Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
6.12
2017

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości w tym roku przypominało nam o 99 rocznicy odrodzenia wolnej Polski po 123 latach zaborów. Młodzież gimnazjalna  z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. ks. Józefa Londzina w Istebnej pod opieką pani Moniki Michałek przygotowała na tę uroczystość montaż poetycko-muzyczny pt. „Nasz dom-nasz kraj” . Przedstawiał on znaną Polakom scenę z „Latarnika” H. Sienkiewicza, w której główny bohater, emigrant po powstaniu listopadowym, żołnierz –tułacz-Skawiński otrzymuje paczkę z książkami, a w niej „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. Ten wzruszający fragment, rozpisany na głosy w połączeniu z muzyką skrzypiec, fletu i gitary klasycznej, na których grali uczniowie, miał na celu uświadomienie roli polskiej literatury romantycznej w życiu Polaków na obczyźnie, a zwłaszcza jej zasług w podtrzymywaniu  tożsamości narodowej w latach niewoli.

Spektakl został pokazany w kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej po uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny 11 listopada, a także uświetnił akademię szkolną, która odbyła się 15 listopada w budynku gimnazjum. Na tym uroczystym apelu byli obecni także młodsi uczniowie, którzy na co dzień uczą się w budynku szkoły podstawowej na Dzielcu. Na tle symbolicznej dekoracji wykonanej przez panią Danutę Konarzewską przypomnieliśmy krótko losy polskiej emigracji i jej zasłużonych przedstawicieli,  śpiewaliśmy przy akompaniamencie pani Beaty Kawulok polskie pieśni patriotyczne, a także został rozstrzygnięty przez historyków: panią Iwonę Bogdał i pana Krzysztofa Kieresia  konkurs historyczny pt. „ Wielcy polscy emigranci”. Najwyżej oceniono prace:

I miejsce : Krystyna Martynko k l. III a,

I miejsce : Zuzanna Kilian kl. III a,

III miejsce : Dorota Zembik kl. III a.

 

Dziękujemy wszystkim , którzy przyczynili się do pięknego uczczenia naszego narodowego święta, zwłaszcza młodzieży, która z wielką wrażliwością i szacunkiem podeszła do klasycznej, polskiej literatury, dając dowód, że patriotyzm jest wciąż żywy w sercach młodych Polaków.

Monika Michałek

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. ks. Józefa Londzina w IstebnejDodał: Piotr Gazurek (5697)