Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
25.10
2017

Koncerty Reformacyjne

Rok 2017 jest szczególnym okresem w życiu Kościoła Ewangelickiego na całym świecie. 500 lat temu, dokładnie 31 października 1517 roku, mnich zakonu augustianów Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez (zdań) dotyczących odnowy kościoła.

31.10.2016 roku Kościół Ewangelicki w Polsce, nabożeństwem w kościele Jezusowym w Cieszynie, rozpoczął obchody Roku Jubileuszowego.

W obchody Jubileuszu włączyła się także nasza parafia w Istebnej.  Zorganizowano konkurs dla dzieci i młodzieży, wystawę o dziedzictwie religijnym i kulturowym ewangelików w Trójwsi, nabożeństwa reformacyjne w Istebnej i w Nawsiu oraz szereg spotkań  i koncertów.

Dwa ostatnie koncerty odbyły się w kościele w Istebnej. We wrześniu gościliśmy Diecezjalną Orkiestrę Dętą pod batutą Adam Pasternego.  Orkiestra przedstawiła program, w którym usłyszeliśmy wiele znanych utworów o tematyce religijnej i reformacyjnej.

W niedzielę 22 października  przeżywaliśmy kolejny koncert Reformacyjny. Tym razem wykonawcami były chóry: żeński, męski i mieszany Gloria ze Skoczowa. Dyrygentem Chórów jest Gabriela Targosz.

Chór działający w skoczowskiej parafii ewangelickiej ma prawie 100 letnią historię (w 2018 r. będzie obchodził okrągły jubileusz). Nie tylko uświetnia nabożeństwa w parafii, ale też bardzo często koncertuje w kraju i za granicą. Dotychczas występował m.in. w Niemczech, Holandii, Belgii, Rumunii, Czechach i na Słowacji. Jego repertuar jest zróżnicowany stąd uczestniczy w różnych koncertach (ekumenicznych, charytatywnych, środowiskowych), występuje również w teatrach i salach koncertowych.

Ponad godzinny koncert uświetniły pięknie wykonane utwory znanych i mniej znanych autorów. Usłyszeliśmy pieśni, których autorami słów i kompozytorami byli min.: Marcin Luter, Jan Sebastian Bach, Feliks Mendelssohn – Bartholdy.

W trakcie koncertu usłyszeliśmy także poezję reformacyjną. Koncert prowadzili ks. Bogdan Wawrzeczko i ks. Alfred Staniek.

Koncert był niewątpliwie wspaniałą ucztą dla ducha.

Koncerty zostały zrealizowane w ramach projektu pn. „Dziedzictwo religijne i kulturowe Ewangelików Trójwsi Beskidzkiej”, który został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, Gminy Istebna i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.Dodał: Jacek Kohut (5641)