Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
29.07
2016

Światowe Dni Młodzieży w Trójwsi

Prezentujemy podsumowanie wydarzeń związanych z pobytem zagranicznych pielgrzymów w naszej gminie autorstwa jednej z koordynatorek wolontariuszki Janiny Haratyk...

Nadszedł od dawna oczekiwany czas „Światowych Dni Młodzieży 2016 ” !!!! 

W naszym Dekanacie gościliśmy wyjątkowo wspaniałych, rozśpiewanych, roztańczonych młodych ludzi z Włoch, którzy w tym czasie wnieśli pomiędzy nas mnóstwo radości. Jednak to co wydarzyło się na terenie Trójwsi  było tylko przedsmakiem, tego co się dzieje w Krakowie.
Ponad dwustu pięćdziesięciu uczestników ŚDM zagościło w naszym dekanacie. 

We wtorek dotarli jako pierwsi Kanadyjczycy na czele z biskupem Wiesławem, zaś w środę 20 lipca późnym wieczorem, po kilku godzinach oczekiwania parafianie z Trójwsi doczekali się na pielgrzymów z Barii. 21 lipca dołączyło do grupy 9 osób niewidomych wraz z opiekunami. 
Pielgrzymi ulokowani zostali w domach rodzinnych całej Trójwsi. Mszą Świętą rozpoczął się oficjalnie czas Światowych Dni Młodzieży w Dekanacie Istebniańskim. Włosi z uśmiechem na ustach witali pierwszy dzień "Dni w Diecezjach".

Drugi dzień pobytu był dniem „Refleksji i Zadumy” podczas których Włosi wyjechali do Oświęcimia. W planie było zwiedzanie Muzeum KL Auschwitz i KL Birkenau, spotkanie modlitewne ze Wspólnotą Braci z Taize,  i na zakończenie znów późnym wieczorem Msza Święta w Istebnej. 

Dzień trzeci, piątek  to „Ewangelizacja na szczytach”. Młodzi z Barii wraz z innymi pielgrzymami diecezji bielsko-żywieckiej zgromadzili się przy muszli koncertowej w Wiśle, by wspólnie celebrować Mszę Świętą, następnie kolejką udali się na szczyt Skolnity, gdzie czekał na nich przygotowany posiłek. Ok. 15.30 pielgrzymi udali się do Wadowic by odwiedzić Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

Kolejny dzień to „Dzień Zaangażowania Społecznego”. Podczas gdy Włosi udali się na Jasną Górę, parafianie całego Dekanatu włączyli się w wielkie zaangażowanie Pikniku „Pod Skocznią”. - Nie mając środków pieniężnych doświadczyliśmy „cudownego rozmnożenia”. Gościnność ludzi Trójwsi przekroczyła nasze oczekiwania. Otrzymaliśmy od sponsorów środki na pokrycie ciepłych posiłków, zaś od indywidualnych rodzin niezliczone ilości ciast oraz zaangażowanie w to wydarzenie za które już tu z całego serca dziękujemy. Cieszymy się, że tak licznie się pojawili i wspaniale integrowali.

24 lipca, niedziela – Rozesłanie.  Do południa młodzież spędziła czas z rodziną, która ich gościła i uczestniczyli we wspólnej uroczystej Mszy z parafią, po obiedzie w Bielsku – Białej odbyło się spotkanie wszystkich zagranicznych grup goszczących w Diecezji. W ramach spotkania odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia, wspólna modlitwa, śpiewy, koncerty oraz zabawy.

W poniedziałek rano po śniadaniu u Rodzin, oraz po małej awarii autokaru młodzież zagraniczna bezpiecznie udała się do Krakowa na Centralne Obchody ŚDM, skąd po zakończeniu, w niedzielę, 31. 07. wracają do domu. 

Jesteśmy pod głębokim wrażeniem, wszyscy bardzo to przeżywaliśmy. Zżyliśmy się ze sobą, żal było się rozstać. Ci, którzy to widzieli mają teraz w sobie świeży i prawdziwy obraz Kościoła ludzi młodych. Pielgrzymi w oczekiwaniu na transport tańczyli, śpiewali, robili sobie zdjęcia, grali na trąbce. Wkoło rozbrzmiewała muzyka oraz panował radosny klimat zabawy, były emocje, To jest przeżycie, jakiego jeszcze nie mieliśmy okazji doświadczyć  na taką skalę. Media umożliwiły niesamowitą komunikację między nami, a także pielgrzymów między sobą. To wszystko niewątpliwie pozwala głębiej, intensywniej i radośniej przeżywać nasze spotkanie w wierze z Chrystusem i z młodym Kościołem.

Foto na stronie internetowej Parafii Dobrego Pasterza w Istebnej - kliknij tutaj...


Zobacz reportaż:
Piknik Kultury w ramach ŚDM


Dodał: Jacek Kohut (4944)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2020/06/14
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej