Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
24.11
2023

Rozdanie nagród Wójta Gminy Istebna w dziedzinie twórczości artystycznej.

W sobotę 11 listopada 2023r. w sali sesyjnej Urzędu Gminy Istebna, podczas uroczystego spotkania  miało miejsce rozdanie nagród Wójta Gminy Istebna w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Tegorocznymi laureatami zostali:

  • Teresa Legierska
  • Bronisława Polok
  • Marek Michałek

Podczas uroczystego spotkania Pani Wójt Łucja Michałek-Chudecka przybliżyła zebranym sylwetki laureatów i podziękowała za wielkie serca, ogromne zaangażowanie w życie naszej społeczności i niegasnące chęci do współpracy.

Laureaci otrzymali z rąk Pani Wójt i Zastępcy Wójta Pana Łukasza Małysza okolicznościowy list gratulacyjny i nagrodę pieniężną.

Po oficjalnej części i rozdaniu nagród przyszedł czas na rozmowy i opowieści o różnych niezwykłych, niecodziennych przeżyciach i przygodach. Na uroczystości gościła również Anna Mucha, której twórczość również została doceniona - otrzymała nagrodę Rady Gminy Istebna w dziedzinie kultury. Podczas spotkania osobiście przeczytała kilka swoich wierszy, które niejednokrotnie rozbawiły obecnych na Sali.

Wszystkim laureatom jeszcze raz składamy serdeczne gratulacje, życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności i dalszych sukcesów na niwie artystycznej.

W spotkaniu udział wzięli: Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek-Chudecka z mężem, Zastępca Wójta Łukasz Małysz, laureaci nagrody: Teresa Legierska, Bronisława Polok, Marek Michałek, Anna Mucha, Kierownik GOPSu Teresa Krowicka, Zastępująca Dyrektora GOK Roksana Klamka wraz z pracownikami oraz Radni Gminy Istebna: Przewodniczący Stanisław Legierski, Lucyna Bytow, Michał Kohut i Kazimierz Łacek.

Sylwetki kandydatów:

Teresa Legierska

Koniakowianka, urodzona 25 listopada 1958 roku. Utalentowana koronczarka, zdobywczyni wielu nagród w konkursach na koronkę koniakowską. Posiada bardzo bogate doświadczenie w tworzeniu koronek. Osoba zdolna, uprzejma i bardzo lubiana przez środowisko kulturowe. Przygodę z koronczarstwem rozpoczęła już jako dziecko. Sztuki heklowania nauczyła ją ciotka  Maria Suszka. Kandydatka przekazała tradycję tworzenia koronki swojemu synowi Dominikowi, którego prace również są wyróżniane w różnych konkursach. Jest wieloletnią członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Uczestniczy w wielu Wystawach Twórczości Ludowej, na których prezentuje swoje dzieła, m.in.:

  • Międzynarodowa Wystawa Produktów Regionalnych w Ustroniu (2017-2022),
  • Jarmark regionalny podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle (2005-2010),
  • II Europejskie Targi Produktów Regionalnych w Zakopanem (2011),
  • Targi turystyczne Atrakcje Regionów w Chorzowie,
  • Wystawa Twórczości Ludowej podczas „Gorolskigo Święta” w Jabłonkowie,
  • Wystawa Twórczości Ludowej podczas Dniach Gminy Zázrivá.

Na wyróżnienie zasługuje także fakt, że corocznie bierze udział w Międzynarodowej Wystawie Twórczości Ludowej podczas Dni Istebnej.

Wykonane przez nią koronki zyskują uznanie w wielu konkursach:

  • Najlepszy Produkt Regionalny - 6 Międzynarodowa Wystawa Produktów Regionalnych w Ustroniu (2022 r.),
  • 1 miejsce - Konkurs na „Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską” (2020r.),
  • 3 miejsce - Konkurs na „Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską” (2019r.),
  • 2 miejsce - Konkurs na „Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską” (2016r.),
  • 2 miejsce - Konkurs na „Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską” (2012r.).

Jej prace docenione zostały także przez ogólnopolską telewizję. Ekipa telewizyjna programu „Dzień Dobry TVN” nagrała reportaż z jej udziałem. Uczestniczyła także w programie „Pytanie na Śniadanie”, nagrywanym podczas tegorocznego „Mieszania Owiec” w Koniakowie. Teresa Legierska to osoba skrupulatna i zorganizowana, aktywnie angażuje się w życie kulturalne Trójwsi Beskidzkiej. Swoją przynależność do kultury przy każdej okazji podkreśla strojem regionalnym. Posiada ogromną estymę i umiłowanie do tradycji, którą przekazuje  kolejnym pokoleniom.

