Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
11.11
2021

Godnie uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości!

Z dumą i radością oraz w cieple promieni jesiennego słońca Władze Gminy, Goście i Mieszkańcy Trójwsi Beskidzkiej uczcili w dniu 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości.

W tym dniu szczególnie mocniej niż przez cały rok chcemy podkreślić swoją miłość do Ojczyzny, wspólnotę Narodu i patriotyzm, którego od wieków uczą nas Nasi Przodkowie i historia naszego kraju.

Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w gminie Istebna złożeniem kwiatów pod pomnikami w Koniakowie, Jaworzynce i Istebnej, w których udział wzięli przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, sołtysi, radni, młodzież szkolna wraz z nauczycielami i dyrektorami, przedstawiciele OSP, Wojska Polskiego oraz Goście i Mieszkańcy. W Koniakowie kwiaty i znicze złożono pod pomnikiem pomordowanych żołnierzy AK na Koczym Zamku, w Jaworzynce przy Dębie Papieskim i pomniku „Wolna i Niepodległa” przy kościele parafialnym, zaś w Istebnej przy pomnikach: pomnik pomordowanych w czasie II Wojny Światowej, grób Pawła Gustawa Pilcha pochowanego na cmentarzu ewangelickim, pomnik Pawła Stalmacha w istebniańskim parku i zbiorowa mogiła pomordowanych na cmentarzu katolickim, a także złożono kwiaty i wieńce w sali sesyjnej Urzędu Gminy Istebna, gdzie oddano hołd pod tablicą upamiętniającą ś.p. prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego.

Kilka minut przed południem Wszyscy zebrani zgromadzili się na placu kościelnym w Istebnej, by wspólnie odśpiewać Hymn Narodowy w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu". W samo południe rozpoczęła się Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej. Podczas mszy modlono się m.in. za pokój i jedność w Kościele, za duszpasterzy, za zgodę i dobrą współpracę w ojczyźnie i w gminie Istebna, a także za Naród Polski oraz poległych w walce za Ojczyznę. Ksiądz dziekan wygłosił Słowo Boże w oparciu o prozę i poezję wieszczy narodowych, w którym podkreślił znaczenie patriotyzmu, które od wieków wyróżnia nasz kraj na światowej arenie. Usłyszeć można było m.in. słowa wiersza  Aleksandra Fredro ” Ojczyzna Nasza” :

„ Na długich górach czarne świerki rosną,

Z wiatrem północy szumią pieśń żałosną,

A dołem, dołem, jak wzrok sięgnąć może,

Złocistych kłosów kołysze się morze; … „ .

A także:

Wiersz Ignacego Kraszewskiego „ Ojczyzna” :

„ Znasz-li ten kraj, gdzie kwitną nad grobami piołuny; …”.

Wiersz Marii Konopnickiej „ Pieśń o domu”

„ Kochasz Ty dom, rodzinny dom. …”.

Modlitwę, swoją grą i śpiewem wzbogaciły lokalne kapele góralskie.

Po Mszy Św. zebrani ustawili się do przemarszu ze 100 metrową flagą narodową. Z samego przodu ruszyły Poczty Sztandarowe i Służby Mundurowe, za nimi Cieszyńskie Bractwo Kurkowe, ksiądz wikary prowadzący modlitwę różańcową, następnie kapele góralskie i „biało – czerwona” niesiona na czele przez Wójt Gminy Istebna Łucję Michałek, sołtys Jaworzynki Bogusławę Kawulok, radnych gminnych i pracowników Urzędu Gminy, dyrektor  GOK Łucję Dusek oraz młodzież, Mieszkańców i Gości. Doniosła atmosfera podczas przemarszu i pogoda pomogły szczególnie podkreślić niezwykłość chwili.

Przemarsz zatrzymał się na boisku, gdzie z podniesioną flaga przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Trójwsi Beskidzkiej i kapel góralskich odśpiewano uroczyście Hymn Narodowy. Następnie Wójt gminy Istebna Łucja Michałek odpaliła lont w armacie dając tym samym sygnał do oficjalnego rozpoczęcia Pikniku Wojskowego i uczczenia niepodległości. Salwę honorową wystrzelili także członkowie Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego.

Zebranych gości witała konferansjer Aneta Legierska, kierownik promocji GOK, która na scenę zaprosiła Organizatorów wydarzenia, czyli Wójt Gminy Istebna Łucję Michałek, dyrektora Departamentu  Edukacji,  Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, dr hab. Pawła Huta oraz panią Magdalenę Wawrzeczko z biura Ministra Obrony Narodowej. Wójt Gminy podziękowała zebranym Mieszkańcom i Gościom na organizowanym po raz pierwszy Pikniku wojskowym w Istebnej. Wójt podkreśliła ogromne znaczenie Święta w uczczeniu wolnej Polski po 123 latach zaborów. Wyraziła dumę z bycia Polakami, a także dziękowała Żołnierzom za obronę granic naszego kraju. Dyrektor Paweł Hut gratulował organizacji wydarzenia i podkreślał lokalny patriotyzm górali oraz wręczył statuetki Cieszyńskiej Nike dla gen. Dywizji Tomasza Połucha – komendanta Głównej Żandarmerii Wojskowej, Wójt Gminy Istebna i pana Józefa Szymeczka – historyka, działacza polskiego z Zaolzia za kultywowanie polskich tradycji niepodległościowych. Pani Magdalena Wawrzeczko życzyła wzajemnie dalszej tak dobrej współpracy na niwie militarno – społecznej.

