2021
Nasi na 58. TKB – gratulujemy i dziękujemy!
Nasi na 58. TKB – gratulujemy i dziękujemy!
To był niezwykły czas pełen muzyki, śpiewu, tańca, wzruszeń, radości, ale przede wszystkim wzajemnych, międzyludzkich spotkań. W tegorocznej edycji 58 Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Trójwieś Beskidzka mocno zaznaczyła swoją obecność. Nie tylko poprzez liczne występy na deskach amfiteatrów w Żywcu, Szczyrku i Wiśle, ale także dzięki licznym nagrodom i wyróżnieniom zdobytym przez nasze zespoły, śpiewaków, solistów, grupy śpiewacze, czy instrumentalistów. Warto zaznaczyć, iż także w jury zasiedli przedstawiciele gminy Istebna: pani Małgorzata Kiereś oraz Zbigniew Wałach, a na deskach scen TKB pojawili się konferansjerzy z Istebnej i Koniakowa: Elżbieta Legierska – Niewiadomska, Aneta Legierska i Tadeusz Papierzyński.
A oto krótkie podsumowanie 58. TKB.
W ramach 58. TKB zorganizowany został 52. Festiwal Folkloru Górali Polskich w kategoriach zespołów, kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, multiinstrumentalistów, a także mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach.
Niezwykle miło nam poinformować, że w kategorii zespoły Srebrne Żywieckie Serce i nagrodę 10 tysięcy złotych i wyjazd na festiwal do Zakopanego jurorzy przyznali Zespołowi Regionalnemu Istebna z Istebnej >>>>>> ( 59 minuta)!
Ponadto wyróżnienia otrzymały zespoły:
- grupa śpiewacza "Kóniokowianie" z Koniakowa – za archaiczne kolędowanie i strój, >>>>>> (54 minuta),
- Zespół Regionalny "Koniaków" z KONIAKOWA – za pokazanie zwyczaju rekrutki - Rukowani do wojska >>>>> .
Wyniki: >>>>>>>>>>>
W kategorii kapele:
III miejsce zdobyli GAJDOSZE Z CISOWEGO z Koniakowa
W kategorii grupy śpiewacze:
- I miejsce- grupa śpiewacza „Spiwoćki z dwóch dziedzin” w składzie: Janka Juroszek, Magda Bojko, Aleksandra Juroszek i Natalia Zowada,
- II miejsce otrzymała męska grupa śpiewacza ISTEBNA z Istebnej,
- III miejsce otrzymała żeńska grupa śpiewacza ISTEBNA z Istebnej.
Wyróżnienie otrzymały:
- żeńska grupa śpiewacza KÓNIOKOWIANKI z Koniakowa,
- żeńska grupa śpiewacza KONIAKÓW z Koniakowa.
W kategorii: MISTRZ I UCZEŃ – instrumentalista
- I miejsce otrzymała Paulina KUPCZYK z Jaworzynki – skrzypce (uczniowie: Liliana Ziółkowska, Adam Stańko).
W kategorii: MISTRZ I UCZEŃ – śpiewak
- I miejsce otrzymała Maria MOTYKA z Koniakowa (uczeń: Karol Juroszek),
- II miejsce otrzymała Elżbieta Legierska - Niewiadomska z Koniakowa (uczniowie: Lena Haratyk, Roksana Suszka, Paweł Kohut).
W kategorii: SOLIŚCI ŚPIEWACY
- II miejsce otrzymała Maria Motyka z Koniakowa,
- III miejsce - Anna HECZKO z Jaworzynki.
Wyróżnienie - Anna LEGIERSKA z Jaworzynki.
W kategorii soliści instrumentaliści wyróżnienie zdobył Piotr Kukuczka.
Wyniki >>>>>>>>>
W ramach 58. Tygodnia Kultury Beskidzkiej 31 lipca 2021 roku na scenie amfiteatru pod Grojcem w Żywcu zaprezentowali się muzycy i śpiewacy Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, w repertuarze z okresu walk o niepodległość w latach 1914 – 1922 w koncercie pt. Górale Patriotycznie >>>>>. Gratulujemy serdecznie naszym wykonawcom, biorącym udział w tym przedsięwzięciu w szczególności: Zbigniew Wałach, Karolina Kupczyk, Piotr Puszyński, Adam Puszyński i Marzena Suszka. W wydarzenie zaangażowana była także Fundacja Braci Golec i Zespół Golec uOrkiestra. Muzycy wykonali premierowo utwór skomponowany przez Łukasza Golca pt. „Górole syćkich świata stron", który powstał z okazji 100 - lecia Związku Podhalan. W nagraniach do teledysku na Hali Boraczej wzięli udział młodzi górale z Zespołu Istebna i dzieci z „Małej Istebnej” oraz przedstawiciele GOK Istebna.
Z pewnością nie żałował ten, kto był w ostatnim dniu TKB wieczorem w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu! Na początek podziwialiśmy Zespół Regionalny "Koniaków" oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Grojcowianie", przez których zaprezentowane zostało "Wesele na pograniczu" (na podstawie zapisków z 1901 roku, wesele Ewy Burej). Po nim zaprezentowali się zwycięzcy konkursów, a wśród nich zdobywcy Srebrnego Żywieckiego Serca Zespół Regionalny Istebna z programem weselnym, a na koniec usłyszeliśmy muzykę kapeli Wałasi, Skład Niearchaiczny oraz 9 SIYŁ we wspólnym koncercie pt. koncert MUZYKA GÓR.
A ponieważ góry są najpiękniejsze gdy rozbrzmiewają muzyką, połączone siły muzyków Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Podhala zbiegły się, by w najstarszych pieśniach i melodiach odnaleźć wspólnego ducha muzyki góralskiej. Artyści starszego i młodszego pokolenia pokazali niepowtarzalność każdego z regionów odnajdując zarazem wspólny mianownik muzyczny. Z Trójwsi Beskidzkiej wystąpili: Jan Kaczmarzyk - gajdy, śpiew, Zbigniew Wałach - skrzypce, piszczałki, śpiew, Paulina Kupczyk - skrzypce, śpiew.
Poniżej link do transmisji konceru MUZYKA GÓR, dla tych którzy nie mogli oglądać osobiście. (Koncert rozpoczyna się na filmie mniej więcej w godzinie 4:45).
Polecamy!
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim, którzy zdobyli nagrody, wzięli udział w TKB oraz cały czas dbają o naszą kulturę i zachowanie spuścizny Przodków!
f. Daniel Franek i www.facebook.com/TydzienKulturyBeskidzkiej
oprac. na podstawie tkb.art.pl A. Legierska i B. Juroszek