Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
24.04
2019

Dzień Liczby "Pi"

Spotkanie z Ludolfiną

             Amerykański zapis daty 14 marca to „3.14”, a to kojarzy się z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby π. Stąd naukowcy tę datę wybrali do stworzenia specjalnego dnia, Dnia Liczby π. Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w muzeum nauki w San Francisco ponad 30 lat temu, a wkrótce potem rozprzestrzeniły się na cały świat. Liczba π jest znana również jako ludolfina – tak została nazwana na cześć Ludolpha van Ceulena, który podał jej  przybliżenie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. W tym roku, po raz kolejny także w naszej szkole świętowaliśmy ten dzień.                                                                                                                                             

Przygotowaniem imprezy zajęły się uczennice klasy 3 B gimnazjum: Zuzanna Gorzołka, Janina Juroszek, Aleksandra Legierska, Karolina Legierska, Magda Sikora oraz klasy 8B szkoły podstawowej: Łucja Bury, Martyna Bury pod opieką Grażyny Pince-Polok. Obchody Dnia Liczby π miały na celu przybliżyć historię liczby π i zapoznać                                z ciekawostkami dotyczącymi tej liczby. Z tą myślą została wykonana gazetka w holu szkoły, a uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę o liczbie π.

 Miłym akcentem tego dnia, podobnie jak w ubiegłych latach, był słodki poczęstunek własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami (ponad 700 sztuk!!!) w kształcie koła, udekorowanymi literą π, ponieważ liczba π to iloraz obwodu koła przez jego średnicę.

Najciekawszym elementem obchodów Dnia Liczby π były konkursy związane             z liczbą π. Jeden z konkursów, który jest już tradycją w naszej szkole, polegał na podaniu        z pamięci jak największej ilości kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π . Rywalizacja była zacięta. Pobity został ubiegłoroczny rekord! A oto wyniki:

I miejsce      Błażej Krężelok kl.3F    (227 zapamiętanych cyfry)

II miejsce     Oliwia Matuszny kl.8B  (127 zapamiętanych cyfr)

III miejsce    Kamila Michałek kl.5c  (40 zapamiętanych cyfr)

        Kolejny konkurs dotyczący  liczby π to konkurs, w którym należało podać jak najwięcej wyrazów zawierających w swojej nazwie literę π. Uczniowie pracowali w dwuosobowych drużynach, zapisując swoje propozycje na kartkach. Ogromne emocje towarzyszyły tym zmaganiom. A tak przedstawiają się wyniki:

KLASY 4, 5, 6

I miejsce - 54 wyrazy

Klaudia Michałek i Nadia Łacek kl.5b

II miejsce - 52 wyrazy

Barbara Juroszek i Anna Kukuczka kl.6b

III miejsce - 50 wyrazów

Anna Czepczor i Patrycja Michałek kl.5a

KLASY 7, 8, 3 gimnazjum

I miejsce - 71 wyrazów

Oliwia Matuszny i Paweł Legierski kl.8b

II miejsce - 58 wyrazów

Julia Jojko i Sebastian Strokosz kl.7a

III miejsce - 51 wyrazów

Paula Kubieniec i Beata Byrtus kl.3b

            Ponadto, uczniowie klas młodszych prześcigali się w  rysowaniu okręgów na czas oraz mierzyli obwody figur mających kształt koła i dzielili przez długość średnicy, starając się ,aby pomiary były jak najdokładniejsze.

Serdecznie gratuluję zwycięzcom! Cieszę się, że tylu uczniów wzięło udział w zorganizowanych konkursach. Uczennicom, przygotowującym ten dzień, dziękuję                 za  zaangażowanie w realizację tego wydarzenia.

Mam nadzieję, że był to udany dzień. Kolejny raz udowodniliśmy, że odkrywanie matematyki daje dużo pozytywnej energii i satysfakcji.  Oby takich dni było jak najwięcej.

                                                                                                                  Grażyna πnce-Polok  Dodał: (6633)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej