Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
1.10
2021

Realizacja projektu z Fundacji KGHM przez Kapelę Zespołu Koniaków

Stowarzyszenie Miłośników Beskidzkiego Folkloru, Muzyki, Tańca i Śpiewu „Pod Ochodzitą” w Koniakowie realizuje projekt Wydanie płyty z muzyką regionalną pn. „Muzyka Łuku Karpat” z udziałem członków i kapeli Zespołu Regionalnego „Koniaków” dofinansowany z Programu Fundacji KGHM Polska Miedź.Celem projektu było nagranie płyty Kapeli Zespołu Regionalnego Koniaków z udziałem członków Zespołu. Na albumie"Muzyka Łuku Karpat" znalazły się utwory tradycyjnej muzyki z regionu Beskidu Śląskiego ale też Słowacji, Moraw, Węgier.

Muzyka Karpat to przede wszystkim muzyka gór, nawiązująca do dawnej muzyki pasterskiej. Wyróżnia się ona różnorodnością i unikalnym brzmieniem, tradycyjnym instrumentarium. Tradycyjna muzyka Karpat nadal łączy mieszkańców, stanowi "spoiwo" między kulturami, co widać między innymi na organizowanych od 20 lat przez Zespół Koniaków Balach Góralskich. W tym roku niestety z uwagi na zagrożenie covidowe nie mieliśmy możliwości spotkania się na balu z naszymi przyjaciółmi - zespołami z Węgier, Czech , Słowacji czy też Podhala.

Nasza płyta była jest formą wypełnienia tej luki poprzez nagranie płyty z tradycyjnymi melodiami, jakie zwykle mogliśmy usłyszeć na Balach Góralskich.

Płyta jest nawiązaniem do korzeni i "wołoskiego dziedzictwa" naszych przodków - pasterzy , którzy wędrowali łukiem Karpat.

W nagraniu płyty wzięła udział Kapela Zespołu - grupa młodych, kreatywnych utalentowanych ludzi z Beskidzkiej Trójwsi, którzy swoje muzyczne korzenie wywodzą z nauki "u źródła" - u Mistrzów, tradycje muzyczne nieraz zostały im wpojone już w rodzinnym domu. Tworzą ją między innymi:

Bartłomiej Rybka - kierownik Zespołu Regionalnego "Koniaków", wnuk Leszka Gwarka i Zuzanny Gwarek, multiinstrumentalista , laureat wielu nagród na różnego rodzaju przeglądach i festiwalach, instruktor OPP w Koniakowie.

Martin Wałach - kontrabasista, gajdosz od najmłodszych lat związany z muzyką poprzez tradycje rodzinne. Grał w wielu kapelach i formacjach muzycznych. 

Marcin Kupczak - kontrabasista związany z wieloma zespołami i kapelami z regionu Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego.

Andrzej Kawulok z Koniakowa - instrumentalista, muzyk kapeli "Rajwach", związany z Zespołem Regionalnym "Koniaków"

Łukasz Kukuczka - młody skrzypek, wychowanek Moniki Wałach - Kaczmarzyk, związany z wieloma formacjami muzycznymi, laureat wielu konkursów i przeglądów.

Paulina Kupczyk - instruktor OPP w Koniakowie, od dziecka związana z kapelą "Mała Jetelinka" nabywała zdolności gry na skrzypcach od Moniki Wałach - Kaczmarzyk. Ma charakterystyczny "bioły głos", wraz z siostrami śpiewa w grupie śpiewaczej "Jaworzynczanki", z którą zdobyła Złote Żywieckie Serce w 2020 roku.

Wydanie albumu jest wspaniałą możliwością podzielenia się bogactwem muzyki Beskidu Śląskiego z osobami na zewnątrz, propagowania naszej pasji poza granicami kraju. Albumy wręczymy jako pamiątki sympatykom muzyki karpackiej, przedstawicielom mediów, zaprzyjaźnionym ludziom kultury. Będziemy mogli propagować w ten sposób dziedzictwo naszych przodków, pokazując iż jest ono nadal żywe także wśród młodego pokolenia. Płyta będzie mogła służyć również do edukacji dzieci i młodzieży w zakresie kultury muzycznej, przyczyni się do budowania w nich świadomości własnych korzeni oraz tożsamości regionalnej.



Dodał: (8198)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
grudzień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: grudzień

2024/12/7 2024/12/8 2024/12/14 2024/12/29