Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
ZWIEDZANIE
Filtruj
Miejscowość:
Cechy i udogodnienia:
Wybierz obiekt na mapie:
Kaplica pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej
43-470 Istebna Bucznik 596
Godziny otwarcia obiektu:

Czynne po uzgodnieniu telefonicznym.

Cena wstępu:
0
Cechy i udogodnienia:
architektura drewniana
zabytek
turystyka sakralna
twórczość profesjonalna

Kapliczka jest oryginalnym przykładem architektury drewnianej (Szlak Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego), czerpiącym motywy z budownictwa ludowego gór polskich (w tym istebniańskiego), które łączy z charakterystycznymi dla architektury polskiej lat 20–tych XX wieku elementami tzw. stylu zakopiańskiego. Formę architektoniczną kaplicy, a także jej wyposażenie zaprojektował Ludwik Konarzewski senior. Ołtarz wyrzeźbiony osobiście przez artystę stanowi formę tryptyku ujętego w oprawę nawiązującą do form miejscowego budownictwa i sztuki zdobniczej.

W ołtarzu ukazany jest, w sposób symboliczny i w konwencji apoteozy Śląsk Cieszyński. Już w okresie międzywojennym fundator i twórca kapliczki zadbał o jej dodatkowe wyposażenie w rzeźbiarskie i malarskie przedstawienia religijne.

Kapliczka wzniesiona została w 1923 r., jako wotum dziękczynne za szczęśliwy powrót z zesłania na Ural. Jest ona ostatnią pozostałością po dawnym „Buczniku” – drewnianych zabudowaniach w całości zaprojektowanych i wybudowanych tu przez Ludwika Konarzewskiego seniora w okresie międzywojennym.

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę do kapliczki na Buczniku.