Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
14.06
2019

„MUZYCZNE PEJZAŻE”

10 czerwca 2019 odbył się pierwszy plener malarski dla uzdolnionych plastycznie uczniów klas od IV do VIII szkół podstawowych i III klasy gimnazjum z całej Trójwsi. Pomysł zrodził się z poczucia potrzeby integracji środowisk twórczych z poszczególnych szkół, oraz z potrzeby pokazania dzieciom czym faktycznie jest plener. Bo plener to nie tylko pejzaż. Plener to spotkanie, to malowanie w pewnej określonej sytuacji, to czerpanie inspiracji z zastanej rzeczywistości i z twórczości drugiego człowieka. Nasz plener był także próbą pokazania młodym ludziom możliwości spędzania wolnego czasu. Próbą udowodnienia, że mamy ciekawą świata, utalentowaną młodzież, żyjącą nie tylko wirtualnie, nie tylko z komórką, komputerem, internetem, ale z płótnem, pędzlem i własną osobą. Z koniecznością zmierzenia się ze sobą samym.

 

Na miejsce spotkania wybrałyśmy istebniański Wywóz. Piękny, gościnny ogród pani Ewy Cudzich i pracownię wytwarzania instrumentów pasterskich pana Zbigniewa Wałacha. Gospodarze oczarowali nas swoją otwartością, młodzież miała bowiem do dyspozycji  wszelkie możliwe zakamarki ogrodu. Pan Zbigniew opowiedział plenerowiczom co nieco na temat miejsca, w jakim się znaleźliśmy, przygotował też krótką prelekcję na temat swojej pracy z instrumentami pasterskimi. Prace uczniów powstawały w muzycznym otoczeniu, stąd nazwa przedsięwzięcia: „MUZYCZNE PEJZAŻE”.

 

Dwa dni później pokazałyśmy w Gminnym Ośrodku Kultury pokłosie naszego pleneru. Na ścianach zawisły wszystkie prace, których autorami są następujący uczniowie: z ZSP z Istebnej: Julia Gazurek, Oliwia Matuszny, Julia Bujok, Kinga Bury, Alicja Małyjurek; z SP nr 2 w Jaworzynce: Natalia Suszka, Kinga Pazera, Wiktoria Łacek, Weronika Juroszek, Alicja Mojeścik;   SP 2 z Istebnej reprezentowały: Małgorzata Dymarek i Alicja Słowik; SP 2 Koniaków: Małgorzata Kawulok,Samuel Rabin, Dżesika Waszut; Oddział gimnazjalny: Elżbieta Kawulok; SP 1 Koniaków: Wiktoria Ptak, Kamila Czyż; SP 1 Jaworzynka: Laura Byrtus, Maria Szkawran, Natalia Bojko, Magda Zwardoń, Maria Skurzok, Oliwia Miesiączek.

 

Serdecznie dziękujemy uczestnikom za udział, GOK-owi za możliwość pokazania prac i za wernisaż, państwu: Ewie Cudzich i Zbigniewowi Wałachowi za gościnność, paniom Dyrektor: Monice Kukuczce z SP nr 2 w Koniakowie, Danucie Szmigielskiej – Kawulok z SP nr 2 w Istebnej i Dorocie Małyjurek z SP nr 2 w Jaworzynce za wspieranie nas w tym przedsięwzięciu. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę pani Barbary Bielesz – plastyczki z SP nr 1 w Koniakowie, która pomogła nam w dniu pleneru.

 

Prace można oglądać w GOK-u do końca czerwca. Liczymy na kolejne edycje naszego pleneru, mamy nadzieję, że nigdy nie zabraknie chętnych, by malować.

 

Organizatorki: MagdaLena Krężelok i Dorota Jakubek.Dodał: Oliwia Szotkowska (6751)