Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
18.04
2019

Z życia SP 2 w Istebnej

Dzień liczby Pi 

Po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Liczby Pi. Jest to jedyna liczba, która ma swoje święto przypadające 14 marca. Data ta jest nieprzypadkowa, gdyż właśnie takie mamy pierwsze skojarzenia z liczbą Pi (3,14), a w USA datę 14 marca zapisuje się jako 3.14. Wydarzenie miało na celu pokazanie, że matematyka,  to nie tylko trudne wzory i zadania, ale także ciekawa przygoda i mnóstwo zabawy.

Każda klasa miała wykonać plakat z jak największą liczbą wyrazów zawierających cząstkę “pi”. Była to świetna okazja do spędzeni ze sobą czasu, jak również połączenie matematyki i języka polskiego. W ruch bowiem poszły słowniki, które teraz w internetowych czasach używane są sporadycznie, żeby nie powiedzieć wcale. A tu okazało się, że aby wygrać, trzeba było z nich skorzystać. Z dnia na dzień plakaty wzbogacały się o nowe słówka i każda klasa starała się dowiedzieć ile też wyrazów wymyśliła konkurencja... Walka o pierwsze miejsce trwała do ostatka a wynik rozstrzygnęło komisyjne liczenie wyrazów w dniu liczby Pi. Wszystkie klasy wywiązały się wzorowo z zadania, jednak najlepsza okazała się klasa VI, która umieściła na swoim plakacie ponad 530 wyrazów. Należy także wspomnieć o klasach I, II i III, które dodały także ilustracje, co spowodowało, że ich plakaty były bardzo barwne i ciekawe.

Kolejną część obchodów stanowiły konkursy; pierwszy miał na celu sprawdzenie wiedzy o liczbie Pi, a drugi polegał na zapisaniu jak najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego tej liczby. W konkursie “Wiedza o liczbie Pi” mogli brać udział wszyscy uczniowie klas starszych. Wiedzę do tego testu można było znaleźć na gazetce szkolnej oraz na podanych stronach internetowych. Z przeprowadzonego testu wyłonili się następujący zwycięzcy: Aleksandra Kobielusz (kl.VI) i Kacper Gorzołka (kl. VII) zajęli I miejsce, Klaudia Wrzask (kl. 7) - II miejsce, Klaudia Suszka (kl. VII) - III miejsce. literą , które przygotowały Ola i Natalia z kl. VI. Do drugiej, typowo pamięciowej konkurencji, przystąpiły tylko dwie osoby. Wygrała go zdecydowaną przewagą Michalina Haratyk z kl. V, która zapamiętała aż 54 miejsca po przecinku liczby Pi. Na koniec obchodów tego święta, wszyscy zostali poczęstowani pysznymi ciasteczkami w kształcie koła, ozdobionymi grecką literą. Nagrodzeni uczniowie dostali dyplomy, drobne upominki i słodkości. 

Serdeczne podziękowania składam Pani Dyrektor, wszystkim nauczycielom za okazane wsparcie i pomoc w przygotowaniu tego dnia, Radzie Rodziców za wsparcie finansowe, wszystkim uczniom za udział w konkursach i oczywiście Oli i Natalii, które zawsze chętnie pomagają.

Wszystkim zwycięzcom gratuluję, dziękuję za wspaniałą zabawę i zapraszam do kolejnych obchodów za rok.

Przygotowała Elżbieta Goryczka

Dzień Świętego Patryka

Dzień św. Patryka obchodzony jest 17 marca, w naszej szkole zielono zrobiło się już wcześniej, a punktem kulminacyjnym był piątek 15 marca. 

