Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
27.03
2017

Sukcesy Grupy Teatralnej naszego Gimnazjum

XIII Powiatowy Konkurs Recytatorski

16 marca 2017 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej odbył się XIII Powiatowy Konkurs Recytatorski. Gościem honorowym imprezy była Krystyna Kocybik – malarka pochodząca z Bielska-Białej, a od lat mieszkająca w Koniakowie. Jej obrazy pełne kolorów, ciepła i miłości do wiejskiego pejzażu stanowiły doskonałą oprawę plastyczną naszego konkursu.

            Jury w składzie: Włodzimierz Pohl – aktor Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, Joanna Jatkowska – instruktorka teatralna Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku – Białej, aktorka i wokalistka  oraz Monika Jędrzejewska – pracownik Teatru Lalek Banialuka w Bielsku – Białej wysłuchało 13 recytatorów spośród sześciu gimnazjów naszego powiatu. Mimo, że w konkursie wzięło udział  niewielu uczestników, to jednak znalazło się wśród nich kilka perełek, które zachwyciły publiczność a to świetną interpretacją, a to nienaganną dykcją, a to wreszcie dowcipną recytacją.

            Pierwsze miejsce zajęła Justyna Kołatek – reprezentantka Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach, przygotowana przez p. Aldonę Kopiec. Drugie miejsce przypadło Kamilowi Szucie z Gimnazjum w Goleszowie (podopiecznemu p. Moniki Droździk). Ponadto jury przyznało dwa trzecie miejsca: Adamowi Małyjurkowi z Gimnazjum w Istebnej przygotowanemu przez Cecylię Suszkę oraz Zuzannie Wadowskiej – uczennicy p. Katarzyny Słupczyńskiej - z Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie. Wreszcie wyróżnienie otrzymała jeszcze jedna reprezentantka istebniańskiego gimnazjum – Kinga Zawada przygotowana przez  p. Ewę Czulak. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej oraz  Radę Rodziców istebniańskiego gimnazjum. 

Organizacja konkursu wymagała poświęcenia wielu osób. O wystrój naszej  czytelni zadbały: Krystyna Kocybik, Magdalena Krężelok i Iwona Bogdał.  Oprawa muzyczna w wykonaniu uczniów prowadzonych przez Beatę Kawulok, spektakl pt. Teatrzyk Zielona Gęś… w wykonaniu młodzieży istebniańskiej i reżyserii Ewy Czulak oraz Cecylii Suszki – wszystko to tworzyło niepowtarzalny klimat imprezy. Sukces naszego konkursu to zasługa świetnej pracy zespołowej. Gorące podziękowania należą się nie tylko wyżej wymienionym, ale również: nieocenionej wręcz współorganizatorce konkursu - Halinie Skrzydłowskiej,  dyrektorowi naszego gimnazjum - Bogdanowi Ligockiemu, Monice Michałek – autorce refleksji o gościu honorowym, informatykowi - Andrzejowi Suszce  oraz Ryszardowi Kocybikowi. Wyrazy wdzięczności kierujemy również: do rodziców uczniów klas pierwszych naszego gimnazjum, którzy upiekli ciasta, szefa gimnazjalnej kuchni – Józefa Zogaty i jego współpracowników, którzy zaserwowali gościom pyszny obiad oraz   klasy II a, obsługującej konkurs!

 

Tegoroczna impreza miała wyjątkowy charakter. Była bowiem swoistego rodzaju pożegnaniem. W związku z reformą oświatową gimnazja od przyszłego roku zostają zniesione, toteż nasz konkurs skierowany tylko i wyłącznie do gimnazjalistów, siłą rzeczy traci  swoje prawo bytu. Trzynaście corocznych spotkań, mnóstwo  liryczno – prozatorskich wzruszeń i artystycznych emocji tworzy bogatą tradycję, która zapewne na długo (a może na stałe) zapisze się  w sercach nie tylko organizatorów, ale i wielu gości. Ci ostatni, opuszczając Istebną i dziękując za pobyt, byli głęboko poruszeni faktem, iż za rok nie będą mogli nas odwiedzić.   

Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa konkursowa nie umrze całkowicie, że zostanie  podjęta przez jakąś placówkę kulturalno – oświatową i pozwoli młodzieży na realizację pasji recytatorsko – teatralnych.

Cecylia Suszka – organizatorka imprezy

 

Wspaniałe popisy teatralne naszych gimnazjalistów!

21 marca 2017 r. nasi uczniowie reprezentowali istebniańskie gimnazjum na Powiatowym Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych w Cieszynie. Zaprezentowali oni sztukę wyreżyserowaną przez panie: Ewę Czulak i Cecylię Suszkę pod tytułem Teatrzyk Zielona Gęś. Spektakl pełen groteskowego humoru, brawurowo zagrany przez: Jakuba Bielesza, Jana Chrapka, Julię i Natalię Czulak, Karolinę Kobielusz, Kacpra Kohuta, Marię Krężelok, Karolinę Kukuczkę, Miłosza Suszkę i Kingę Zawadę zdobył Grand Prix konkursu. Słowa wielkiego uznania pod adresem aktorów i ich opiekunek wyrażali zarówno jurorzy: Karol Suszka – znany reżyser teatru w czeskim Cieszynie czy Danuta Koenig – instruktorka teatralna z Ustronia, jak i widzowie oglądający spektakl.

Kolejnym sukcesem mogliśmy się cieszyć dwa dni później, czyli 23 marca 2017r., kiedy to udaliśmy się  na IX Wiślańskie Teatralia Międzygimnazjalne.  Zaprezentowaliśmy tę samą sztukę K. I. Gałczyńskiego, która – podobnie jak w Cieszynie - podbiła serca publiczności i jurorów. Pochwał, słów uznania i gratulacji było co niemiara! Wróciliśmy zatem z Wisły nagrodzeni pierwszym miejscem i pięcioma indywidualnymi nagrodami dla: Karoliny Kobielusz, Kacpra Kohuta, Karoliny Kukuczki, Miłosza Suszki i Kingi Zawady.  

Sukcesy naszych uczniów to efekt ich ciężkiej, wielogodzinnej pracy, licznych prób odbywających się przed albo po lekcjach. Tym bardziej cieszy więc fakt, że ich trud został doceniony i tak spektakularnie nagrodzony! Gratulujemy im i życzymy wielu sukcesów w przyszłości.

Cecylia SuszkaDodał: (5328)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej