Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
21.05
2018

Wspomnienia z V Rajdu Rupienki

W sobotę 28.04.2018 r. odbył się jubileuszowy V Rajd Rupienki. Rajd w swej piatej odsłonie zgromadził wcale pokaźną około 170 osobową drużynę. W jej skład weszli tradycyjnie mieszkańcy Rupienki, którzy przybyli całymi rodzinami ubrani w specjalne koszulki z herbem Przełęczy Rupienka, a także przyjaciele Rupienki z innych przysiółków Koniakowa min. Dejów, Fibaczki, Pańskiej Łąki czy Kosarzysk, byli też nasi znajomi z Jaworzynki i Istebnej, członkowie Górskiego Klubu "Lhotse" z Koniakowa, dzieci ze szkoły podstawowej z Rastoki oraz goście min. z Ustronia, Cieszyna, Andrychowa, Ochab, Zwardonia czy Żor.

Wyruszyliśmy tradycyjnie ok. 9.30 z placu na Rupience, by malowniczym szlakiem dotrzeć na Ochodzitą, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji komandora Rajdu – Rafała Grosza na temat szczytów i pasm górskich widocznych z tego najwyższego punktu w Trójwsi. Później przeszliśmy przez Pietraszynę na Koczy Zamek, gdzie zrobiliśmy sobie tradycyjnie pamiątkową fotkę i dalej malowniczym grzbietem Przełęczy Koniakowskiej na Tyniok, do gościnnego biwaku pana Zowady. Tam dołączyli do nas piechurzy, wędrujący innymi trasami i osoby, które z różnych względów zdecydowały się na przyjazd samochodami.

Czekał już na nas gorący poczęstunek przygotowany przez gospodarzy ośrodka Jano na Krężelce i po chwili odpoczynku - rywalizacja zespołowa i drużynowa w dwóch kategoriach – wiedzy o Beskidach i wiedzy o tradycjach pasterskich w Karpatach. W międzyczasie można było posłuchać występu kapeli „Ochodzita” jak i zobaczyć pokazy strażackie i ratownictwa medycznego przeprowadzone przez strażaków z OSP Koniaków-Kosarzyska i OSP Koniaków-Centrum. Dla najmłodszych zorganizowaliśmy specjalny konkurs gry na rogu pasterskim. Musimy się pochwalić, że do trudnego konkursu gry na rogu zgłosiła się pokaźna ilość małych dzieci.

Gościem honorowym tegorocznego Rajdu był słynny baca koniakowski Piotr Kohut z sympatycznym stadkiem małych owieczek, które stanowiły nie lada atrakcję dla licznej gromadki dzieci. Piotr Kohut najpierw uczestniczył w konkursie o pasterstwie jako juror i główny ekspert, który wyjaśniał kwestie sporne i cierpliwie tłumaczył zainteresowanym tajniki kultury pasterskiej, a następnie wręczał laureatom konkursów nagrody. Na zakończenie rywalizacji konkursowej wygłosił 20 minutowy wykład o tradycjach pasterskich i współczesnych wyzwaniach stojących przed mieszkańcami gór, który nagrodzony został gromkimi brawami.

Zwycięzcy konkursów otrzymali puchary, nagrody książkowe, mapy i inne regionalne upominki. Dzieci, które w tym roku naprawdę licznie wzięły udział w Rajdzie, miały okazję do zabawy z owieczkami, a strażacy obwozili chętnych wozem strażackim OSP Koniaków-Kosarzyska. Śmiechu i radości było co niemiara. Starsze dzieci i młodzież rozegrała turniej piłkarski, w którym tradycyjnie dominowali futboliści w charakterystycznych koszulkach z herbem „Przełęczy Rupienka”.

Wracaliśmy z uśmiechami na twarzach, rozmawiając w małych grupach, to z tym, to z tamtym sąsiadem czy przyjacielem, radując się wiosennym słońcem, pięknymi widokami i byciem razem w gronie przyjaciół gór i naszej małej, lecz ambitnej Rupienki.

Żegnaliśmy się, obiecując spotkać się za rok, w może jeszcze pełniejszym składzie. Trasa przyszłorocznego Rajdu i jego tematyka będzie dopiero tematem szerokich konsultacji społecznych w gronie Rupiyniorzy.

Wszystkich sympatyków Rupienki serdecznie zapraszamy na przyszłoroczną edycję Rajdu i zachęcamy inne dwory, place i dziedziny naszej malowniczej Trójwsi do organizowania podobnych rajdów i pikników – bo worce.

V Rajd Rupienki organizowany był w ramach zadania publicznego ochrony, promocji zdrowia i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pod nazwa „Łączymy pokolenia”. Impreza ta stanowiła pierwszą część wspomnianego zadania publicznego realizowanego przy współpracy z OSP Koniaków-Kosarzyska, przy finansowym wsparciu Urzędu Gminy Istebna. Za to wsparcie strażakom i pracownikom Urzędu Gminy serdecznie dziękujemy.

Z górolskim pozdrowieniem - RupiyniorzeDodał: (5997)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2024/06/1 2024/06/6 2024/06/8 2024/06/9 2024/06/21 2024/06/22 2024/06/29