Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
15.11
2022

Elżbieta Legierska- Niewiadomska z Laurem Srebrnej Cieszynianki

11 listopada 2022 r. w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbyła się doroczna uroczystość wręczenia Laurów Ziemi Cieszyńskiej. W tym roku Laur Srebrnej Cieszynianki z terenu gminy Istebna otrzymała Elżbieta Legierska-Niewiadomska, wieloletnia działaczka na rzecz rozwoju kultury. Serdecznie gratulujemy.

Co roku Samorządy Ziemi Cieszyńskiej poprzez uchwały Rady Gmin przyznają nagrodę Srebrnej Cieszynianki dla osoby, która w sposób szczególny zasłużyła się dla lokalnej i regionalnej społeczności.

Laureatka Elżbieta Legierska- Niewiadomska odebrała przyznaną jej statuetkę z rąk zastępcy Wójta Gminy Istebna Łukasza Małysza oraz Przewodniczącego Rady Gminy Istebna - Stanisława Legierskiego.

Opis sylwetki kandydatki: urodzona w 1970 roku w Koniakowie; folklorystka (solistka, tancerka).Od 7 roku życia rozpoczęła wielką przygodę z folklorem, gdzie przez 15 lat (1978-1986) tańczyła i śpiewała w Dziecięcym Zespole Regionalnym "Mały Koniaków", a następnie została jego kierownikiem na okres 8 lat(1986-1994) ; osiągając w tym czasie wiele sukcesów na Międzynarodowych Festiwalach, m.in. w Nowy Sączu, czy Zielonej Górze. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filia w Cieszynie, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny (1992-1997). Pani Elżbieta Legierska-Niewiadomska przez 28 lat pełniła funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej (1994-2020), animując i tworząc szereg imprez i wydarzeń związanych z folklorem, tradycją, góralskim tańcem i śpiewem. Przez ten czas była inicjatorką ważnych wydarzeń kulturalnych, między innymi jako organizatorka takich imprez jak Dni Istebnej, Zawody Furmanów, Festyn Istebniański w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Dożynek Gminnych i wiele innych. Równocześnie, w tym czasie, przez okres 4 lat (1994-1998) prowadziła kierownictwo Zespołu Regionalnego „Istebna”, gdzie oprócz pracy choreografa, pozyskiwała fundusze na stroje regionalne dla bardzo licznej wówczas młodzieży z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Jej wiedza o tradycji, humor, piękna i oryginalna gwara przyciągały wielu pod scenę istebniańskiego amfiteatru, gdzie jako konferansjer prowadziła wydarzenia organizowane w Gminie Istebna. Znana była także ze scen Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle i Żywcu, a w szczególności z Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, które od 2012 roku wspólnie prowadzi z Krzysztofem Trebunią-Tutką. Jako znawczyni folkloru niejednokrotnie sama zasiadała w Jury konkursów gwarowych oraz przeglądów muzycznych organizowanych przez różne instytucje. Zawsze dawała przykład poprawnego noszenia stroju regionalnego, a przy tym umiała przekazać wiedzę i cenne rady jak go nosić, organizując niejednokrotnie poświęcone tym zagadnieniom warsztaty i publikacje, czy konkursy. W roku 2012 jej dorobek i działania zostały nagrodzone odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. Otrzymała też dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej w ramach jubileuszu 115-lecia Zespołu Istebna 2016, a w 2021 roku Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności. Mimo, iż wiele lat zajmowała stanowisko dyrektora, nigdy nie zagubiła wielkiego i wrażliwego serca, zawsze życzliwa i uśmiechnięta dla każdego. W swoim biurze przyjmowała zarówno profesorów, dyrektorów, prezesów w sprawach wielkich projektów, wystaw czy imprez, jak i „ujców” i „ciotki”, dla których zawsze miała czas na „przerządzyni” i dobre słowo.
W dowód uznania jej wieloletniego dorobku i wielkiego serca dla rozwoju kultury regionalnej w plebiscycie 2021 roku została laureatką nagrody Oryginalnej Kobiet Śląska Cieszyńskiego. Obecnie pracuje w Muzeum Beskidzkim w Wiśle oraz w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie, gdzie od 2000 roku ponownie prowadzi Dziecięcy Zespól Regionalny „Mały Koniaków” . Uczy „małych górali” tańca, śpiewu i gwary z dużym zaangażowaniem i osiąga niemałe sukcesy. W tym roku uczestniczyli w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce z programem „Na pasionku- gry i zabawy dziecięce „ i uzyskali bardzo wysoką ocenę Jury, i jednocześnie awans do udziału w przyszłorocznym 30.
Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR w Nowym Sącz . Ten sukces „Małego Koniakowa” pokryje się z przyszłoroczny jubileuszem, 70 -lecia jego działalności. Pani Elżbieta robi to co kocha „z wielkim sercem” wnosząc duży wkład w podtrzymanie, pielęgnowanie i przekazywanie młodym pokoleniom naszej góralskiej tradycji.

Laureatce życzymy dużo zdrowia i radości oraz dalszej siły i chęci w działaniach na rzecz lokalnej społeczności!

Gratulacje dla wszystkich nagrodzonych!Dodał: Magdalena Rucka (8757)