Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
30.10
2018

Wolontariusze VIDES otwierają swoją Fundację

O tym jak ważna jest rola wolontariusza w życiu społeczeństwa lokalnego wielu z nas doskonale zdaje sobie sprawę. Wolontariusz angażując się bezinteresownie służy dobru ogółu, co jest warunkiem aktywnego obywatelstwa, zwiększa solidarność w społeczeństwie, a jego zaangażowanie sprzyja również osobistemu rozwojowi wolontariusza.

Od 12 lat w Trójwsi prężnie działał wolontariat VIDES skupiając lokalną młodzież, która z całym sercem oddała się bezinteresownej pracy na rzecz dzieci w Istebnej, Jaworzynce i Koniakowie.

Od samego początku VIDES w Trójwsi tworzyli ludzie – młodzi ludzie, dla których wolontariat był i jest nadal pasją życia. To właśnie ci ludzie, ukształtowani na fundamencie wielu lat pracy i doświadczenia, postanowili uczynić kolejny krok i założyć własną Fundację. Ich Fundacja „Jest BOSKO!” jest owocem potrzeby serca, by dalej się rozwijać i jeszcze lepiej służyć dobru społeczeństwa lokalnego.

Od maja tego roku prowadzony był dialog ze stowarzyszeniem VIDES oraz s. Lidią Strzelczyk, inpektorką Inspektorii Warszawskiej, która sprawuje pieczę nad inicjatywami sióstr salezjanek, również VIDESem. W wyniku rozmów zrodził się pomysł, by wolontariusze w Trójwsi usamodzielnili się i otworzyli własną strukturę, jaką będzie fundacja. 

Tak właśnie się stało! 19 października 2018 roku w Ustroniu został podpisany akt notarialny ustanawiający Fundację „Jest BOSKO!”, a w sobotę 27 października odbyło się spotkanie oficjalnie otwierające jej działalność.

W spotkaniu przygotowanym przez wolontariuszy udział wzięły dzieci, rodzice, przedstawiciele lokalnych władz – Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek oraz Radna Gminy Barbara Kubas, dyrektor istebniańskiego GOKu Elżbieta Legierska – Niewiadomska wraz z pracownikami oraz wielu przyjaciół i sympatyków działań młodych wolontariuszy. Szczególnego znaczenia spotkaniu nadała obecność Sióstr Salezjanek na czele z s. Lidią Strzelczyk- Inspektorką.

Na początku wszystkich gościom przybliżona została istota wolontariatu i rola wolontariusza w lokalnej społeczności, a także film ze zdjęciami i wypowiedziami młodych, którzy odpowiadali na pytanie: dlaczego tak naprawdę są wolontariuszami. Po części merytorycznej przyszedł czas na kilka słów wyjaśnień jak doszło do powstania Fundacji i czym ona będzie się zajmowała. Otóż cele Fundacji pokrywają się z dotychczasową działalnością VIDES, a są to m.in.:

 • działania o charakterze edukacyjnym i wychowawczym i rozwojowym na rzecz dzieci
  i młodzieży,
 • działania na rzecz ochrony praw dziecka w kraju i po za jego granicami ze szczególnym uwzględnieniem krajów rozwijających się,
 • wspomaganie rozwoju wszelkich form działalności kulturalnej, rozrywkowej i rekreacyjnej
 • upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, promowanie zdrowego trybu życia oraz podejmowanie inicjatyw w zakresie rozwoju kultury fizycznej i sportu wśród dzieci
  i młodzieży,
 • inspirowanie i wspomaganie przedsięwzięć w zakresie organizacji rodzinnych form spędzania czasu wolnego,
 • działania na rzecz integracji i rozwoju środowiska lokalnego
 • działania na rzecz podtrzymania tradycji regionalnej oraz narodowej, a także pielęgnacji polskości,
 • kształtowanie osobowości i właściwych postaw etycznych i moralnych młodego pokolenia, w oparciu o metodę wychowania wykreowanej i reprezentowanej przez św. Jana Bosko
 • promocja wolontariatu.

Fundację „Jest BOSKO!” tworzą i prowadzą dotychczasowi wolontariusze VIDES, dlatego charakter i styl pracy nie zmieni się, jak również inicjatywy, które do tej pory prowadzili będą nadal kontynuowane.

Podczas spotkania głos zabrała także Siostra Inskektorka Lidia Strzelczyk, która w imieniu zgromadzenia sióstr salezjanek Inspektorii Warszawskiej (do której terytorialnie należy Istebna) wyraziła wielką radość z powstania Fundacji. Podkreśliła także, że wolontariusze „Jest BOSKO!” mają zawsze się czuć członkami rodziny salezjańskiej, ponieważ łączy nas ten sam duch – duch świętego Jana Bosko. W prezencie od Sióstr na dobry początek Fundacja otrzymała msze wieczyste, które od niedzieli 28 października będą odprawiane na Jasnej Górze.

Słowa uznania i poparcia dla Fundacji wyrazili również: Henryk Gazurek wójt Gminy Istebna, a także Elżbieta Legierska – Niewiadomska dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

W bardzo miłej i serdecznej atmosferze można było jeszcze kilka chwil porozmawiać, napić się dobrej kawy i skosztować domowych wypieków.

Słowa wdzięczności kierujemy do Nadleśnictwa Wisła, w sposób szczególny do pana Zbigniewa Vasiny, za bezpłatne udostępnienie nam Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej na potrzeby organizacji tegoż spotkania.

„Jest BOSKO!” to Fundacja utworzona z myślą o dzieciach i młodzieży. W myśl systemu wychowania św. Jana Bosko, którym od lat inspirują się młodzi wolontariusze w Trójwsi, dalej chcą dbać o wszechstronny rozwój i wychowanie młodego pokolenia organizując dla nich wiele różnych i ciekawych form spędzania wolnego czasu, animacji i inicjatyw, które zintegrują społeczeństwo lokalne. Dlatego też serdecznie zachęcamy do dalszej współpracy z Fundacją inne organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, szkoły, parafie oraz wszystkich ludzi dobrej woli, jednocześnie dziękujemy za wszelkie formy wsparcia i pomocy, jakie przez wiele lat jako VIDES do nas napływały.

Wszystkich chętnych, którzy chcieliby być wolontariuszami w Fundacji zapraszamy na spotkanie formacyjne, które odbędzie się w sobotę 24 listopada o godz. 12:30 w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej Centrum obok kościoła. By zostać wolontariuszem Fundacji należy mieć ukończone 15 lat.

Życzmy sobie wzajemnie, by w Trójwsi zawsze było BOSKO!

Karina Czyż – Prezes Fundacji „Jest BOSKO!”Dodał: Oliwia Szotkowska (6297)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej