Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
15.10
2019

Koncert plenerowy „Moc tradycji”

Za nami pierwszy koncert plenerowy organizowany pod hasłem “Moc tradycji”, który odbył się w sobotnie popołudnie 12 października w Amfiteatrze “Pod Skocznią” w Istebnej. Pogoda jak na jesienny czas dopisała, a ci, którzy przybyli z pewnością tego nie żałowali.

            Publiczność serdecznie powitała Elżbieta Legierska – Niewiadomska Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Najpierw na scenie powitaliśmy Zespół Regionalny “Koniaków”, który w pełnym radości i uśmiechu występie pokazał tańce takie jak świńszczok, szołtyska, kapitan. Występ okraszony był piękną solówką Sabiny Matuszny i grą na trombicie „koniokowskigo hejnalisty” Tadeusza Ruckiego.

            Kolejną gratką dla wielbicieli folkloru był występ zespołu “Istebna”, który także zabrał nas na starodowną potańcówkę. Nie brakło skocznych tańców, dostojnych łowiynzioków, i jak zawsze znakomitej muzyki. Miłym akcentem było również wspólne odśpiewanie przez dwa zespoły pieśni “Szumi jawor szumi” - pokazało to prawdziwą moc tradycji, która drzemie w Beskidzkiej Trójwsi.

            Zza czeskiej granicy przyjechał do nas zespół Błędowice z Hawierzowa. Działalność zespołu jest związana przede wszystkim z tradycjami okolic Błędowic, Datyń, Szonowa, Karwiny. Zespół zaprezentował tańce i piosenki Śląska Cieszyńskiego i folkloru górniczego. Następnie wysłuchaliśmy pięknego koncertu świetnej czeskiej kapeli POTASZ.

            Na scenie pojawili się również przedstawiciele partnerów projektu– dr Piotr Wróblewski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Starosta Gminy Herczawa Marek Sikora. Opowiedzieli o idei projektu „Moc tradycji” dofinansowanego z programu Interreg A-V Polska-Czechy, którego efektem ma być zacieśnienie współpracy mieszkańców pogranicza po polskiej i czeskiej stronie granicy w Istebnej, Koniakowie, Jaworzynce oraz w Herczawie.

            Podczas imprezy można było także skorzystać z gastronomii i zakosztować kuchni regionalnej oraz potraw z grilla serwowanych przez niezawodne KGW „Istebna”.

            Zadanie realizowane było w ramach projektu "Moc tradycji" / Sila tradic we ramach programu INTERREG V-A REPUBLIKA CZESKA - POLSKA, Oś priorytetowa 4: Współpraca instytucji i społeczności.

BJ

 


Zobacz reportaż:
Koncerty plenerowy Moc Tradycji


Dodał: Oliwia Szotkowska (6970)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej