Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
29.07
2020

Wizyta studyjna w sprawie trójstronnych konsultacji dotyczących powstania mostu na Trójstyku

Polska posiada 6 miejsc, gdzie spotykają się granice trzech Państw. Jak twierdzą odwiedzający - najbardziej atrakcyjnym geograficznie, jest Trójstyk leżący na terenie gminy Istebna w sołectwie Jaworzynka. Tutaj spotykają się granice Czech, Polski i Słowacji.

Z inicjatywy Wojciecha Kałuży - wicemarszałka województwa śląskiego w dniu 29 lipca 2020 roku w Urzędzie Gminy Istebna odbyła się wizyta studyjna w sprawie trójstronnych konsultacji dotyczących powstania mostu na Trójstyku, który podniósłby atrakcyjność tego miejsca i umożliwiłby swobodne przechodzenie odwiedzających pomiędzy trzema krajami - także rowerzystów i osób z niepełnosprawnościami.

W spotkaniu w urzędzie gminy, a także na Trójstyku udział wzięli m.in. Wojciech Kałuża, wicemarszałek Województwa Śląskiego, Jan Krkoška, zastępca hejtmana Moravskoslezského kraje oraz Peter Dobeš, Wiceprzewodniczący Žilinský samospravny kraj oraz Łucja Michałek - Wójt gminy Istebna.

Wszyscy biorący udział w spotkaniu jednogłośnie podkreślają, iż szczególnie w tym miejscu most jest symbolem łączenia, a nie podziału. Inwestycja ta bez wątpienia wpłynie pozytywnie na podniesienie ruchu turystycznego i pomoże w jeszcze szerszym poznawaniu kultur regionu oraz podkreśli transgraniczny charakter miejsca.

Zebranych gości wraz z delegacjami przywitała Wójt Gminy Istebna, dziekując za zainicjowanie spotkania, przybycie i chęć dalszych działań w temacie powstania mostu. Również Marszałek Wojciech Kałuża cieszył się z licznego udziału zaproszonych gości i dziękował im za atencję oraz zainteresowanie tematem. Obecny na spotkaniu Peter Dobeš powiedział, iż strona słowacka także widzi potencjał miejsca i przychylnie odnosi się do budowy mostu, który zbliży ludzi, rozwinie turystykę i kulturę 3 krajów. Pan Jan Krkoška wyraził radość, że planowana jest inwestycja, która połączy ludzi i pozostawi ślad współczesnych czasów. 

Następnie zastępca wójta gminy Istebna, Ryszard Macura przedstawił koncepcję projektu trójramiennego mostu, który znacząco wpłynie na rozwój wielu aspektów życia i rozwoju naszej gminy, miejscowości ościennych: Hrcavy i Ciernego oraz całych regionów i województw leżących wokół Trójstyku. Najważniejszym jest zacieśnianie współpracy mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców, władz samorządowych oraz rozwój turystyki, kultury i budowanie wspólnej historii.

Po spotkaniu wszyscy wybrali się osobiście na Trójstyk, by zobaczyć miejsce, które w przyszłości może stać się wspólną, piękną i ciekawą atrakcją.

 

opr. A. Legierska 

 


Zobacz reportaż:
Wizyta studyjna - Most na Trójstyku


Dodał: Aneta Legierska (7413)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
styczeń 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: styczeń

galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej