Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
12.11
2021

Paweł Rucki z Jaworzynki z Laurem Srebrnej Cieszynianki

11 listopada 2021 r. w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbyła się doroczna uroczystość wręczenia Laurów Ziemi Cieszyńskiej. W tym roku Laur Srebrnej Cieszynianki z terenu gminy Istebna otrzymał Paweł Rucki z Jaworzynki, wieloletni sołtys. Serdeczni gratulujemy.

Co roku Samorządy Ziemi Cieszyńskiej poprzez uchwały Rady Gmin przyznają nagrodę Srebrnej Cieszynianki dla osoby, która w sposób szczególny zasłużyła się dla lokalnej i regionalnej społeczności. Podczas uroczystości wręczane jest 12 srebrnych cieszynianek i jedna Honorowa Złota Cieszynianka, która w tym roku decyzją Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej powędrowała na ręce Antoniego Kratki.

Laureat Paweł Rucki odebrał przyznaną mu statuetkę z rąk zastępcy Wójta Gminy Istebna Łukasza Małysza oraz Przewodniczącego Rady Gminy Istebna - Stanisława Legierskiego.

Warto dodać, iż piękną uroczystość swoim występem ubogacił Zespół Regionalny "Istebna" z Istebnej, który przedstawił część obrzędu wesela istebniańskiego.

Laureatowi życzymy dużo zdrowia i radości oraz dalszej siły i chęci w działaniach na rzecz lokalnej społeczności!

Gratulacje dla wszystkich nagrodzonych!

 

Paweł Rucki z Jaworzynki - opis sylwetki kandydata

Paweł Rucki z Jaworzynki urodził się 4 lipca 1945 r. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Jaworzynce Centrum pomagał pracować rodzicom w gospodarstwie rolnym.

W 1964 roku podjął pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Ustroniu. W latach 1964- 1966 odbywał służbę wojskową jako kierowca. W latach 1966 – 1998 r. pracował w PKS w Cieszynie jako kierowca autobusu. W tym czasie wielokrotnie z własnej inicjatywy organizował wyjazdy (np. Nad Sołę,  czy do miejsc pielgrzymkowych) dla mieszkańców Jaworzynki.

Od najmłodszych lat angażował się bardzo w  życie kulturalne swojej społeczności, należał do chóru kościelnego i Zespołu Regionalnego „Jaworzynka”, z którym występował m.in. w Szwajcarii. Potem był członkiem grupy śpiewaczej „Zgrapianie”. Własnymi siłami, ogromnym nakładem pracy wraz z braćmi: Józefem i Stanisławem budował Muzeum Regionalne na Grapie w Jaworzynce, które powstało z inicjatywy jego stryja – poety i pisarza Jerzego Ruckiego. Paweł Rucki po dziś dzień uczestniczy w wielu pokazach rzemiosł regionalnych takich jak jak szycie kyrpców, czy obróbka wełny. Brał także udział w nagraniu słuchowiska „Wesele górali Istebniańskich” według sztuki Jerzego Probosza odgrywając rolę fojta.

W 1963 r. wstąpił do OSP w Jaworzynce Centrum. Przez 11 lat był prezesem tej jednostki i po dziś dzień jest strażakiem. Uczestniczył w budowie remizy strażackiej w Jaworzynce.

Przez wiele lat był radnym Gminy Istebna, a przez 20 lat, do 2019 r. obejmował funkcję sołtysa w Jaworzynce. Organizował wiele prac społecznych wraz z mieszkańcami  miejscowości Była to między innymi: budowa drogi gminnej Ondrusze – Kopanice , ogrodzenie cmentarza, budowa boiska w Czadeczce i wiele innych. Każdy bezinteresownie przepracowaną przez mieszkańców godzinę pracy skrupulatnie zapisywał, do dziś przechowuje tę dokumentację. „Podziwiam mieszkańców Jaworzynki za tak liczne czyny społeczne i z całego serca dziękuję” - mówi Paweł Rucki o tej społecznej pracy.

Sołtys angażował się w sprawę  budowy nowego połączenia drogowego między Gminą Istebna i Gminą Čierne. Kiedy trzeba było chodził od domu do domu, by zebrać podpisy mieszkańców za inicjatywą wartą poparcia. Dzięki takiej postawie Ośrodek Zdrowia w Jaworzynce pozostał budynkiem gminnym.

Jako sołtys Jaworzynki Paweł Rucki angażował się aktywnie w życie społeczne i kulturalne Gminy, uczestnicząc w różnego rodzaju wydarzeniach, służąc radą i pomocą w każdym przedsięwzięciu. Brał czynny udział w organizacji takich wydarzeń kulturalnych i religijnych jak Dożynki Gminne czy Msza na Trójstyku. Podtrzymywał także relacje transgraniczne organizując wspólnie ze starostami gmin ościennych wspólne spotkania sylwestrowe na Trójstyku, stawiani moja, czy wyjazdy kolędowe. Pan Paweł interesuje się życiem społecznym Gminy nawet wtedy, kiedy już roli sołtysa nie pełni. Potrafi porozmawiać z każdym ale i przekonać do swoich racji. Cieszą go nowe inwestycje i działania prowadzące do poprawy bytu mieszkańców Gminy Istebna.

Paweł Rucki przez mieszkańców Jaworzynki postrzegany jest jako dobry, pokorny człowiek, żywo zainteresowany życiem społecznym Gminy. Życzliwy sąsiad, spieszący z pomocą tym, którzy są w potrzebie. Jest żywo zainteresowany sprawami wsi i parafii. „Ujec Sołtys”, bo tak mówi o nim wielu mieszkańców, pozostaje autorytetem i wzorem postawy społecznika. Cieszy się szacunkiem wśród mieszkańców Gminy Istebna. Jego długoletnie zaangażowanie, osobisty wkład i poświęcenie zasługuje na wyróżnienie Srebrną Cieszynianką.

 

opis kandydata: B. Juroszek

 Dodał: (8224)