Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
12.02
2021

Zagłosuj na Złotą Piątkę Kobiet Oryginalnych

Głosujemy!

Znamy ZŁOTĄ PIĄTKĘ Konkursu Kobieta Oryginalna Śląska Cieszyńskiego 2020!

Oddaj swój głos w II etapie konkursu, który potrwa od dzisiaj aż do 8 marca 2021 r.

 

Można to zrobić na kilka sposobów:

- poprzez głosowanie elektroniczne (1 raz/dzień) na portalu partnera www.beskidzka24.pl 

- poprzez głosowanie elektroniczne (po zalogowaniu) na portalu partnera www.ox.pl 

- poprzez wypełnienie formularza ze strony kobieta.ox.pl i przesłania go pocztą do GOK Istebna lub mailowo na adres: kobieta@ox.pl

- poprzez wypełnienie kuponu z Głosu Ziemi Cieszyńskiej lub miesięcznika Nasza Trójwieś i dostarczenia go do GOK lub siedziby tygodnika Głos Ziemi Cieszyńskiej lub przesłanie skanu dokumentu na maila: kobieta@ox.pl.

Nie czekaj ani chwili - doceń Oryginalne Kobiety!

 

Poniżej przedstawiamy opisy sylwetek laureatek, w kolejności alfabetycznej:

 

HENRYKA BRAŃCZYK z Pruchnej

Urodzona w roku 1954 rodowita pruchnianka. Emerytowana nauczycielka, a w latach  1994-2006 dyrektorka SP im. Władysława Broniewskiego w Drogomyślu. Działaczka społeczno-kulturalna, kustosz i wolontariusz Izby Regionalnej im. Emilii Michalskiej w Pruchnej, a także jedna z inicjatorek jej powstania. Prezeska Stowarzyszenia Rozwoju Wsi „Pruchna” w latach 2010-2018. Organizatorka wydarzeń kulturalnych promujących osoby uzdolnione artystycznie. Pani Henryka dba o kultywowanie pamięci o znanych mieszkańcach Pruchnej, między innymi poświęcając im swoje artykuły. Zafascynowana historią swej Małej Ojczyzny chętnie gromadzi materiały jej poświęcone.  Ci, którzy ją znają, podkreślają jej bezinteresowność, skromność i takt. Życiowa optymistka lubiąca walczyć ze stereotypami. Zawsze uśmiechnięta, wesoła i pogodna. Cieszy ją życie i kocha miejsce, z którego pochodzi. Oddana bezinteresownie pracy, którą się zajmuje, służąc następnym pokoleniom. Uważa, że ludzie w swej różnorodności to ciekawy temat do obserwacji.
Prywatnie szczęśliwa mężatka i matka trzech córek: Magdaleny, Barbary i Anny, babcia Kornelii Ruckiej i Hani Majewskiej. Miłośniczka zwierząt, a w szczególności kotów. Kolekcjonerka dobrej literatury – m.in. „zaczytuje się w noblistach”, relaksuje się oglądając dobry film, albo sporty zimowe.

 

JOLANTA HELLER z Ustronia

Jest bardzo przyjaznym człowiekiem, niezwykle rzetelnie pełniącym od roku 2011 funkcję dyrektora Przedszkola nr 7 w Ustroniu. Od momentu objęcia stanowiska dokonała ona całkowitej zmiany wizerunku zarządzanej placówki, dzięki czemu ma ona obecnie bardzo dobrą opinię wśród mieszkańców Ustronia i chętnie wybierana jest przez rodziców. Każdego roku podczas rekrutacji czynią oni starania, by ich dzieci mogły się tutaj uczyć i bawić.
Od samego początku pani dyrektor robiła wszystko, aby przedszkole nie tylko wyglądało bardzo dobrze od strony wizualnej, ale przede wszystkim, jako budynek wraz z ogrodem było bezpiecznym i przyjaznym miejscem dla przedszkolaków.

W ustrońskim przedszkolu opracowane zostały programy własne dotyczące rozwoju emocjonalnego i społecznego, na których podstawie zbudowano koncepcję pracy placówki edukacyjnej pt. „Uczymy się żyć razem”. Jej głównym celem jest rozwój społeczno-moralny i kształcenie inteligencji emocjonalnej oraz budowanie pozytywnego obrazu samego siebie. Praca przedszkola oparta jest na działaniach kształtujących zarówno rozwój poznawczy jak i emocjonalny wychowanków. W przedszkolu kładziony jest również nacisk na budowanie pozytywnych nawyków proekologicznych oraz higieniczno-zdrowotnych, a także udział w programach profilaktycznych.
Wszystkie te działania nie przychodziły łatwo, a mimo to Pani Heller zawsze sprawowała pieczę nad ich realizacją, będąc osobą niezwykle zaangażowaną i dyspozycyjną.

Mimo zwiększonej ilości oddziałów przedszkolnych, cały czas samodzielnie sprawuje ona funkcję kierowniczą, nie mając do pomocy zastępcy, czy sekretarki. Pani Dyrektor jest zawsze do dyspozycji rodziców i pracowników – nigdy nie odmawia pomocy. Potrafi bardzo umiejętnie rozwiązywać problemy, podchodząc do sytuacji rozważnie i spokojnie. Zawsze służy dobrą radą, dzieli się swoją ogromną wiedzą z różnych dziedzin i pomysłami, a pracownicy chętnie podejmują się działań wg jej inwencji. Dba ona także o podnoszenie kwalifikacji zawodowych zatrudnianej kadry pedagogicznej. Dla Pani Dyrektor bardzo ważne jest „dobro dziecka” – to cel priorytetowy pracy – zapewnia bezpieczeństwo oraz warunki harmonijnego rozwoju wychowankom. Pani Jola tworzy przyjazne miejsce nie tylko dla dzieci, a także dla pracowników przedszkola. Zawsze służy pomocną dłonią, stoi murem za pracownikiem, dzieli się swoją ogromną wiedzą, wskazuje, w którą stronę warto zmierzać pracując z dziećmi i rodzicami. Wita uśmiechem mimo nieprzespanej nocy, nigdy nie powie „teraz nie mam czasu”… Jest wyjątkowym, charyzmatycznym, ciepłym człowiekiem o wielkim sercu, godna naśladowania i pełna pasji.

 

ZOFIA JAGOSZ-ZARZYCKA ze Skoczowa

Urodzona w Cieszynie, jedyna archeolog na Śląsku Cieszyńskim. Absolwentka archeologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po zakończeniu studiów brała udział w badaniach archeologicznych na Kujawach i Pomorzu Zachodnim. Od 2006 roku kieruje Działem Archeologii w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Obecnie jej praca zawodowa koncentruje się na terenie Śląska Cieszyńskiego, od 2008 prowadzi wykopaliska i nadzory archeologiczne w Cieszynie (w mieście, na Górze Zamkowej) i w pozostałych miejscowościach powiatu – od Jaworzynki Czadeczki po Strumień.
Najcenniejsze odkrycia archeologiczne Pani Zofii to badania reliktów synagog w Cieszynie i Skoczowie, badania obiektów gospodarczych na ul. Olszaka w Cieszynie, prowadzenie wykopalisk w otoczeniu rotundy na Górze Zamkowej (wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim). Cennymi znaleziskami są również liczne monety średniowieczne znajdowane na terenie całego powiatu, czy też flet barokowy wykonany z kości mamuta wydobyty z podziemi Kamienicy Konczakowskich.

Aktualnie pełni nadzór archeologiczny nad remontem zamku w Grodźcu Śląskim. Koordynuje projekt finansowany przez MKiDN, którego celem jest wydanie monografii cieszyńskiej rotundy na Górze Zamkowej.
Od roku 2014 aktywna działaczka Towarzystwa Miłośników Skoczowa, od 2016 roku wspiera działania Cieszyńskich Podziemi, pełna energii i życiowej pasji propagatorka wiedzy historycznej i archeologicznych odkryć. Dzięki szacunkowi do drugiego człowieka i otwartości potrafi działać w porozumieniu z ludźmi różnych wyznań i stawać ponad podziałami. Zawsze uśmiechnięta, zapalona podróżniczka, a zarazem mama dwójki dzieci (5 i 10 lat).

 

ELŻBIETA LEGIERSKA-NIEWIADOMSKA z Koniakowa

Urodzona w 1970 roku w Koniakowie; folklorystka (solistka, tancerka) w latach 1978-1986 członek Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mały Koniaków”, a następnie jego kierownik (1986-1994); absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filia w Cieszynie, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny.
Pani Elżbieta przez lata była zaangażowana w życie kulturalne gminy Istebna, animując i tworząc szereg imprez i wydarzeń związanych z folklorem, tradycją, góralskim tańcem i śpiewem. Jako osoba pełniąca w latach 1992–2020 funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, a w latach 1994-1998 będąc także kierownikiem Zespołu Regionalnego „Istebna” wniosła ona znaczący wkład w podtrzymanie, pielęgnowanie i przekazywanie młodym pokoleniom naszej gwary i spuścizny przodków.

Jej wiedza o tradycji, humor, piękna i oryginalna gwara przyciągały wielu pod scenę istebniańskiego amfiteatru, gdzie jako konferansjer prowadziła wydarzenia organizowane w gminie Istebna. Znana była także ze scen Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle i Żywcu, a w szczególności z Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Jako znawczyni folkloru niejednokrotnie sama zasiadała w Jury konkursów gwarowych oraz przeglądów muzycznych. Zawsze dawała przykład poprawnego noszenia stroju regionalnego, a przy tym umiała przekazać wiedzę i cenne rady jak go nosić, organizując niejednokrotnie poświęcone tym zagadnieniom warsztaty.

W roku 2012 jej dorobek i działania zostały nagrodzone odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. Otrzymała też dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej w ramach jubileuszu 115-lecia zespołu Istebna Regionalnego  „Istebna” 2016.

Mimo iż wiele lat zajmowała stanowisko dyrektora, nigdy nie zagubiła wielkiego i wrażliwego serca, zawsze życzliwa i uśmiechnięta dla każdego. W swoim biurze przyjmowała zarówno profesorów, dyrektorów, prezesów w sprawach wielkich projektów, wystaw czy imprez, jak i „ujców” i „ciotki”, którzy nie wiedzieli co zrobić ze starą góralską koszulą lub sprzętem rolniczym. Nadal robi to co kocha, będąc instruktorem tańca i śpiewu w Zespole Regionalnym „Mały Koniaków” oraz współtworząc grupę śpiewaczą „Kóniokowianie”.

 

FRANCISZKA PROBOSZ z Istebnej

87-letnia Franciszka Probosz była pierwszym dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, na którym to stanowisku rozpoczęła prace w roku 1978. Wraz ze swoim małżonkiem Stanisławem Proboszem, pełniącym urząd Naczelnika Gminy aktywnie działała ona na rzecz rozwoju kultury i pielęgnowania tradycji w gminie Istebna. To ona była inicjatorką pierwszych Wystaw Twórczości Ludowej, które znacząco przyczyniły się do promocji lokalnego rękodzieła i twórców. Organizowała szkubaczki, różnego rodzaju wieczornice, „Morzanny” czy „Zjazdy dziecek Trójwsi”, a także prowadziła Kronikę Gminy Istebna.

Franciszka i Stanisław Proboszowie stworzyli dla swoich synów wspaniały, ciepły dom, którego atmosfera sprzyjała realizacji ambitnych planów i spełnianiu marzeń. Ich dzieci obrały artystyczną drogę. Marek Probosz jest aktorem i reżyserem, Adam Probosz komentatorem sportowym i aktorem, a Piotr Probosz pisarzem i aktorem.
Pani Franciszka nadal jest osobą aktywną, pełną pasji, otwartą na ludzi, prawdziwą damą – zawsze zadbaną i świetnie ubraną. Patrząc na nią można odnieść wrażenie, że udało się jej „zatrzymać czas”. Cechuje ją nieczęsty u ludzi dystans do samej siebie oraz poczucie humoru. Pięknie deklamuje wiersze i śpiewa. Pani Franciszka emanuje niezwykłym ciepłem i radością życia.

W swym domu zgromadziła prawdziwe archiwum zdjęć i materiałów na temat regionu, chętnie też dzieli się zawartymi w swych zbiorach informacjami z ludźmi zainteresowanymi Trójwsią Beskidzką i jej historią. Pomimo wieku bez trudu korzysta ona z mediów społecznościowych, za pośrednictwem których nie tylko komunikuje się ze znajomymi, ale także udostępnia wiele wartościowych treści.

Podróżuje między domem w Istebnej, a tym w Warszawie, wszędzie doskonale się odnajdując i żyjąc pełnią życia, czerpiąc to co najlepsze z codzienności i obdarowując swym optymizmem innych. Kocha ludzi, potrafi celebrować każdą chwilę i sprawić by spotkanie z drugim człowiekiem było czymś wyjątkowym.

 

Sylwetki kandydatek, formularze zgłoszeniowe, regulamin konkursu, czy głosowanie dostępne na stronach:

kobieta.ox.pl

beskidzka24.pl

 



Dodał: (7765)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
styczeń 2025
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: styczeń