Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
5.07
2016

Jubileuszowe XX Dni Istebnej za nami!

Piękne góralki, sportowa rywalizacja, rytmy reagge, pustynne instrumenty płynnie wchodzące w dialog z góralskimi skrzypcami - tak w telegraficznym skrócie opisać można tegoroczne Dni Istebnej. Weekend 2 i 3 lipca Istebna już po raz XX-ty świętowała swoje „imieniny”. Przez dwa dni Amfiteatr „Pod Skocznią” tętnił życiem, muzyką i tańcem. W różnorodnym programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

                Zebranych powitały konferansjerki: Elżbieta Legierska-Niewiadomska i Katarzyna Rucka-Ryś a pan Józef Polok Zastępca Wójta Gminy Istebna życzył wszystkim udanej zabawy uroczyście otwierając świętowanie. Rozpoczęliśmy w góralskich, skocznych rytmach, które w gorące, sobotnie popołudnie zaserwowała nam kapela „Zwyrtni”. Następnie miejsce miała uroczysta koronacja zwycięzców Biegu Doliną Olzy, który wystartował o 14.00 w żarze palącego słońca. Powiew egzotyki znad gorących pisaków Sahary  zapewnił nam także występ zespołu Chigaga Group z Maroka, z miejscowości M’Hamid. „Perełką” programu była wiązanka góralskich hitów wykonana razem przez kapelę „Zwyrtni”  i nomadów z Maroka. Taka mieszanka kultur nie powinna dziwić zważywszy na fakt, że mieszkańcy pustyni wylądowali u nas w ramach projektu Anety Okupskiej-Ponc z Etno-Chaty „Topolej” pod tytułem: „Górale na Saharze i Nomadzi w Beskidach”.

Tradycyjnie, jak co roku, oddano należne honory ludziom zasłużonym dla kultury i sportu naszego regionu.

Nagrody Rady Gminy w dziedzinie upowszechniania kultury otrzymali: Krzysztof Kiereś - historyk, autor publikacji książkowych przybliżających historię regionu Trójwsi Beskidzkiej, Marta Legierska – koronczarka  z Koniakowa oraz Tadeusz Papierzyński – kierownik zespołu Istebna w latach 2006 – 2015.

Za wybitne osiągnięcia sportowe nagrodzeni zostali: Dominik Bury (MKS Istebna) ,Kamil Bury (MKS Istebna), Adam Cieślar z Istebnej , Mateusz Haratyk (NKS Trójwieś Beskidzka), Joachim Krężelok (Integracyjne Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Start Wisła), Mateusz Ligocki (NKS Trójwieś Beskidzka), Anna Łacek (NKS Trójwieś Beskidzka), Mariusz Michałek (JBG 2 – Klub Sportowy), Eliza Rucka (MKS Istebna), Natalia Sewastynowicz (MKS Istebna), Wiktor Wojtas (UKS Silesia-OPTY), Bartłomiej Rucki (NKS Trójwieś Beskidzka) i Klub UKS Gimnazjum Istebna (trener- Marcin Pudalik).

Nagrody wręczyli laureatom: pan Józef Polok - Zastępca Wójta Gminy Istebna, pan Artur Szmek - Przewodniczący Rady Gminy Istebna oraz pan Jarosław Hulawy - Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej.

Gwoździem programu sobotniego wieczoru był bez wątpienia koncert zespołu TABU, który zaserwował nam najlepsze brzmienia z gatunku reggae, roots i ska. Ich znak rozpoznawczy to świetna sekcja dęta, teksty i wokal. Publika szalała pod sceną w rytm przebojów takich jak: „Jak dobrze cię widzieć” czy „Ona to wie”. Kroplę nad „i” postawił tego wieczoru DJ MAKO, który zagrał największe przeboje tego lata i sprawił, że parkiet nie pustoszał do późnych godzin nocnych.

DZIEŃ II – WYBORY NAJPIĘKNIEJSZEJ GÓRALKI

W niedzielę, 3 lipca, już po raz trzeci urodziwe góralki zawalczyły o koronkową koronę najpiękniejszej. W szranki stanęło 6 dziewczyn z Trójwsi: Izabela Juroszek z Koniakowa, Edyta Mojeścik z Istebnej, Justyna Żmuda z Istebnej, Patrycja Arczewska z Istebnej, Bogusława Wawrzacz z Istebnej, Natalia Urbaczka z Jaworzynki. Piękności prezentowały się w strojach ludowych, sukniach ślubnych z salonu Annais oraz strojach folkowych, które wyszły „spod igły” Łucji Dusek-Francuz - właścicielki firmy Łucja Beskid Folk. Oceniało je Jury w składzie:  Katarzyna Zogata, Elżbieta Legierska–Niewiadomska, Lucyna Grabowska,  Lucyna Ligocka- Kohut, Andrzej Ochodek. Występy uczestniczek dopingował i komentował na bieżąco świetny duet konferansjerski: Aneta Legierska i Jakub Gołdyn.

Pretendentki do tytułu musiały wykazać się nie tylko urodą i gracją ale i intelektem oraz obszerną  wiedzą na temat stroju ludowego, gwary i obrzędów. W przerwach między kolejnymi wejściami na scenie królował taniec w  wykonaniu szkoły Tańca Nowoczesnego „Cubana” . Mogliśmy także podziwiać wokalne występy młodych artystów z Ivano - Frankivska na Ukrainie oraz występ Sary Kohut z Istebnej.

Ostatecznie, werdyktem Jury, godną założenia jedynej na świecie „heklowanej korony” okazała się istebnianka – Edyta Mojeścik, która podbiła serca publiczności naturalnością, przepięknym śpiewem godnym milionowej estrady i szczerym uśmiechem. „Wszystkie dziewczyny które dziś wystąpiły zasługują na tytuł najpiękniejszej góralki. Dziś przezwyciężyłam swoje słabości.. ” – mówiła wzruszona Edyta w przemowie „intronizacyjnej”. Przesympatyczna góralka za jednym zamachem pozbierała również tytuły „Miss Publiczności” i „Miss Uśmiechu”. „Miss Gracji” została Izabela Juroszek z Koniakowa, która otrzymała także kurs modelingu ufundowany przez Grabowska Models a „Miss Warkocza” okrzyknięto Justynę Żmudę z Istebnej (laureatka wejściówki do półfinału Miss Beskidów). Natalia Urbaczka z Jaworzynki także otrzymała kurs modelingu. Nagrody wręczył pan Józef Polok - Zastępca Wójta Gminy Istebna. Każda z kandydatek, prócz niezapomnianych wspomnień, zyskała szereg nagród i voucherów (listę sponsorów prezentujemy poniżej). Urodę góralskich dziewczyn podkreślił makijaż i fryzury, o które zadbała Iwona i Laura Kohut z Beauty Center Iwona Kohut. Dodatkowo mogliśmy podziwiać oryginalne wiązanki ślubne, które były dziełem kwiaciarni Małgorzatka z Wisły.

Kiedy rywalizacja o koronę najpiękniejszej była za nami przyszedł czas na ... kolejną porcję  rywalizacji. Tym razem 5 dziewczyn zawalczyło o darmowy bilet do szkoleniowej L- ki. Kurs Prawa Jazdy ufundowała Szkoła Jazdy Kowalik z Ustronia. W Jury konkursu zasiadły trzy mistrzynie kierownicy: Krystyna Kowalik, Aleksandra Kowalik oraz Karina Czyż z GOK Istebna. Pytania bynajmniej nie należały do łatwych. Dziewczyny wcieliły się m. in. w kuriera wiozącego pizzę z Istebnej-Tartaku na Krężelkę, próbowały odgadnąć numer drogi wojewódzkiej biegnącej przez Istebną, starały się też jak najszybciej „śmignąć” dwie „ósemki” slalomem  na hulajnodze. Ostatecznie darmowy kurs wywalczyła Paulina Krężelok z Jaworzynki.

Jubileuszowe XX Dni Istebnej uczciliśmy z należnymi honorami,  inaugurując zarazem sezon letnich imprez w Amfiteatrze „Pod Skocznią”. Przed nami zbliżający się wielkimi krokami Tydzień Kultury Beskidzkiej a więc kolejne wydarzenie, którego nie można przegapić. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa!

Oprac. Barbara Juroszek

Sponsorami Dni Istebnej i Wyborów Najpiękniejszej Góralki 2016 byli:

 • Kompania Piwowarska TYSKIE
 • MOKATE – fundator kaw i herbat Loyd
 • Hotel Złoty Groń- fundator nagrody głównej 1000 zł. Dla Najpiękniejszej Góralki oraz 3 kolacji dla 2 osób
 • Kompleks Istebna Zagroń – sponsor 3 zabiegów na twarz i 10 wstępów na basen
 • Zajazd u Jana – fundator 2 kolacji dla dwóch osób
 • Hotel Alpin ze Szczyrku – fundator noclegu i kolacji w cenie 500 zł. I 1000 zł.
 • Etnochata „Topolej” – fundator kolacji
 •  Sklep sportowy Uphill Sport Jaworzynka Krzyżówka – sponsor bonu o wartości 100 zł.
 • Studio Jagna Beauty Jadwiga Gajownik przy Hotelu Patria w Wiśle – sponsor 3 bonów po 100 zł.
 • Day Spa Rosa Istebna Dzielec – sponsor bonów o wartości
 • Sumar – sklep Sekret Istebna
 • Beauty Center Iwona Kohut –uczesania, makijaż, fryzury
 • Łucja Beskid Folk – stylizacje folkowe
 • Salon Sukien Ślubnych ANNAIS – wypożyczenie sukien ślubnych
 • Firma Małgorzatka w Istebnej – sponsor kwiatów
 • Szkoła Jazdy Kowalik – fundator kursu na Prawo Jazdy
 • Ewa i Krzysztof Zawada – sponsor pamiątkowych kubków
 • Grabowska Models – wejście do półfinału Miss Beskidów 2017 w ramach Miss Polonia, Kurs Modelingu.


Dodał: (4904)