Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
2.05
2022

Stawiani moja na Trójstyku - Prezentacja muzyki Polski i Słowacji

1 maja w Święto Pracy po dwóch latach przerwy z powodu pandemii, na Trójstyku w Jaworzynce postawiono barwnie przystrojonego “moja”. Tradycja sięga 2004 r. kiedy to na pamiątkę wstąpienia do Unii Europejskiej Starosta Ciernego zaproponował postawić "moja" na Trójstyku i do dnia dzisiejszego odbywa się to na stronie słowackiej.
 
Wydarzenie w tym roku zainicjowane przez włodarzy trzech przygranicznych gmin - Istebnej (PL) Łucję Michałek, Hrćavy (CZ) Marka Sikorę i Ciernego (SK) Pavla Gomolę zgromadziło rekordową ilość mieszkańców, turystów i zespołów folklorystycznych. Tradycję tą pielęgnuje się przede wszystkim u sąsiadów Słowaków, kiedy stawia się “moja” pannie na wydaniu i symbolizuje też powitanie miesiąca maja, tak na Trójstyku ma charakter intergacyjny. Postawienia Moja dokonali strażacy z OSP Jaworzynka, OSP Zapasieki oraz strażacy z Ćernego z lokalnymi mieszkańcami Trójstyku w towarzystwie śpiewu FS “Ozvena” z Ciernego. Pięknie wystrojonego “moja” przygotowała Gmina Hrćava. Na plenerowej scenie wystapiły również zespoły: “Mała Istebna” z Istebnej, FS “Dolinka” z Nowej Bystrycy oraz FS “Faluziari” z Kysuc na Słowacji. Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej zadbał o regionalny poczęstunek w postaci m.in. istebniańskiego kołocza, herbaty z zielin czy domowego bigosu. Kompleks “Zagroń” pzygotował poczęstunek dla wystepujących zespołów. Imprezę poprowadziła Łucja Dusek- dyrektor GOK Istebna.
 
W wydarzeniu wzięli udział: Łucja Michałek- Wójt Gminy Istebna; Łukasz Małysz- Zastępca Wójta Gminy Istebna; Stanisław Legierski- Przewodniczący Rady Gminy; Jan Gazur- sołtys wsi Koniaków; Barbara Bielesz, Lucyna Bytow, Krzysztof Wawrzacz, Kazimierz Łacek I Władysław Zowada- radni Gminy Istebna, Łucja Dusek – dyrektor GOK Istebna; Peter Koziel- Vice starosta Hrćavy i Peter Najdek – Vice Starosta Ciernego wraz z przedstawicielami partnerskich gmin; mieszkańcy i goście.
 
Dziękujemy wszystkim zaangażowanych w przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia. mediom- telewizji OX.PL oraz wszystkim, którzy przybyli tak licznie na Trójstyk.
 
Wydarzenie odbyło się dzięki zadaniu “Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Gminy Istebna orz Regionu Kysuc i Małej Fatry”.Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Interreg V-A Polska- Słowacja 2014- 2020. Kordynatorem projketu z ramienia Gminy Istebna jest Wioleta Golik z Urzędu Gminy.

Zobacz reportaż:
Majówka na Trójstyku


Dodał: Jacek Kohut (8501)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej