Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
11.03
2017

Łucja Dusek Oryginalną Kobietą Śląska Cieszyńskiego 2016! - foto...

Fotogaleria z Gali Finałowej Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego 2016 - kliknij w baner pod artykułem...

W sobotni wieczór 11 marca w Hotelu „Złoty Groń” w Istebnej w wielkim stylu świętowaliśmy Dzień Kobiet połączony z Galą Finałową Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego 2016. Przepiękne miejsce, bogaty program i sala wypełniona po brzegi publicznością – to wszystko zadecydowało o tym, że tegoroczna edycja imprezy, organizowanej corocznie przez istebniański GOK należała do wyjątkowo udanych.

Gości serdecznie powitała Lucyna Ligocka – Kohut z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, która prowadziła galę wraz z Karolem Kohutem. W imieniu partnerów medialnych Konkursu na Kobietę Oryginalną głos zabrali także: Wojciech Tatka – dyrektor Portalu OX.pl oraz Katarzyna Lindert–Kuligowska – redaktor Głosu Ziemi Cieszyńskiej. Zgromadzonym paniom serdeczne życzenia uśmiechu i radości z okazji ich święta złożył również Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek.

Od samego początku emocji nie brakowało, bowiem niecierpliwie wyczekiwano rozstrzygnięcia Konkursu na Kobietę Oryginalną Śląska Cieszyńskiego 2016. Tegoroczna, piąta już edycja cieszyła się ogromną popularnością, a do organizatorów spłynęło aż 3595 głosów!! W finałowej „Złotej Piątce” znalazły się: Agata Pasterny z Goleszowa, Eugenia Szafarczyk z Ochab, Bronisława Szlauer z Istebnej, Bożena Cholewa z Cieszyna, Łucja Dusek-Francuz z Jaworzynki. Każda z nich inna, oryginalna na swój własny, niepowtarzalny sposób i świetna w tym, co robi na co dzień. Niepowtarzalna statuetka wykonana przez Justynę Łodzińską mogła jednak powędrować tylko do tej jednej jedynej.

Chwila niepewności, odczytanie sylwetek kandydatek i …. wszystko stało się jasne. Lucyna Ligocka – Kohut, pełniąca funkcję komisarza konkursu, odczytała werdykt, według którego Kobietą Oryginalną Roku 2016 została Łucja Dusek–Francuz, która zdobyła aż 1009 głosów, co jest absolutnym rekordem w historii konkursu. Zabrzmiały brawa, gratulacje i odśpiewane przez wszystkich „Sto lat”.

„Dziynkujym, żech sie naszła w tak szanownym gronie. Łokropnie żech rada, że mogym na swoij ziemi stanónć i łodebrać statuetkym. (…) Jo, chociaż robim w Ciesinie, to całym sercym wdycki bedym w Jaworzynce, Istebnej i Kóniokowie. To co robim, robim dlo Was” - powiedziała rodowita Jaworzynczanka odbierając statuetkę z rąk ubiegłorocznej zwyciężczyni Marzeny Pankiewicz. Warto przypomnieć, że Łucja to zapalona regionalistka i folklorystka, aktywna działaczka Cieszyńskiego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, która wielu z nas znana jest przede wszystkim jako krawcowa strojów regionalnych i folkowych.

Gdy ostygły nieco emocje związane z konkursem, przyszedł czas na nie mniej wyczekiwany punkt programu – pokaz mody Anny Drabczyńskiej z Bielska. Jak przyznała sama projektantka to już kolejny raz gdy prezentuje swoje kreacje na Dnu Kobiet w Istebnej. „Zawsze przyjeżdżam z ogromną przyjemnością. Idzie wiosna, więc będę chciała zaprezentować nowy powiew mody.” - zapowiedziała. Potem z głośników popłynęła rytmiczna muzyka a z hotelowych schodów jedna po drugiej ”zstępowały” modelki, by następnie przechadzać się pomiędzy publicznością. Zobaczyliśmy charakterystyczne dla projektantki kreacje stanowiące syntezę sportowej elegancji i klasyki. Nie brakło ciekawych „nadających pazur” detali: zamków, przeszyć, asymetrycznych cięć, nadruków. W gamie kolorystycznej królowała krwista czerwień, ponadczasowy mariaż czerni i bieli i butelkowa zieleń z elementami lubianej przez Drabczyńską szkockiej kraty. Każda z pań z pewnością mogła tutaj „upolować” (póki co – wzrokiem) coś, co chciałaby mieć w swojej wiosennej garderobie. Wśród modelek (uczesanych w obowiązkowe w tym sezonie dwa warkocze), można było rozpoznać trzy śliczne mieszkanki Trójwsi Beskidzkiej: Justynę Żmudę z Istebnej, Alicję Tabakę z Koniakowa i Beatę Juroszek z Koniakowa.

