Jan Bzdyk wypasający owce na Złotym Groniu opowiedzieli pokrótce o tradycjach pasterskich na naszych ziemiach i podzielili wszystkich wołoskim „chlebem” - świeżym bundzem, którym poczęstowano wszystkich w Amfiteatrze.

Następnie pięknem wielu barw i odcieni folkloru „istebnianskich gróni” raczył wszystkich Zespół Regionalny Istebna, który zaprezentował długi, pełen skocznych utworów czy chóralnych wykonań program sceniczny. Piękny śpiew i taniec na najwyższym poziomie zachwycił wszystkich zgromadzonych.

Autentyczny folklor górali żywieckich zaprezentował Zespół Regionalny Romanka z Sopotni Małej. Piękne stroje, żywiołowe tańce góralskie, głosy i znakomita muzyka złożyły się na niezwykłe widowisko, które zachwyciło publiczność. Upominki kierownikom występujących u nas zespołów wręczała Martyna Michałek - Najpiękniejsza Góralka 2021.

Wieczorem mogliśmy podziwiać rewelacyjny koncert zespołu Ustronsky. Było to spotkanie m. in. z coverami największych hitów polskiego rocka, przy których można było bawić się pod sceną. Energetyczne, gitarowe brzmienia rozkręciły publiczność, co było świetnym preludium do zabawy tanecznej z DJ-em Zacharem, notabene także członkiem zespołu Ustronsky.

Bawiono się do końca. Nie przeszkadzał nawet deszcz i burza, która nadeszła tuż przed końcem imprezy.

Pięknie podczas wydarzenia prezentowała się Wystawa Rzemiosła Artystycznego". Karol Kufa wykonywał kyrpce, rzymiynie i galanterię skórzaną, Poza twórcami z „Góralskiej swobody” byli także: Jan Zogata, który pokazywał absolutnie unikalną sztukę wyplatania koszyków ze świerkowych korzeni, Irena Motyka z Jaworzynki, która prezentowała wykonane przez siebie czepce i stanowisko z wyrobami stowarzyszenia „Dobrze, że Jesteś”.

Podczas Festynu Istebniańskiego była także możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 w mobilnym punkcie szczepień. Była to pierwsza taka okazja w Gminie Istebna podjęta z inicjatywy Wójta Gminy a możliwa dzięki bardzo dobrej współpracy z Wojewodą Śląskim. Chętni mieli do wyboru szczepienie dwudawkowe firmy Pfizer lub jednodawkowe firmy Johnson & Johnson.

Pod sceną można także było obejrzeć wystawę „Festyn Istebniański w fotografii Waldemara Kompały” i kadry z minionych edycji imprezy.

W wydarzeniu uczestniczyli: Łucja Michałek- Wójt Gminy Istebna, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku - Białej Lesław Werpachowski, Sołtys Koniakowa Jan Gazur, Sołtys Istebnej Barbara Juroszek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej Łucja Dusek, która koordynowała całość organizacji, radni gminni i sołeccy, media, goście i mieszkańcy Trójwsi. 

Nie byłoby Dni Istebnej bez dobrej kuchni. O gastronomię podczas Dni Istebnej zadbały: lokalne Koło Gospodyń Wiejskich z Istebnej, Koło Gospodyń wiejskich z Jaworzynki, MKS Istebna, Karczma Świstak z Koniakowa i  Kompleks Istebna Zagroń w Istebnej. Dzięki nim uczestnicy imprezy mogli wybierać w  bogatym menu racząc się m. in. plackami z blaszy, karczkiem, golonkiem, czy pierogami.

Po roku przymusowej „karencji” TKB na żywo wróciło do gry… Może jeszcze bardziej doceniamy teraz możliwość spotkania się „Pod Skocznią” z muzyką, tańcem, śpiewem, zakosztowania prawdziwej atmosfery Festynu Istebniańskiego. Scena „Nad Olzą” znów pełna jest muzyki, tętni życiem , rozbrzmiewa gwarem. 

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Festynu Istebniańskiego: wszystkim występującym zespołom i uczestnikom korowodu, bacom, naszym gastronomom : KGW Istebnianki, KGW Jaworzynka, Karczma Świstak, Zagroń. 

 

oprac. Barbara Juroszek


Zobacz reportaż:
Festyn Istebniański dzień II 25.07.2021

Zobacz reportaż:
Festyn Istebniański dzień I 24.07.2021


Dodał: (8030)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2024/06/1 2024/06/6 2024/06/8 2024/06/9 2024/06/21 2024/06/22 2024/06/29