Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
15.04
2016

ZATRUCIA PSZCZÓŁ ŚRODKAMI OCHRONY ROŚLIN

W związku z  możliwymi zatruciami pszczół Wojewódzki Inspektorat Ochrony Rośli i Nasiennictwa  w Katowicach Oddział w Cieszynie przypomina o konieczności  przestrzegania podstawowych  zasad i obowiązków związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin wynikających z ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin (tekst jedn.  Dz.U. z 2015 r. , poz.547 ) należy zwrócić uwagę na następujące przepisy:

  •  Stosować można wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykietą stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.
  •  Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie, który użyty zgodnie z przeznaczeniem zapewnia skuteczne zwalczanie organizmów szkodliwych i nie spowoduje zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.
  •  Posiadacze gruntów, gdzie prowadzone są zabiegi ochrony roślin, przez użytkownika profesjonalnego zobowiązani są do przechowywania przez okres 3 lat  przekazanej przez tego użytkownika kopii dokumentacji ewidencji wykonanych zabiegów środkami ochrony roślin.
  • Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywanie przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.
  • Środki ochrony roślin na terenie otwartym stosuje się sprzętem naziemnym, m.in.:

            - jeżeli prędkość wiatru nie przekracza 4 m/s,

            - co najmniej 20 m od pasiek,

Kto stosuje środki ochrony roślin niedopuszczone do obrotu lub w sposób niezgodny z etykietą- stosowania, albo niezgodnie z obowiązującymi zasadami ich stosowania, podlega karze grzywny (art. 75 ust. 1, pkt 19 i 20 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz.U. z 2015 r. , poz. 547).

ROLNIKU !

w celu ograniczenia zatruć pszczół należy pamiętać o tym by przestrzegać zasad dobrej praktyki rolniczej

1. nawet środki o niskim ryzyku dla pszczół należy stosować, tylko i wyłącznie w godzinach wieczornych i po ustaniu ich lotów.

2. eliminować zabiegi środkami ochrony roślin toksycznymi dla pszczół, na kwitnących roślinach( w tym równie_ upraw z kwitnącymi chwastami w roślinach uprawnych) lub pokrytych spadzią.

Opryskanie pszczół cieczą robocza powoduje zamoczenie skrzydeł, co utrudnia bądź uniemożliwia im dalszy lot i powrót do ula. Ponadto, w wyniku przejęcia obcego zapachu środka chemicznego, pszczoły powracające do ula są traktowane jako obce, nie zostają wpuszczone do gniazda lub giną zabite  przez pszczoły strażniczki.

Ochrona roślin w sposób nie zagrażający pszczołom jest możliwa i wymaga wyłącznie dobrej woli rolników.

Zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych i najtańszych czynników plonotwórczych.

 

Kierownik Oddziału 

Wiesław Obracaj


 Dodał: (4724)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej