Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
24.08
2019

Piękna tradycja podtrzymana!

Chodź i zobacz” - te słowa skierowane do św. Bartłomieja Apostoła były hasłem przewodnim XI Mszy Trzech Narodów na Trójstyku. W miejscu spotkania trzech granic po raz kolejny duchowni, samorządowcy i wierni trzech narodów wspólnie modlili się o pokój, jedność i wzajemną miłość.

W sobotę 24 sierpnia 2019 r. odbyła się 11. Msza Święta na Trójstyku. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się od trzech procesji, które wyruszyły na Trójstyk z Polski, Czech i Słowacji. Był to piękny widok – pośród zielonych pól i lasów szli wierni w strojach regionalnych, a po groniach niosło się echo pieśni śpiewanych w trzech bratnich językach. Pogoda dopisała więc Msza odbyła się pod bezchmurnym niebem, w promieniach mocno przygrzewającego słońca.

Przybywających na Trójwstyk wiernych witał Zastępca Wójta Gminy Istebna Ryszard Macura, który przybliżył historię modlitewnych spotkań w Jaworzynce. Mówił także o symbolice patronów okolicznych kościołów. Wierni z polski udają się na Trójstyk z kościoła MB Frydeckiej – to swego rodzaju symbol, że w Jaworzynce czci się Matkę Bożą Frydecką – patronkę Śląska Cieszyńskiego. Wierni ze Słowacji wychodzą w kościoła pw. śś. Piotra Pawła patronów naszego kościoła, którzy dali początek tej wspólnocie, Czesi wyruszają z kościoła pw. śś. Cyryla i Metodego na Hyrczawie, patronów Europy, tych którzy przynosili słowianom chrześcijaństwo.” - podkreślił. Przypomniał też o niedawnej tragedii w Tatrach i poprosił o uczczenie zmarłych minutą ciszy.

Pieśnią „Pod Twą obronę” rozpoczęła się uroczysta msza. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. Przy ołtarzu modlili się z hierarchą pasterz diecezji żylińskiej w Słowacji Tomáš Galis oraz biskup pomocniczy diecezji ostrawsko-opawskiej Martin David, który wygłosił kazanie. W liturgii udział wzięli księża i wierni z przygranicznych diecezji.

Głównym tematem kazania były zaproszenia – te które dajemy i te, które otrzymujemy. Punktem wyjścia był odczytany fragment Ewangelii św. Jana opowiadający o spotkaniu św. Bartłomieja z Filipem. „I my żyjemy w czasach, gdy stale zapraszają nas na różne wydarzenia. Niebezpieczna jest postawa rezygnacji, gdy człowiek powie „nie będę nigdzie chodzić” i zostanie w domu przed telewizorem.” - mówił biskup. Jezus nie mówi apostołom, by zostali w ukryciu, lecz aby szli na cały świat. (…) Nie bójcie się zapraszać, nie bójcie się przyjmować zaproszeń, jak święty Bartłomiej. Boże wezwanie na różne sposoby przychodzi do naszego życia i musimy stale, pomalutku wzrastać i oczekiwać jeszcze większych rzeczy. (…) Niech w tej drodze dawania i przyjmowania zaproszeń prowadzi nas Bóg i Matka Boża, która także przyjęła Jego wezwanie. ”podkreślił biskup Martin David.

W modlitwie wiernych modlono się m.in. za biskupów, o światło Bożej prawdy dla samorządowców, pokój i wzajemne zrozumienie, za wszystkich chrześcijan i trzy bratnie narody. Liturgię pięknie ubogaciła „Mała Jetelinka” grając pieśni religijne na góralską nutę.

Na koniec biskupi udzielili błogosławieństwo na czas budowania mostów w rodzinach parafiach, między narodami. Ksiądz Marek Modzelewski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Frydeckiej na Trzycatku podziękował wszystkim koncelebrującym księżom, oraz osobom zaangażowanym w organizację mszy, w tym artyście Pawłowi Jałowiczorowi, który co roku z grupą parafian dekoruje plenerowy ołtarz. „Dziś Bogu ojcu składamy dzięki za ten krzyż na granicy, która dzieli a nie łączy. ” - mówił kapłan.

Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek wyraziła radość, że tylu wspaniałych ludzi odpowiedziało na zaproszenie na wspólną modlitwę. Podkreśliła, że tradycja mszy na Trójstyk będzie kontynuowana. Okolicznościowe przemówienia wygłosili także : Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Starosta Gminy Cierne Pavol Gomola, Starosta Gminy Hrcava Marek Sikora i Erika Jurinová przewodnicząca kraju Żylińskiego.

Zwieńczeniem plenerowej Mszy Świętej były występy zespołów regionalnych. Za organizację programu artystycznego w tym roku odpowiadała strona polska. Nasz folklor pięknie reprezentowali muzykanci z zespołu„Mała Jetelinka” pod kierownictwem pani Moniki Wałach - Kaczmarzyk oraz kapela Fahla. Wystąpił również zespół Ozvena z Ciernego, małe heligonistki Łucja i Nikola oraz kapela Bukoń z Jabłonkowa. Dla wszystkich przybyłych czas po mszy był okazją do spotkania z sąsiadami, czy rodziną, czy skorzystania z oferty prowadzonych na miejscu punktów gastronomicznych. Miłym akcentem ze strony Gminy Istebna było poczęstowanie wiernych kołaczami, dzięki staraniom pani Bogusławy Kawulok - sołtys wsi Jaworzynka. Z funduszy gminnych pokryto także część kosztów związanych z dekoracją ołtarza, czy zapewnienia warunków sanitarnych w trakcie wydarzenia.

Msza na Trójwstyk to wydarzenie , które ma przede wszystkim wymiar duchowy ale też społeczny. To okazja dla samorządowców, by spotkać się i porozmawiać o wspólnych inwestycjach i planach na przyszłość. W tegorocznej Mszy licznie wzięli udział samorządowcy wszystkich trzech państw, a wśród nich: Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Jan Kawulok - Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego Christian Jaworski , Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, Zastępca Wójta Gminy Istebna Ryszard Macura, Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski , Radni Gminy Istebna, Józef Herzyk - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bielskiego, Monika Wałach - Kaczmarzyk - Radna Powiatu Cieszyńskiego, Sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok, Sołtys Koniakowa Jan Gazur (inicjator spotkań na Trójstyku), Starosta Gminy Hrcava Marek Sikora , przewodnicząca kraju Żylińskiego Erika Jurinová, Starosta Gminy Cierne Pavol Gomola, Starosta Gminy Skalité Jožef Cech, starostka Gminy Svrčinovec Renáta Majchráková

I tak słoneczna, XI Msza na Trójstyk przeszła do historii a duchowni już dziś zaprosili na XII Spotkanie , które odbędzie się 22 sierpnia 2020 roku. Zaś niech słowa „Chodź i zobacz”- skierowane do św. Bartłomieja niech będą zachętą uczestnictwa i do ciągłego budowania międzyludzkich mostów, by móc zobaczyć „jeszcze większe rzeczy”.

 

Oprac. Barbara Juroszek


Zobacz reportaż:
XI Msza Święta Trzech Narodów


Dodał: (6870)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2024/06/1 2024/06/6 2024/06/8 2024/06/9 2024/06/21 2024/06/22 2024/06/29