        Bronisława Polok

Urodzona  9 kwietnia  1977 roku utalentowana hafciarka i fotografka, zdobywczyni wielu nagród w  konkursach, zarówno w kategorii haftu, jak i fotografii.  Posiada bardzo bogate doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.  Osoba empatyczna, zdolna, uprzejma i bardzo lubiana przez dzieci, młodzież i współpracowników. Przygodę z folklorem zaczęła w domu rodzinnym. Zarówno jej babcia, jak i mama to znane i cenione hafciarki. Pani Bronisława potrafi rzetelnie przekazywać informacje, ale też zarażać pasją do haftu i fotografii swoich uczniów i bliskich. Od wielu lat prowadzi warsztaty haftu. Kandydatka jest założycielką portali społecznościowych : ,,Piękne miejsca Trójwsi’’ i ,, Fotografia Bronka Polk’’. Często udziela się lokalnie , a w najbliższym czasie planuje wystawę swoich prac - krajobrazy Trójwsi oraz  fotorelacji z lokalnych imprez,  wydarzeń kulturalnych.  Jest to osoba kreatywna , ciekawa i otwarta na nowe wyzwania. Ma zarówno wiedzę, jak i doświadczenie i umiejętności wychodzenia poza wyuczone schematy. Pani Bronisława posiada bogatą wyobraźnię, niezależność i oryginalność.

Bronisława Polok - to osoba, która od lat dba o tradycję i lokalną kulturę,  przez co wpływa pozytywnie na zachowanie regionalnej tradycji i jej przekazywanie kolejnym pokoleniom.

Marek Michałek

Urodzony 24 czerwca 1995 r. w Istebnej, z wykształcenia specjalista do spraw bezpieczeństwa, absolwent studiów magisterskich na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne,  z zawodu pracownik administracji samorządowej na stanowisku Inspektora w Referacie Rozwoju Infrastruktury i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Istebna. Redaktor naczelny miesięcznika „Nasza Trójwieś”.

Od lat szkolnych zaangażowany w działalność patriotyczną, wieloletni inicjator utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy Istebna. W latach 2017-2019 Prezes Śląskiego Oddziału Stowarzyszenia Studenci dla RP, organizator i współorganizator lokalnych inicjatyw patriotycznych, instruktor samoobrony i taktyk interwencyjnych. Interesuje się historią, polityką, działalnością samorządową i wojskowością. Organizator marcowych spotkań historycznych poświęconych Żołnierzom Wyklętym (w latach 2017-2018 realizowane w ramach inicjatywy „Namioty Wyklętych” pod patronatem Prezydenta RP).

Podejmowane działania:

W latach 2022-23, z pomocą i koordynacją Marka Michałka, w gminie Istebna podjęto cały cykl wydarzeń patriotycznych mających na celu krzewienie wartości i postaw patriotycznych wśród mieszkańców Trójwsi Beskidzkiej. Przy jego udziale zorganizowano cykl comiesięcznych spotkań z historią dla młodzieży szkolnej. Spotkania były prowadzone w ciekawej formie, zapraszano historyków, grupy rekonstrukcji historycznej, prezentacje multimedialne i projekcje filmów.

Wśród podejmowanych przez Kandydata działań, wskazać należy poza tym organizację:

  • I Gminnego Konkursu Historycznego z okazji „40-lecia wprowadzenia Stanu Wojennego”,
  • II Gminnego Konkursu Historycznego „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie”,
  • organizację, we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej (MON), wycieczki patriotycznej dla młodzieży. Wycieczka zorganizowana szlakiem muzealnym Wojska Polskiego (w 2022 oraz 2023 roku). W programie wycieczki znalazły się m.in.: zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych, Muzeum Marynarki Wojennej, zwiedzanie Muzeum Katyńskiego, Muzeum WP oraz Westerplatte.

 Do tego, należy wskazać takie działania i inicjatywy jak:

  • koordynacja organizacji, we współpracy z MON, Pikniku Wojskowego w Gminie Istebnaz okazji święta Wojska Polskiego (15.08.2022 r.). Piknik obejmował: uroczystą Mszę Święta w intencji Ojczyzny, przemarsz uczestników ze 100- metrową białoczerwoną flagą, ułożenie biało-czerwonej szachownicy z parasolek, pokaz sprzętu i pojazdów wojskowych, koncert orkiestry Wojska Polskiego,
  • realizacja inicjatywy budowy w Gminie Istebna tablicy pamiątkowej kpt Ignacego Gazurka, urodzonego w Istebnej - bohatera II Wojny Światowej, patrona 18 Batalionu Powietrznodesantowego w Bielsku-Białej,
  • organizacja wycieczki patriotycznej dla młodzieży do 18 Batalionu Powietrznodesantowegow Bielsku-Białej.

Marek Michałek to osoba, która angażuje się w działania na rzecz dbałości o pamięć historyczną regionu, a także o szacunek do wartości współczesnego patriotyzmu.



Dodał: Magdalena Rucka (9130)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej