Muzeum czynne od maja do października w poniedziałki i soboty w godzinach 9.00 - 15.00, a od wtorku do piątku w godzinach 9.00 - 16.00 w miesiącach od listopada do kwietnia czynne jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Muzeum ma formę małego skansenu, gdyż przeniesiono na jego teren zabytkową chałupę, stodołę oraz wybudowano tradycyjną kuźnię. Drewniany dom, tzw. „kurlawo chałpa”, pochodzi z 1920 r. W jej izbie znajduje się wyjątkowy „kurny piec” oraz inne elementy tradycyjnego wyposażenia domu góralskiego. W sieni, która dzieli dom na dwie części, miejsce znalazły narzędzia rolnicze i niezbędne na tych terenach zimową porą – narty, czyli „skize” oraz „tyniny”. W drugiej izbie przygotowano ekspozycję przybliżającą popularne niegdyś na tym terenie zajęcia takie jak tkactwo, czy pasterstwo.
W stodole z lat 30. XX wieku zgromadzono różnego rodzaju dawne maszyny i sprzęt rolniczy. W muzeum organizowane są wystawy twórczości nieprofesjonalnej, wystawy prezentujące zwyczaje i obrzędy związane z cyklem dorocznym oraz warsztaty edukacyjne. Prowadzone są tu interesujące prelekcje na temat dawnego sposobu życia górali, ich kultury, obyczajowości i stroju (w jednej z izb znajdują się manekiny przedstawiające różne jego formy). Nowością w muzeum jest powstający przy nim tradycyjny Ogród Roślin Karpackich.