Następnie zebrani wysłuchali koncertu kapeli Jetelinka pod kierownictwem Moniki Wałach – Kaczmarzyk, która przygotował na tę okazję specjalny repertuar patriotyczny. Po kapeli Jetelinka wystąpiła kapela Wałasi, z którą wspólne odśpiewano także wzruszające pieśni Płyniesz Olzo oraz Ojcowski Dom. Niezwykłym przeżyciem dla wszystkich zebranych był koncert Wojskowej Orkiestry z Krakowa pod batutą kapelmistrza mjr Dariusza Bieguna, który raczył słuchaczy wspaniałymi występami muzyczno-wokalnymi w tematyce patriotyczno-rozrywkowej. Mamy nadzieję, że to nie ostatni taki występ na istebniańskiej scenie.

Na koniec chlubnego dnia zebrani mogli podziwiać kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni połączony ze spektaklem muzycznym, jako zwieńczenie dnia niepodległości, a także uczczenie tegorocznych obchodów 400 lat sołectw Istebna i Jaworzynka.

Nie sposób pominąć tutaj tego co działo się na terenie wokół amfiteatru. Od rana rozstawione stały tam stoiska Wojska Polskiego oraz służb mundurowych, Nadleśnictwa Wisła, GOPR, Zostań Żołnierzem i innych jednostek. Sprzęt bojowy, mundury oraz sami żołnierze robili ogromne wrażenie, szczególnie na najmłodszych uczestnikach Pikniku. Dodatkowo wszędzie roznosił się także zapach żołnierskiej grochówki przygotowanej przez Batalion Lekkiej Piechoty z Cieszyna oraz placków z blachy, bigosu i gulaszu przygotowanych przez KGW z terenu Trójwsi Beskidzkiej.

Z opinii zebranych Mieszkańców i Gości śmiało można powiedzieć, iż był to niezwykły dzień, który z pewnością przejdzie do historii gminy Istebna, a co najważniejsze w sposób szczególny podkreślił godne uczczenie Niepodległości naszego kraju przez Górali.

 

Wójt gminy Istebna Łucja Michałek pragnie z całego serca podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia oraz dziękuje za udział w I Pikniku Wojskowym i reprezentowanie patriotycznej postawy.

Szczególne podziękowania kieruje do:

- gen. Dywizji Tomasza Połucha– komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej,

- dr hab. Paweł Hut – dyr. Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej,

- pułkownika Dominika Horały z Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej,

- Magdaleny Wawrzeczko – z biura Ministra Obrony Narodowej,

– Podpułk Sławomira Kuliczkowskiego – z-cy komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie,

- Mjr Jarosława Olewińskiego – z-ca komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej,

- Krzysztofa Neściora – założyciel Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie

- bryg Ryszarda Kukuczki - zastępcy komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie;

- st. Chor. Sztab. Sebastiana Ślusarczyka – kom. Placówki Żandarmerii Wojskowej w Bielsku – Białej,

- zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Wisła – Andrzej Klimka wraz z pracownikami,

- Grzegorza Gawłowskiego – kier. sekcji cieszyńskiej Beskidzkiej Grupy GOPR w Szczyrku,

oraz do Przedstawicieli:

- Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej,

- Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie,

- Stowarzyszenia Aktywnych Polaków ( za flagę),

- Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego,

- Orkiestry Wojskowej w Krakowie z kapelmistrzem mjr Dariuszem Biegunem na czele,

- 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen bryg Stanisława Sosabowskiego w Krakowie,

- 18 Batalionu Powietrznodesantowego im. kpt Ignacego Gazurka w Bielsku Białej,

- 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen bryg Mieczysława Boruty – Spiechowicza z Rzeszowa,

- 16 Batalion saperów w Nisku,

- 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej w Katowicach,

- 133 Batalion Lekkiej Piechoty z Cieszyna,

- Wojewódzki Sztab Wojskowy z Katowic i przedstawicieli stoiska Zostań Żołnierzem RP,

- Przedstawicieli Komisariatu Policji w Wiśle i Posterunku w Istebnej,

- przedstawicieli jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Istebna,

- Zastępcy Wójta Gminy Istebna Łukasza Małysza,

- Radnych Gminnych z Przewodniczącym Rady Gminy Istebna Stanisławem Legierskim na czele,

- Sołtysów i Radnych Sołeckich,

- Dyrektorów szkół i Młodzieży z terenu Gminy Istebna,

- Dyrektor Gok Łucji Dusek wraz z pracownikami,

- Przedstawicieli Duchowieństwa,

- KGW z Trójwsi Beskidzkiej,

- Orkiestry Dętej z Trójwsi Beskidzkiej,

- Kapeli Jetelinka i Wałasi,

- Gości i Mieszkańców,

- Mediów.

 

Relacja: Małgorzata Owczarczak i Aneta Legierska

Zdjęcia: Jacek Kohut


Zobacz reportaż:
Narodowe Święto Niepodległości 2021 - Piknik Wojskowy

Zobacz reportaż:
Narodowe Święto Niepodległości 2021 - Przemarsz z flagą

Zobacz reportaż:
Narodowe Święto Niepodległości 2021 - Msza święta za Ojczyznę

Zobacz reportaż:
Narodowe Święto Niepodległości 2021 - Pomniki


Dodał: (8221)