Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
3.08
2017

Projekt „Koronkowy Wyszehrad II” zakończony!!!

Rok trwała realizacja projektu „Koronkowy Wyszehrad II”, na który Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej otrzymał dofinansowanie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w wysokości 14 000 euro. Realizowany był z trzema partnerami Marią Swaczynową z Pragi (Czechy), Romanem Capkiem ze Skalitego (Słowacja) oraz ze Stowarzyszeniem Artystów Koronki Klockowej w Kozardzie (Węgry).

Celem projektu była przede wszystkim promocja i pogłębienie wiedzy na temat tradycji, kultury i sztuki ludowej jaką jest koronka koniakowska.

Dzięki projektowi zorganizowano zeszłoroczną Wystawę Twórczości Ludowej oraz Dni Koronki Koniakowskiej, kiedy to powstał koronkowy mural NeSpoon na budynku piekarni w Koniakowie. Jest teraz piękną wizytówką wsi. W Szkole Podstawowej nr 2 w Koniakowie odbywały się warsztaty koronki koniakowskiej prowadzone przez Mariolę Wojtas. Przetłumaczono stronę internetową www.koronkakoniakowska.pl na język angielski i niemiecki, co pozwoli dotrzeć do większego grona odbiorców na całym świecie. Zakupiono szereg materiałów dekoracyjnych pozwalających na aranżację wystaw organizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury jak stojak na publikacje, modrzyńcowe obrusy, antyramy, słupki odgradzające, a co najważniejsze czarne płótno na Największą Koronkę Koniakowską, która została wyczyszczona, wyprasowana i przyszyta do nowego tła. Wydrukowano także 2 rollapy promocyjne, plansze ze zdjęciami autorek i opisem naszego Rekordu Guinnessa oraz ulotkę o koronkach koniakowskich, co stanowi spójną całość i pięknie uzupełnia ekspozycję tej Ogromnej Serwety, czy stoiska na delegacjach.

W ciągu tegoż roku reprezentacja koronczarek udała się na międzynarodowe spotkania i festiwale koronczarek. Pierwszy wyjazd miał miejsce w październiku od 6 – 9. 2016 roku, kiedy to Lucyna Ligocka Kohut, Aneta Legierska, Mariola Wojtas i Lucyna Bytow uczestniczyły w Międzynarodowym Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej. Właściwie koronka koniakowska na tym festiwalu pojawiła się po raz drugi, gdyż w 2000 r. obecna tam była śp. Helena Kamieniarz. Przywołały się piękne wspomnienia, zakręciła łezka w oku i nawiązały nowe kontakty z koronczarkami z całej Europy. W  czwarty weekend czerwca 2017 równocześnie odbyły się Międzynarodowe Spotkania Koronczarek w Kozardzie na Węgrzech i Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym. Na Węgry udały się Aneta Legierska, Elżbieta Polok, Dorota Juroszek i Justyna Łodzińska, gdzie od 22 – 25 czerwca brały udział w licznych wystawach, warsztatach i wycieczkach po okolicy. Organizatorem Międzynarodowych Spotkań jest prezes Stowarzyszenia Artystów Koronki Klockowej w Kozardzie Janos Torok, który już w zeszłym roku zaprosił nas do siebie, był także w Koniakowie, a w tym roku pojawią się na Dniach Koronki Koniakowskiej 2017. Wyszehrad rzeczywiście integruje, gdyż nasze kontakty z Węgrami nastąpiły w ramach projektu. Jak już wspomniałam w tym samym czasie od 23 – 25 czerwca 2017 r. Elżbieta Legierska – Niewiadomska, Lucyna Ligocka – Kohut, Mariola Wojtas i Beata Kajzar wzięły udział w jubileuszowych 50. Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym. Jest to miejsce, gdzie w tym czasie prezentują się setki twórców ludowych oraz odbywa się przegląd ludowych kapel i śpiewaków, co sprawia, że klimat jest niepowtarzalny. Spotkaliśmy tam naszą krajankę Zuzannę Kubaszczyk z Koniakowa, która zaczynała razem z mamą Heleną Kamieniarz jeździć do Kazimierza i za to, że przez tyle lat promuje tam naszą twórczość otrzymała oficjalne podziękowanie od Ministra Kultury Piotra Glińskiego, które wręczyła jej na scenie pani Dorota Ząbkowska z MKiDN. Było bardzo uroczyście przeglądy prowadził m.in. szanowny pan Józef Broda z Koniakowa, a nasz śpiew i pieśni reprezentowała Grupa Śpiewacza z Leszczyny z Istebnej.  Na zakończenie projektu reprezentacja koronczarek udała się do Vamberka w Czechach na Międzynarodowe Spotkania Koronczarek. Lucyna Ligocka Kohut razem z autorkami Największej Koronki Koniakowskiej Świata Mariolą Legierską, Danutą Krasowską i mistrzynią cienkiej nici Mariolą Wojtas prezentowały szydełkową robotę wśród koronki klockowej z Czech, Słowacji, Belgii, Niemiec i Rosji. Nawiązane znajomości owocują obecnością koronczarek z Czech na tegorocznych Dniach Koronki.

Realizacja tegoż projektu osiągnęła niesamowity sukces promocyjny, przyczyniła się do ogromnej integracji koronczarek w Koniakowie, ale i także nawiązały się nowe znajomości z techniką klockową, która u nas jest nieznana, a tak popularna w wielu krajach. Uaktywniły się środowiska do tej pory bierne, pojawiły się nowe pomysły na różnego rodzaju wydarzenia związane z koronką koniakowską, a chyba największym zwieńczeniem jest tegoroczny wpis koronczarstwa na listę Niematerialnego Dziedzictwa Narodowego UNESCO.

Miejmy nadzieję, że takich projektów będziemy mieli możliwość realizować jeszcze wiele. Życzymy sobie tego z całego serca i dziękujemy wszystkim partnerom i uczestnikom za pomoc w realizacji.

                                                                                                                                                                                              Lucyna Ligocka – Kohut

                                                                                                                                                                                                 Koordynator projektuDodał: Oliwia Szotkowska (5532)