Czynne po uzgodnieniu telefonicznym.
Kapliczka jest oryginalnym przykładem architektury drewnianej (Szlak Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego), czerpiącym motywy z budownictwa ludowego gór polskich (w tym istebniańskiego), które łączy z charakterystycznymi dla architektury polskiej lat 20–tych XX wieku elementami tzw. stylu zakopiańskiego. Formę architektoniczną kaplicy, a także jej wyposażenie zaprojektował Ludwik Konarzewski senior. Ołtarz wyrzeźbiony osobiście przez artystę stanowi formę tryptyku ujętego w oprawę nawiązującą do form miejscowego budownictwa i sztuki zdobniczej.
W ołtarzu ukazany jest, w sposób symboliczny i w konwencji apoteozy Śląsk Cieszyński. Już w okresie międzywojennym fundator i twórca kapliczki zadbał o jej dodatkowe wyposażenie w rzeźbiarskie i malarskie przedstawienia religijne.
Kapliczka wzniesiona została w 1923 r., jako wotum dziękczynne za szczęśliwy powrót z zesłania na Ural. Jest ona ostatnią pozostałością po dawnym „Buczniku” – drewnianych zabudowaniach w całości zaprojektowanych i wybudowanych tu przez Ludwika Konarzewskiego seniora w okresie międzywojennym.
Zapraszamy na wirtualną wycieczkę do kapliczki na Buczniku.