Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
ZWIEDZANIE
Filtruj
Miejscowość:
Cechy i udogodnienia:
Wybierz obiekt na mapie:
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
43-470 Istebna Kubalonka 1100
Godziny otwarcia obiektu:

Msze Święte w niedziele i święta: 9.00, 11.00

Poniedziałki, wtorki i środy: 7.30

Czwartki i piątki: 16.30

Soboty: 18.00

Kościół otwarty jest tylko podczas nabożeństw lub po uzgodnieniu telefonicznym (dla grup).

Cena wstępu:
Cechy i udogodnienia:
architektura drewniana
zabytek
turystyka sakralna

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem. Parafia została erygowana 25 sierpnia 1983 roku przez biskupa diecezji katowickiej, Herberta Bednorza. Obecnie należy do dekanatu istebniańskiego diecezji bielsko – żywieckiej

Drewniana świątynia została wzniesiona w latach 1665 – 1667 w miejscowości Przyszowice, w gminie Gierałtowice na Górnym Śląsku, gdzie pełniła funkcję kościoła cmentarnego. W 1957 r. została przeniesiony do Istebnej i do roku 1967 traktowana była jako muzeum sztuki sakralnej Górnego Śląska. W roku 1967 erygowano przy kościele na Kubalonce rektorat, a Msze święte odprawiano w Wielkanoc, odpust i Boże Narodzenie.

Drewniana świątynia konstrukcji zrębowej jest jedną z atrakcji Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Kościół jest nieorientowany, jego prezbiterium zwrócono bowiem w kierunku północnym. Nakrywa go dwuspadowy dach gontowy z wydatnymi okapami, łączącymi się od frontu z drewnianym ogrodzeniem. Takie rozwiązanie architektoniczne czyni z niego obiekt unikalny, jako że w żadnym innym kościele na terenie Śląska nie zostało ono zastosowane. W obecnym miejscu nie spełnia ono swojego przeznaczenia, jednak w pierwotnej lokalizacji chroniło stojący na skraju wsi obiekt przed śniegiem zawiewanym z pola.

Na kalenicy znajduje się czworoboczna wieżyczka na sygnaturkę z barokową kopułą i latarnią. Wyposażenie wnętrza świątyni prezentuje w większości styl barokowy i pochodzi z XVII i XVIII w. Godne uwagi są także: ołtarz główny z XVIII-wiecznym obrazem ze sceną Ukrzyżowania oraz figurą Boga Ojca i rzeźbami aniołów oraz barokowa ambona z 1697 r. z płaskorzeźbami czterech Ewangelistów, figurą Chrystusa i rzeźbą Ducha św. oraz malowidłami przedstawiającymi św. Augustyna i św. Hieronima. Z pierwotnego wystroju kościoła zachowały się ponadto XVIII-wieczne ławki.

Kościół stoi na zboczu wzgórza, nad drogą z Istebnej do Wisły, poniżej przełęczy Kubalonka, do którego prowadzą strome schody.

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. na Kubalonce.