Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
14.12
2021

Nowy wóz strażacki OSP Istebna Zaolzie

Dzień 13 grudnia 2021 roku z pewnością przejdzie do historii OSP Istebna Zaolzie, będąc jednocześnie ważnym momentem dla całej Gminy Istebna. W późnych godzinach popołudniowych z Kielc do jednostki przyjechał bowiem wyczekiwany,  nowy  samochód ratowniczo-gaśniczy marki MAN.

W powitaniu wozu udział wziął Zastępca Wójta Gminy Istebna Łukasz Małysz, a także Prezes Gminny OSP druh Stanisław Kędzior, Komendant Gminnego Związku OSP w Istebnej druh Stanisław Legierski, druhowie OSP Istebna Zaolzie i ich rodziny oraz wielu mieszkańców okolicznych przysiółków. Nie zabrakło też licznej reprezentacji Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Istebna – Zaolzie, która szczególnie spontanicznie okazywała radość z nowego nabytku jednostki, witając samochód zapalonymi pochodniami.

Prezes OSP Istebna Zaolzie druh Tadeusz Kohut, który wraz z Naczelnikiem OSP Istebna Zaolzie Łukaszem Łupieżowcem i druhem Michałem Zowadą odbył trasę z Kielc do Istebnej nie krył dumy prezentując nowy wóz bojowy.

Jest to średni samochód ratowniczo-gaśniczy zbudowany na podwoziu MAN-a  w kieleckim zakładzie produkcyjnym STOLARCZYK technologia pożarnicza. Jego zbiornik mieści 4650 litrów wody, co czyni go idealnym rozwiązaniem w terenie, gdzie dostęp do wody bywa utrudniony. Zaletami wozu są między innymi: autopompa o wydajności max. 4200 litrów na minutę, silnik o mocy 320 KM, dodatkowe oświetlenie i szybkie natarcie. Waga auta wraz z wodą i sprzętem nie przekracza 16 ton.

Wartość nowo zakupionego samochodu OSP Istebna Zaolzie to aż 861 tys. złotych! Ta wymagająca inwestycja nie byłaby możliwa gdyby nie dobra współpraca i pozyskane dofinansowanie, a także duże wsparcie ze strony władz Gminy Istebna na czele z Wójt Gminy – Łucją Michałek.

Gmina Istebna wyasygnowała na ten cel 270 tys. złotych;  Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego 100 tys.;  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył na zakup 250 tys., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparł inwestycję 50 tys. złotych, a z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazanych OSP Istebna Zaolzie zostało 100 tys. złotych.

Inicjatywa od samego początku miała też ogromne poparcie społeczne, co znalazło odzwierciedlenie podczas organizowanych przez jednostkę zbiórek, dzięki czemu ostatecznie wyasygnowano 91 tys. złotych wkładu własnego.

Dbając o bezpieczeństwo użytkowania nowego auta w trudnym, górskim terenie jednostka zdecydowała się także zakupić łańcuchy, które były niezbędnym wyposażeniem na progu rozpoczynającej się zimy.

Zakup nowego wozu dla OSP Istebna Zaolzie to inwestycja w bezpieczeństwo całej Gminy Istebna, czego potwierdzenie znajdujemy w codziennej współpracy wszystkich jednostek.

Pierwsze 300 kilometrów już za nim – niechaj dobrze służy druhom OSP Istebna Zaolzie pomagając im w niełatwej służbie i niosąc pomoc potrzebującym!

Relacja: Oliwia Szotkowska

Fotogaleria - kliknij poniższy banerek...


Zobacz reportaż:
Nowy wóz strażacki w OSP Istebna Zaolzie


Dodał: Jacek Kohut (8283)