Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
8.09
2020

Study tour w ramach projektu „Moc tradycji - Síla tradic”

W miniony weekend w Chorzowie odbyły się warsztaty poświęcone tradycji. Zorganizowane zostały one w ramach projektu  „Moc tradycji - Síla tradic”, którego realizatorami są Uniwersytet Śląski w Katowicach, Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej oraz  Obec Hrčava, Obecní úřad Hrčava.

W warsztatach udział wzięli twórcy ludowi , nauczyciele i młodzież z Gminy Istebna, a także  zainteresowani kulturą regionu i jego historią mieszkańcy Hrčavy i  jej okolic.

W ramach dwudniowego study tour mieli oni okazję spotkać się z historykami Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, a także przedstawicielami Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji PRO FORTALICUM oraz żołnierzami z grupy rekonstrukcyjnej piechoty Wojska Polskiego z Grupy Operacyjnej „Śląsk”. Spotkania te połączone były ze zwiedzaniem Schronu Bojowego nr 5 oraz  Schronu dowodzenia Obszaru Warownego „Śląsk” , będącego unikatem w skali kraju. Nigdzie indziej nie spotkamy bowiem obiektu o podobnym przeznaczeniu, do tego tak dużego i w miarę dobrze zachowanego. Dzięki żołnierzom z grupy rekonstrukcyjnej uczestnicy warsztatów zobaczyli także pokaz umundurowania z czasów II Wojny Światowej.

Drugi dzień pobytu w Chorzowie niemal w całości poświęcony był zwiedzaniu Górnośląskiego Parku Etnograficznego, w którym zgromadzonych zostało ponad sto pięknych, tradycyjnych budynków drewnianych z Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego, a także z podregionów Pszczyńsko-Rybnickiego, Bytomsko-Tarnogórskiego i Lublinieckiego, a także Regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

Zadanie realizowane w ramach projektu "Moc tradycji" / Sila tradic w ramach programu INTERREG V-A REPUBLIKA CZESKA - POLSKA, Oś priorytetowa 4: Współpraca instytucji i społeczności.

foto: Rafał CekieraDodał: Oliwia Szotkowska (7488)