Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
16.05
2019

Spotkanie z Szymonem J. Wróblem, autorem biografii „Ojciec, czyli o Pieronku

15 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej odbyło się spotkanie autorskie z Szymonem J. Wróblem, autorem biografii „Ojciec, czyli o Pieronku" poświęconej zmarłemu w grudniu 2018 roku biskupowi Tadeuszowi Pieronkowi.

Zebranych powitała Elżbieta Polok - kierownik Biblioteki Publicznej w Istebnej, na której zaproszenie przyjechał do Istebnej dziennikarz, który współpracował m.in. z krakowskim Dziennikiem Polskim, Lounge Magazynem, TVN Style, czy TVP Kraków. Szymon J. Wróbel to także reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych „Jego Oczami”, „Z domu…” oraz właśnie „Ojciec, czyli o Pieronku”. Skąd u niego zainteresowanie życiorysami ciekawych ludzi? Cóż, pan Szymon wyjaśnił, że niektórzy malują, inni piszą wiersze, a on kręci filmy dokumentalne, czy pisze biografie. Jakiś czas temu zafascynował się postacią biskupa Tadeusza Pieronka  , którego chciał pokazać nie tylko od strony medialnych wypowiedzi, ale też historii jego rodziny. Najpierw był film dokumentalny o biskupie, który swoją premierę miał w ubiegłym roku. Potem powstała książka, która została uzupełniona o dodatkowe rozmowy, m.in. z Januszem Gajosem, ks. Adamem Bonieckim, Jackiem Żakowskim, Jerzym Owsiakiem, prof. Tadeuszem Gadaczem, czy Moniką Olejnik.

Opisanie biskupa Tadeusza Pieronka nie było z pewnością łatwe. Ten urodzony w Radziechowach wyrazisty Sekretarz Generalny Episkopatu Polski nigdy nie dał się zaszufladkować. Jedni widzieli w nim konserwatystę, inni liberała. Wprawiał ludzi w konsternację, na przykład wtedy, gdy pojawił się na przystanku Woodstock. Nie przejmował się tym, co myślą o nim inni. Pozostał po prostu wierny swojej prawdzie -w myśl swojej biskupiej dewizy „In Veritate” („w prawdzie”).

Podczas spotkania można było zadać autorowi biografii pytania o znajomość z kapłanem oraz zakupić publikację z dedykacją. Obejrzeliśmy także filmy, między innymi nagranie panelu dyskusyjnego dla chrześcijańskich liderów, gdzie biskup Pieronek mówił o tym, jak… pasienie krów dało mu lekcję życia i bycia kapłanem.

Na spotkaniu obecni byli między innymi: Dyrektor GOK w Istebnej Elżbieta Legierska- Niewiadomska, Sołtys Istebnej Barbara Juroszek, Radny Gminy Istebna Bartłomiej Jałowiczor, Radny Sołecki Jerzy Kędzior.

W dobie Internetu można zapytać - po co nam spotkania autorskie? Otóż są one potrzebne  zarówno pisarzom jak i czytelnikom. Dają możliwość poznania ludzi pióra, zachęcają do lektury książek, po które być może byśmy nie sięgnęli, czasem także do podjęcia własnych prób pisarskich. Internet nie zastąpi bezpośredniego kontaktu pisarza z czytelnikiem. Dlatego wszystkich gorąco zachęcamy do odpowiedzi na inicjatywy Biblioteki Publicznej w Istebnej, jak i regularnego odwiedzania jej progów. Można tam już wypożyczyć książkę „Ojciec, czyli o Pieronku”. Warto przeczytać!

Oprac. BJDodał: Oliwia Szotkowska (6673)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej