Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
ZWIEDZANIE
Filtruj
Miejscowość:
Cechy i udogodnienia:
Wybierz obiekt na mapie:
Trójstyk
Jaworzynka Trzycatek
Godziny otwarcia obiektu:

Wolny dostęp przez cały rok.

Cena wstępu:
Cechy i udogodnienia:

W odległości około 2 km od kościoła Matki Bożej Frydeckiej znajduje się Trójstyk. Jest to malownicze miejsce położone w głębokim i szerokim jarze u zbiegu trzech granic: Polski, Czech i Słowacji. Powstał on w roku 1993, kiedy to nastąpił podział Czechosłowacji. Dokładny punkt spotkania granic znajduje się w korycie rzeki, która ma aż trzy nazwy: po polskiej stronie to „Wawrzaczowy Potok”, po słowackiej – „Gorylów Potok” , natomiast Czesi nazywają strumień „Kubankowskim Potokiem”. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie na styku trzech granic postawiono trzy słupy. Powodem jest fakt, iż zbieg granic znajduje się w korycie rzeki. Obeliski na Trójstyku powstały w 1995 roku. Mają one po 240 cm wysokości i ważą ponad 800 kg. Podczas ich budowy  do podstaw monolitów włożono zamknięte w metalowych tulejach pamiątkowe dokumenty, ówczesne gazety i monety. Po stronie czeskiej i słowackiej postawiono wiaty turystyczne z paleniskami, natomiast po stronie polskiej z czasem powstała siłownia zewnętrzna i plac zabaw. Dostęp wzdłuż granicy polsko – czeskiej ułatwiają wyłożone płytkami schody oraz ścieżka.

Od 2009 roku w sobotę po 15 sierpnia, czyli po dniu, w którym przypada odpust w tutejszej parafii na Trójstyku organizowane są spotkania modlitewne trzech narodów. Ich inicjatorem był biskup żyliński Tomáš Galis. W plenerowej Mszy św. uczestniczą wierni z wszystkich trzech państw, modląc się w intencji pokoju i jedności. Ołtarz na tą wyjątkową uroczystość za każdym razem budowany był na nowo, aż do roku 2016, kiedy to z inicjatywy parafian z Trzycatka, w miejscu sprawowania Najświętszej Ofiary został wykonany ołtarz stały. Pieczę nad pracami ciesielskimi sprawował Władysław Wawrzacz, a projektem i dekoracją zajął się artysta-rzeźbiarz Paweł Jałowiczor.

Trójstyk to także miejsce odbywania się wielu imprez kulturalnych i sportowych o charakterze transgranicznym. Do stałego kalendarza wydarzeń wpisało się już między innymi Stawianie Moja, jakie odbywa się tu 1 maja każdego roku.