Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
24.05
2022

Powstaną kolejne dwie Zielone Pracownie w Gminie Istebna.

Gmina Istebna otrzymała informację, żę Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w dniu 13.05.2022 r. rozstrzygnął konkurs pn. "Zielona Pracownia'2022" podjął decyzję o dofinansowaniu zadań pn. " Zielona Pracownia w ZSP w Istebnej- U źródeł Olzy" w kwocie 40 000,00 zł oraz "Zielona Pracownia w SP nr 2 w Koniakowie- Z pasterską nutą przez gronie" w kwocie 40 000,00 zł. 

Zielona Pracownia „Z pasterską nutą przez gronie” wspierać będzie kreatywny rozwój dziecka realizując proces dydaktyczny z uwzględnieniem różnych stylów uczenia się. Zajęcia w pracowni umożliwią uczniom zdobywanie wiedzy poprzez pracę w grupach i indywidualne rozwijanie swoich zainteresowań, pasji oraz poznawanie różnych zjawisk geograficznych, przyrodniczych i ekologicznych. Zajęcia z regionalizmu umocnią kształtowanie tożsamości kulturowej oraz uwrażliwią młode pokolenie na wartości i tradycje rodzinne. Będzie to możliwe dzięki wyposażeniu w nowoczesne pomoce dydaktyczne, sprzęt multimedialny oraz w estetyczne i funkcjonalne umeblowanie wraz z oświetleniem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom multimedialnym w ciekawy sposób mogą w niej być poprowadzone również lekcje z innych przedmiotów. W pracowni będą prowadzone także zajęcia pozalekcyjne: koło turystyczne, zajęcia z regionalizmu, zajęcia rozwijające kreatywność z ekologii.Pastersko – muzyczna aranżacja sali wiąże się z kulturą społeczności góralskiej. Zainteresowanie tą dziedziną  od kilku lat mocno się w Beskidach odradza. Nowoczesna pracownia stanie się również miejscem ciekawych spotkań i zacieśnianiem relacji międzyludzkich poprzez wspólne zainteresowania. Obecnie do szkoły uczęszczają także uczniowie z Ukrainy. Nowoczesna pracownia pozwoli aby lepiej uczyć również i te dzieci.

Głównym celem projektu „U źródeł Olzy” jest stworzenie nowoczesnej pracowni przyrodniczo –geograficznej, która umożliwi uczniom zdobywanie wiedzy o otaczającym świecie poprzez możliwość wykonywania obserwacji, badań, pomiarów oraz odkrywanie świata za pośrednictwem technologii informacyjno–komunikacyjnej. Pracownia stanie się miejscem zgłębiania wiedzy o naszej małej ojczyźnie, dlatego tytuł pracowni nawiązuje do rzeki Olzy, będącej przyrodniczym i kulturowym dziedzictwem regionu.W pobliżu naszej szkoły znajduje się Ścieżka Przyrodnicza „Olza”, na którą często wychodzi się w ramach zajęć terenowych. Nowoczesna sala stanie się jej  uzupełnieniem, zwłaszcza w przypadku niepogody. Pracownia która powstanie będzie wyróżniać się funkcjonalnością, nowoczesnością oraz estetyką.Geografia i przyroda to przedmioty, których trzeba doświadczyć. Poszerzanie wiedzy przyrodniczo – geograficznej umożliwi zakup licznych pomocy dydaktycznych. Będą one także pomocne dla nauczyciela w przekazywaniu treści lekcji. Mapy, atlasy oraz plansze dydaktyczne pozwolą w sposób graficzny przyswoić cechy geograficzne omawianego obszaru. Dzięki kompasom uczniowie będą mogli ćwiczyć orientację w terenie. Globusy geograficzne i indukcyjne pomogą w zrozumieniu kulistości ziemi oraz określaniu współrzędnych geograficznych. Do przedstawiania ruchów ziemi i ich konsekwencji pomocne okaże się tellurium. Dzięki zestawom doświadczalnym (obieg wody w przyrodzie) uczniowie będą mogli przeprowadzić wiele ciekawych eksperymentów. Wszelkie modele które pojawią się w pracowni ( model jaskini krasowej, topografia terenu, przekrój ziemi) pomogą w zrozumieniu zjawisk i procesów geograficznych. Stacja pogody dostarczy uczniom podstawowej wiedzy o stanie atmosfery, będzie również służyła do odczytywania poszczególnych składników pogody oraz stanie się podstawą do prowadzenia dziennika obserwacji meteorologicznych. Grafiki umieszczone na ścianach oddadzą nie tylko zamysł projektu, lecz będą także pomocne w realizacji programu edukacyjnego stworzonego na potrzeby nowej pracowni. Monitor interaktywny oraz zawarte w nim programy multimedialne pozwolą na przekazywanie wiedzy w sposób ciekawy i nowoczesny.

Opis Zielona Pracownia „Z pasterską nutą przez gronie” opracowała: Dyrektor SP nr 2 w Koniakowie- mgr Magdalena Marek.

Opis Zielona Pracownia „U źródeł Olzy” opracowała: Dyrektor ZSP Istebna- mgr Danuta Haratyk- Woźniczka. 


 Dodał: Wioleta Golik (8532)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej