Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
10.02
2020

XIX Zawody Furmanów w Istebnej

Dawniej nasze lasy były ich pełne. Rozbrzmiewały od rana ich pokrzykiwaniami, turkotem wozów, rżeniem koni. Dziś coraz częściej swoimi kasztanami, gniadymi, karymi wożą już tylko wycieczki na kuligach. Furmani - pracownicy leśni, którzy w dobie maszyn pracują ze zwierzętami. To właśnie im dedykowane są Zimowe Zawody Furmanów. Wydarzenie, które organizowane jest już od 19 lat przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej i Nadleśnictwo Wisła. Od lat skupia ono rzesze zainteresowanych wartką, nieprzewidywalną akcją i rywalizacją, w której liczy się współpraca zwierzęcia i człowieka.

Tegoroczne , XIX już rozgrywki miały miejsce 9 lutego 2020 roku. Po raz pierwszy odbyły się one na parkingu leśnym za stacją paliw w Istebnej - Tartaku. Ta lokalizacja została wybrana z myślą o większej dostępności parkingów dla widzów. Do rywalizacji stanęło 20 par koni i 38 furmanów którzy przyjechali z Beskidzkiej Trójwsi ale i z Żywiecczyzny, Czech i Słowacji.

 XIX Zawody Furmanów uroczyście otworzyli: Wójt Gminy Łucja Michałek, Arkadiusz Wojciechowicz Dyrektor RDLP w Katowicach  i Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka życząc zawodnikom udanych zmagań, a widzom miłego oglądania.

W tym roku mistrzowie furmańskiego fachu rywalizowali w dwóch konkurencjach. Pierwsza z nich - „Slalom z drewnem stosowym” - sprawdzała technikę i szybkość zawodników, którzy najpierw musieli ekspresowo załadować ok. 500 kg drewna stosowego na sanie, następnie przejechać wyznaczoną trasą między drzewkami, a potem jak najszybciej rozładować drewno. Warto dodać, że specjalnie na potrzeby zawodów Nadleśnictwo Wisła zamówiło w tym roku nowe sanie.

Najbardziej wyczekiwaną przez wielu konkurencją była „Siła uciągu” - przejazd pojedynczym koniem ciągnącym potężną kłodą drewna, a po przejechaniu pierwszego odcinka mieli za zadanie szybko dopiąć drugą kłodę, następnie zaś po raz kolejny ruszyć z miejsca i dojechać do mety.

Organizatorzy pamiętali także o konkurencjach dla publiczności. Młodsi mogli spróbować sił w rzucie gnotem, zaś dla starszych przygotowano zapasy na rękę „z prawdziwego zdarzenia”. Prowadziła je Barbara Juroszek - sołtys Istebnej ale i zawodniczka klubu Viking Nisko, zdobywczyni medali na Mistrzostwach Polski w Armwrestlingu. W kategorii Open mężczyzn po raz kolejny triumfował niezwyciężony już od trzech lat Mariusz Kawulok z Istebnej, drugi był Józef Wawrzacz z Jaworzynki a trzeci Mateusz Formas z Nieledwi. Wśród kobiet najsilniejsza okazała się Joanna Szkawran z Jaworzynki, za nią uplasowała się Joanna Kawulok z Istebnej,  a trzecia była Jadwiga Witulska z Soblówki.

Konferansjerzy: Aneta  Legierska- Zastępca Dyrektora GOK w Istebnej oraz Wojciech Kohut z Nadleśnictwa Wisła gorąco dopingowali uczestników, z humorem komentując ich zmagania. Atmosfery dopełniała znakomicie dobrana góralska muzyka. Zbigniew Wałach, Jan Wałach, Martin Wałach i Bolesław Niedoba przypomnieli szeroki repertuar piosenek o „kónićkach” i nie tylko.

Zwieńczeniem imprezy była koronacja zwycięzców. Nagrody w postaci bonów finansowych wręczyli Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka i Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek oraz Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski. Ponieważ z uwagi na dużą liczbę uczestników przeprowadzono 2 konkurencje, w slalomie z drewnem stosowym nagrodzono 6 najlepszych par, które otrzymały kolejno: I i II miejsce- po 800 zł. , III i IV miejsce – po 600 zł. V i VI miejsce – po 500 zł. W konkurencji „Siła uciągu” zdobywcy podium otrzymali kolejno: 400, 300 i 250 zł a zdobywcy IV, V i VI miejsca dodatkowo nagrody rzeczowe. Każdy uczestnik otrzymał ponadto worek owsa, sztangę kiełbasy, produkty MOKATE, chleb ufundowany przez piekarnię „Koniaków”, pamiątkowy dzwonek i ciepły posiłek.

Na miejscu można było posilić się gulaszem z dziczyzny oraz innymi przysmakami serwowanymi przez Koło Łowieckie „Olza”.

Muzyka i echo zawodów niosło się daleko ponad górami, zaś wieści o zawodach rozniosły się dzięki mediom, które uwielbiają tę widowiskową imprezę. Obecni byli przedstawiciele m. in. portalu OX.pl, Głosu Ziemi Cieszyńskiej, czy Radia Istebna.

XVIII Zawody Furmanów zaszczycili swoją obecnością: Łucja Michałek Wójt Gminy Istebna, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, Stanisław Legierski Przewodniczący Rady Gminy Istebna, sołtys Istebnej Barbara Juroszek, starosta Ciernego Pavol Gomola, Arkadiusz Wojciechowicz Dyrektor RDLP w Katowicach i Hubert Wiśniewski Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej,  starosta Hyrczawy Marek Sikora (który podjął się nawet uczestnictwa w jednej z konkurencji), burmistrz Wisły Tomasz Bujok, delegacja zaprzyjaźnionej Gminy Iława z Wójtem Krzysztofem Harmacińskim na czele oraz Radni Gminy Istebna. Tegoroczne zawody cieszyły się także wyjątkowym zainteresowaniem mediów i fotoreporterów, co jest dowodem na to, że ranga imprezy z roku na rok rośnie.

Podziękowania składamy na ręce Nadleśnictwa Wisła za bardzo dobrą współpracę przy organizacji i prowadzeniu zawodów. Organizatorzy dziękują również Barbarze Juroszek - sołtys Istebnej prowadzącej zapasy na rękę, a także wszystkim uczestnikom, którzy w ten dzień postanowili podjąć wyzwanie niełatwej rywalizacji. Dziękujemy także publiczności, która wiernie kibicowała faworytom.

Poza organizatorami głównymi: Nadleśnictwem Wisła i Gminnym Ośrodkiem Kultury sponsorami nagród podczas Zawodów Furmanów byli: Zakład Przetwórstwa Mięsnego Legierski, Piekarnia „Koniaków” oraz Polskie Składy Budowlane Golik Istebna.

Serdeczne podziękowania za pomoc składamy także strażakom z OSP Istebna Zaolzie oraz OSP Koniaków Kosarzyska.

 

Wyniki konkurencji Slalom z drewnem stosowym (pierwsza trójka):

1. Sławek Pawlus, Tomasz Pochec (Radziechowy/Świerczek)
2. Jan Urbaczka, Ryszard Haratyk (Jaworzynka)
3. Marcin Szkawran, Michał Szkawran (Jaworzynka)

Wyniki konkurencji Siła Uciągu (pierwsza szóstka):

1. Jan Francisty Młodszy (Krupina/Słowacja) - koń Perla
2. Sławomir Pawlus (Radziechowy) - koń Jurek
3. Michał Kumor (Mukruszowice) - koń Gniady
4. Grzegorz Zygiel (Dziewin) - koń Saron
5. Piotr Kubica (Leśna) - koń Gwiazdor
6. Łukasz Tracz (Węgierska Górka) - koń Burek

Nagroda dla Najstarszego Furmana - Ryszard Haratyk (Jaworzynka)

Opracowanie: Barbara Juroszek

Pełne wyniki - w opracowaniu...

Fotogalerie - kliknij w zielone banerki poniżej...


Zobacz reportaż:
XIX Zawody Furmanów - cz. 1

Zobacz reportaż:
XIX Zawody Furmanów - cz. 2


Dodał: (7159)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2024/06/1 2024/06/6 2024/06/8 2024/06/9 2024/06/21 2024/06/22 2024/06/29