2021
Gala Finałowa Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego 2020 za nami
Gala Finałowa Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego 2020
Za nami Dzień Kobiet w Istebnej i Gala Finałowa Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego 2020. W tym roku nie mogła odbyć się huczna impreza z udziałem publiczności, zatem wydarzenie miało miejsce w dniu 13 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej. Tym razem bez części artystycznej ale w serdecznej i miłej atmosferze poznaliśmy tegoroczną finalistkę Konkursu na Kobietę Oryginalną.
Wszystkich przybyłych serdecznie powitali Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej Łucja Dusek wraz z Zastępcą Wójta Ryszardem Macurą. W Dniu Kobiet w Istebnej wzięli także udział Dyrektor Portalu OX.pl Wojciech Tatka, Redaktor Głosu Ziemi Cieszyńskiej Natalia Tokarska, Redaktor OX.pl Marta Szymik. Prowadząca Aneta Legierska - Kierownik promocji GOK Istebna przedstawiła sylwetki kandydatek.
W tym roku w finałowej „Złotej Piątce” znalazło się iście doborowe towarzystwo:
- HENRYKA BRAŃCZYK z Pruchnej - działaczka społeczno-kulturalna, kustosz i wolontariusz Izby Regionalnej im. Emilii Michalskiej w Pruchnej,
- JOLANTA HELLER z Ustronia- dyrektor Przedszkola nr 7 w Ustroniu,
- ZOFIA JAGOSZ-ZARZYCKA ze Skoczowa -kierownik Działu Archeologii w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie,
- ELŻBIETA LEGIERSKA-NIEWIADOMSKA z Koniakowa- folklorystka pełniąca w latach 1992–2020 funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej,
- FRANCISZKA PROBOSZ z Istebnej - pierwszy dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, zasłużona dla kultury Beskidzkiej Trójwsi (która nie mogła być obecna na gali).
Nadszedł w końcu wyczekiwany moment ogłoszenia wyników Konkursu. Werdyktem uczestników głosowania Oryginalną Kobietą Śląska Cieszyńskiego 2020 została Elżbieta Legierska - Niewiadomska z Koniakowa. Wzruszona laureatka odbierała piękną ceramiczną statuetkę wykonaną i ufundowaną przez artystkę Justynę Łodzińską. Laureatka dziękowała wszystkim, którzy ją wspierali, wiernie jej kibicowali i oddali na nią swoje głosy! Otrzymała ich zaś 2521, z czego 1120 w wersji papierowej i 1401 w formie elektronicznej.
W wywiadach udzielanych po wyborze laureatka podkreślała znaczenie bycia sobą i realizowania swoich pasji. W jej wypadku jest to folklor , miłość do rodzinnej ziemi, śpiew i taniec, który kultywuje poprzez zajęcia z zespołem Mały Koniaków i działalność w grupie śpiewaczej „Koniokowianie”. Jak napisano w jej zgłoszeniu: „Pani Elżbieta przez lata była zaangażowana w życie kulturalne gminy Istebna, animując i tworząc szereg imprez i wydarzeń związanych z folklorem, tradycją, góralskim tańcem i śpiewem. Jako osoba pełniąca w latach 1992–2020 funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, a w latach 1994-1998 będąc także kierownikiem Zespołu Regionalnego „Istebna” wniosła ona znaczący wkład w podtrzymanie, pielęgnowanie i przekazywanie młodym pokoleniom naszej gwary i spuścizny przodków. Jej wiedza o tradycji, humor, piękna i oryginalna gwara przyciągały wielu pod scenę istebniańskiego amfiteatru, gdzie jako konferansjer prowadziła wydarzenia organizowane w gminie Istebna. Znana była także ze scen Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle i Żywcu, a w szczególności z Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Jako znawczyni folkloru niejednokrotnie sama zasiadała w Jury konkursów gwarowych oraz przeglądów muzycznych. Zawsze dawała przykład poprawnego noszenia stroju regionalnego, a przy tym umiała przekazać wiedzę i cenne rady jak go nosić, organizując niejednokrotnie poświęcone tym zagadnieniom warsztaty.W roku 2012 jej dorobek i działania zostały nagrodzone odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. Otrzymała też dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej w ramach jubileuszu 115-lecia zespołu Istebna Regionalnego „Istebna” 2016. Mimo iż wiele lat zajmowała stanowisko dyrektora, nigdy nie zagubiła wielkiego i wrażliwego serca, zawsze życzliwa i uśmiechnięta dla każdego. W swoim biurze przyjmowała zarówno profesorów, dyrektorów, prezesów w sprawach wielkich projektów, wystaw czy imprez, jak i „ujców” i „ciotki”, którzy nie wiedzieli co zrobić ze starą góralską koszulą lub sprzętem rolniczym. Nadal robi to co kocha, będąc instruktorem tańca i śpiewu w Zespole Regionalnym „Mały Koniaków” oraz współtworząc grupę śpiewaczą „Kóniokowianie”.
Serdeczne gratulacje wszystkim paniom wraz z kwiatami i upominkami przekazali: Ryszard Macura - Zastępca Wójta Gminy Istebna i Dyrektor GOK Istebna Łucja Dusek.
Fundatorami upominków przekazanych laureatkom byli:
- Studio Ceramik Justyny Łodzińskiej,
- Firma Małgorzata z Wisły,
- Drogeria GEMI z Istebnej,
- Zakład Fryzjerski Justyny Legierskiej,
- STUDIO BEAUTY CENTER Iwony Kohut,
- portal OX i Głos Ziemi Cieszyńskiej.
Laureatce serdecznie gratulujemy zaszczytnego tytułu!
Serdecznie dziękujemy za współorganizację konkursu portalowi OX.pl, gazecie Głos Ziemi Cieszyńskiej oraz firmie Małgorzata z Wisły, a sponsorom za przekazania nagród dla laureatek!
Opracowała Barbara Juroszek- GOK Istebna
Zobacz reportaż:
Kobieta Oryginalna Śląska Cieszyńskiego 2020