W ramach przygotowania do tego dnia każda z klas 4-8 miała przygotować plakat, w którym trzeba było umieścić podstawowe informacje dotyczące historii, kultury i tradycji związanych z przebiegiem obchodów tego święta w Irlandii. Plakaty mogły być przygotowane już wcześniej, a zawarte na nich informacje posłużyły do ułożenia pytań do Quizu przeprowadzonego w tym dniu. Wszystkie zawierały sporo ciekawych informacji i dodatkowo były ozdobione symbolami Irlandii. Pojawiały się więc zielone koniczynki, którymi św. Patryk przypominał o istnieniu Trójcy Świętej, flagi Irlandii i mitologiczne skrzaty zwane Leprechaun, które ponoć wiedzą, gdzie szukać skarbu! 

Młodsi mieli za zadanie wykonać plastyczną ilustrację tego właśnie skrzata. Nikt tak naprawdę nie wie jak on wygląda, wszystkie źródła podają jakieś cechy wspólne i na tym koniec, ale od czego dziecięca wyobraźnia! Każda z wyrysowanych postaci była inna, ale wszystkie miały zielone ubrania.
Najciekawszy plakat zrobiła klasa 1, a najbardziej pomysłowym plakatem wśród klas starszych popisała się klasa 8. Przykleiła otwarte koperty a w środku, na karteczkach umieszczony był tekst. Plakat był ozdobiony, a każda z kopert podpisana, co ułatwiało znalezienie potrzebnych informacji np. kuchnia, tradycje, historia itp. Miejsce II w konkursie na plakat zdobyły klasy 3, 4 i 0,  a III miejsce zostało dla klas: 6, 5 i 2. 
Był również konkurs na najbardziej zieloną klasę, a wygrali go uczniowie z 2 klasy, wszyscy mieli na sobie soczystą, wiosenną zieleń. 

W Dzień św. Patryka, pani Agnieszka Gretkowska, przygotowała zestaw pytań, które ułożyła na podstawie informacji zawartych na plakatach. Każdy, kto chciał wziąć udział, zabierał kartkę i szukał odpowiedzi. Tak „zapracowanych” uczniów w czasie przerw dawno nie widzieliśmy...Wszyscy biegali z kartkami i przeciskali się przy plakatach, żeby dotrzeć do właściwego tekstu. Dwie duże przerwy i jedna krótsza musiały wystarczyć. Niektórym udało się jednak uprosić nauczyciela prowadzącego zajęcia, żeby oddał ze swojej lekcji kilka cennych minut.

A oto wyniki tego błyskawicznego Quizu: 
1. miejsce Paweł Kukuczka kl.8, Anna Michałek kl.7, Klaudia Wrzask kl.7, Kamila Idziniak kl.8.
2. miejsce Gabryś Idziniak kl.4, Małgosia Dymarek kl.5, Alicja Słowik kl.5,Natalia Zowada kl.8, Sylwia Waszut kl.8,
3. miejsce Kasia Fuchs kl. 8, Kamila Bury kl. 5, Weronika Kobielusz kl.5, Weronika Kawulok kl.6, Aleksandra Kobielusz kl.6 

Odbył się jeszcze jeden konkurs, który przeprowadził wcześniej p. Darek Pawełek, a wzięli w nim udział uczniowie z klas starszych. Ten interaktywny Quiz przeprowadzony został przy użyciu telefonów i smartfonów, przy pomocy aplikacji KAHOOT! 
Tutaj najlepsze okazały się uczennice klasy 8: Natalia Zowada, Kasia Fuchs, Kamila Idziniak, Sylwia Waszut,Emilia Lipowska.
Drugie miejsce zdobyły uczennice klasy 6: Aleksandra Kobielusz, Weronika Kawulok, Natalia Ramiączek.
Trzecie miejce zdobyli uczniowie klasy 8: Krystian Nowak, Mateusz Bury, Dawid Bocek. 

Jak widać, wszyscy którzy wzięli udział w konkursie zostali nagrodzeni, gratulujemy zwycięzcom. Taki zielony dzień bardzo się przydaje, by ożywić szarości przedłużającego się przedwiośnia... 

Przygotowała Barbara DymarekDodał: Jacek Kohut (6630)