Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
16.10
2018

Konsekracja Kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce

W sobotę 13 października w Parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce miała miejsce podniosła i niezwykle piękna uroczystość konsekracji odbudowanego w latach 2014 – 2016 kościoła parafialnego. Liturgii poświęcenia przewodniczył Biskup Ordynariusz Roman Pindel. Wraz z biskupem uroczystą Eucharystię koncelebrowali : Dziekan Dekanatu Istebniańskiego ks. Tadeusz Pietrzyk, Ksiądz Proboszcz Grzegorz Kotarba, Proboszcz Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce ks. Stanisław Pindel, a także wikariusz tejże parafii ks. Paweł Then, Proboszcz Parafii Świętego Bartłomieja Apostoła w Koniakowie ks. Krzysztof Pacyga, Administrator Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na Kubalonce ks. Bogusław Golarz, Dekanalny Duszpasterz Młodzieży ks. Grzegorz Strządała, o. Boguchwał Orczyk, o. Innocenty Kiełbasiewicz, ks. Piotr Góra, ks. Jerzy Palarczyk, ks. Antoni Kulawik oraz księża sprawujący niegdyś posługę w tamtejszej parafii ks. Marian Kubecki, ks. Jan Gawlas oraz ks. Jacek Wójcik.

Wygłaszając homilię Bp. Roman Pindel zwrócił uwagę na podobieństwo sytuacji, jaka spotkała parafię na Stecówce, do tej która miała miejsce w Jerozolimie. „Pożar sprzed kilku lat, trudny do przyjęcia, smutek i przygnębienie, następujące po tym wzajemne pocieszanie się i radość z widocznego budowania przypominają takie doświadczenia, które były udziałem uczestników poświęcenia świątyni w Jerozolimie” – powiedziawszy to wskazał, że ta wybudowana za czasów króla Salomona świątynia została zniszczona przez Babilończyków, a odbudowana po powrocie z niewoli babilońskiej doczekała się narodzin Mesjasza.

Podczas całej uroczystości widać było wielkie zaangażowanie i dbałość o każdy szczegół zarówno ze strony samego Księdza Proboszcza Grzegorza Kotarby, jak i całej Wspólnoty Parafialnej. Większość mieszkańców okolicznych przysiółków założyła na ten dzień piękne stroje regionalne, świadcząc tym samym o naszej kulturowej tożsamości i przywiązaniu do tradycji. Przed Liturgią Eucharystyczną ołtarz został ustrojony białymi i czerwonymi różami, a lektorzy i osoby zaangażowane w obrzędy okadzenia oraz nakrycia i oświetlenia ołtarza, czy też procesję z darami do perfekcji opanowały czekające je zadania.

Liturgii towarzyszyła starannie przygotowana oprawa muzyczna w wykonaniu prof. Tomasza Gronkowskiego (organy) oraz scholii w składzie sopran - Kamilla Gicala, alt - Aleksandra Kohut, tenor - Piotr Brożek, bas - Piotr Maga.

Czuwający nad przygotowaniem wydarzenia komitet organizacyjny zaprosił  licznych gości, pragnąc w ten sposób wyrazić wdzięczność  Wspólnoty Parafialnej względem wszystkich osób, które w różnoraki sposób przyczyniły się do dzieła odbudowy. W ich gronie znalazł się także Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek wraz z małżonką. Po zakończeniu liturgii odbył się krótki koncert. Stanowił on nie tylko muzyczne uświetnienie całej uroczystości, ale także zaprezentował słuchaczom niedawno zainstalowane w kościele organy.

fot. Michał Kuźma

Proboszczowi Parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce ks. Grzegorzowi Kotarbie, a także całej Wspólnocie Parafialnej gratulujemy wspaniałego dzieła odbudowy świątyni oraz dopracowanej w najdrobniejszych szczegółach uroczystości jej konsekracji, pragnąc jednocześnie życzyć, by ten poświęcony Bogu dom modlitwy był zawsze wypełniony wiarą, pełną ufności Panu nadzieją i wzajemną miłością.Dodał: Oliwia Szotkowska (6252)