Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
25.05
2020

#Ławeczka Ochodzita

Góra Ochodzita w Koniakwoie (895 m n.p.m.) to punkt charakterystyczny Trójwsi Beskidzkiej. Roztacza się stąd niezwykły widok na Beskid Śląski, Żywiecki, Kysucki na Słowacji, czy Śląsko-Morawski w Czechach. Przy dobrej pogodzie widać także polskie Tatry i Małą Fatrę na Słowacji. Na szczycie znajduje się charakterystyczny przekaźnik radiowo-telefoniczny, a u podnóża kapliczka, pomnik Jana Pawła II, czy brama karpacka. Na halach pasą się owce... Jest to miejsce niezwykłe i posiadające swój wyjątkowy urok. 

Upodobali sobie to miejsce zarówno mieszkańcy jak i turyści. Przyjeżdzają tutaj nowożeńcy na sesje ślubne, czy goście z zagranicy by podziwiać widoki. To doskonałe miejsce na oglądanie wschodów i zachodów słońca, a także na odpoczynek na kocu po całym dniu. Tutaj też odbywają się liczne plenery fotograficzne, bo jak mówią sami fotografowie - cuda można na Ochodzitej uchwycić.

Od kilku lat na szczycie góry stoi także ławeczka, z której roztacza się ujmujący widok. Trafiła tutaj z amfiteatru pod Skocznią w Istebnej, aby pozwolić docierającym na jej szczyt gościom, przycupnąć na kilka chwil i cieszyć się niezwykłą aurą tego miejsca. Jak wszystko co narażaone jest na bardzo zmienne w górach warunki atmosferyczne, szczególne w tym miejscu, a niestety często i na czynnik ludzki - ławeczka uległa zniszczeniu.

We współpracy z firmą Obróbki Drewna Legierski z Koniakowa, która zajęłą się jej przygotowaniem oraz Tartakiem pana Piotra Burego z Istebnej, który przekazał nieodpłatnie drewno olchowe, udało się ją pięknie odremontować. Z przodu widnieją na niej elementy nawiązujące do tradycji regionu - rozeta i motywy kwiatowe oraz ornamentyka wykorzystywana przy ozdabianiu góralskich domów, czy mebli, a także logo firmy Legierski i logo Gminy Istebna. Z tyłu napis #ŁaweczkaOchodzita z motywem koronki konikowskiej.

Serdecznie dziękujemy Firmie Legierski i Tartakowi Gliniane za pomoc przy wykonaniu Ławeczki!

Mamy nadziję, że tak jak poprzedniczka także odremontowana ławeczka posłuży nam Wszystkim przez kolejne lata. Zachęcamy wszystkich do korzystania z uroków tego miejsca, ale pamiętajmy - nie niszczmy tego co służy nam wszystkim i zabierajmy z sobą z powrotem śmieci!

Niech to miejsce, tak jak i inne na terenie naszej gminy, swoim pięknem sprawia radość nam wszystkim!

 Dodał: Aneta Legierska (7325)