Muzeum czynne od maja do października w poniedziałki i soboty w godzinach 9.00 - 15.00, a od wtorku do piątku w godzinach 9.00 - 16.00 w miesiącach od listopada do kwietnia czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 14.00.
Muzeum ma formę małego skansenu, gdyż przeniesiono na jego teren zabytkową chałupę, stodołę oraz wybudowano tradycyjną kuźnię. Drewniany dom, tzw. „kurlawo chałpa”, pochodzi z 1920 r. W jej izbie znajduje się wyjątkowy „kurny piec” oraz inne elementy tradycyjnego wyposażenia domu góralskiego. W sieni, która dzieli dom na dwie części, miejsce znalazły narzędzia rolnicze i niezbędne na tych terenach zimową porą – narty, czyli „skize” oraz „tyniny”. W drugiej izbie przygotowano ekspozycję przybliżającą popularne niegdyś na tym terenie zajęcia takie jak tkactwo, czy pasterstwo.
W stodole z lat 30. XX wieku zgromadzono różnego rodzaju dawne maszyny i sprzęt rolniczy. W muzeum organizowane są wystawy twórczości nieprofesjonalnej, wystawy prezentujące zwyczaje i obrzędy związane z cyklem dorocznym oraz warsztaty edukacyjne. Prowadzone są tu interesujące prelekcje na temat dawnego sposobu życia górali, ich kultury, obyczajowości i stroju (w jednej z izb znajdują się manekiny przedstawiające różne jego formy). Nowością w muzeum jest powstający przy nim tradycyjny Ogród Roślin Karpackich.