W przerwach między wejściami modelek i po pokazie, na uczestników czekała prawdziwa uczta muzyczna za sprawą duetu akustycznego Strange, który tworzą obecnie Artur Kupczyk i Wojciech Zubrzycki. Ich muzyka to, według ich własnych słów,  „prostolinijna „konfitura” bluesa i rocka z nutą gorzkiej prawdy o życiu we współczesnym świecie zawartą w autorskich tekstach piosenek.” Tak zaserwowane klimatyczne aranżacje i dalekie od banałów, „nieprzesłodzone” teksty świetnie wpisały się w klimat wieczoru i-  sądząc ze spontanicznie wyrażanych opinii- wzbudziły uznanie słuchaczy. Ze Strange’m gościnnie wystąpiła również Edyta Mojeścik z Istebnej – Najpiękniejsza Góralka 2016 i rewelacyjna wokalistka młodego pokolenia.

Podczas gali licznie reprezentowane były władze samorządowe naszej Gminy. W imprezie uczestniczyli: Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek z małżonką, Zastępca Wójta Józef Polok, Przewodniczący Rady Gminy Artur Szmek, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Stanisław Legierski wraz z małżonką, Radna Powiatowa Łucja Michałek, była wójt Gminy Istebna Danuta Rabin, Radny Gminy Istebna Jan Bocek wraz z małżonką. Nie brakło również przedstawicieli mediów: portalu OX.pl, Głosu Ziemi Cieszyńskiej i Radia Istebna, dzięki któremu powstała filmowa pamiątka z wydarzenia. Dodatkową atrakcją dla uczestniczek była możliwość wzięcia udziału w atrakcyjnym losowaniu kosmetyków firmy Avon, przy stoisku, które prowadziła Pani Danuta Łacek. Każda z pań przybyłych na galę otrzymała ponadto upominek od firmy MOKATE.

I tak kolejny Dzień Kobiet przeszedł już do historii. Trzeba przyznać, że ten sobotni wieczór na Złotym Groniu był naprawdę wyjątkowy. Nie na co dzień przecież możemy oglądać profesjonalny pokaz mody, spotkać niejedną inspirującą „kobietę oryginalną”, raczyć się świetną muzyką i towarzystwem a wszystko to na wysokości 710 metrów nad poziomem morza! Na szczęście kolejna edycja tej najbardziej kobiecej imprezy w regionie czeka nas już za rok…
    
Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom imprezy: firmie MOKATE , Anecie Okupskiej-Ponc - Kobiecie Oryginalnej 2013 (która ufundowała dla laureatek konkursu bony na zabiegi relaksacyjne w Etno Chacie „Topolej”) oraz Hotelowi „Złoty Groń” w Istebnej.

Materiał przygotowała: Barbara Juroszek

Wyniki konkursu:

1. Łucja Dusek Francuz z Jaworzynki – 1009 głosów
2. Eugenia Szafarczyk z Ochab – 887 głosów
3. Agata Pasterny z Goleszowa – 801 głosów
4. Bożena Cholewa z Cieszyna – 647 głosów
5. Bronisława Szlauer z Istebnej  - 251 głosów


Zobacz reportaż:
Dzień Kobiet i Kobieta Oryginalna 2016


Dodał: Jacek Kohut (5298)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej