Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
19.11
2018

Zespół Regionalny "Istebna" w Brazylii

Zespół Regionalny "Istebna" prawdopodobnie jako najstarszy zespół folklorystyczny w Polsce, po raz pierwszy w swojej prawie 120 letniej historii, przebywał od 2 do 12 listopada na festiwalu folklorystycznym w Ameryce Południowej. Wydarzenia odbywały się na północno-wschodnim wybrzeżu Brazylii, w miejscowościach Recife, Olinda, Itamaraca. 

Nasz zespół jako jedyny przedstawiciel z Europy, prezentujący tańce i pieśni z Beskidu Śląskiego, stał się bardzo egzotyczną atrakcją wśród pozostałych grup przybyłych z Chile, Paragwaju czy Kolumbii. Nasze występy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności w różnym wieku. Występowaliśmy m.in. dla uczniów ze szkoły, do której uczęszczają dzieci z ubogich rodzin, dla których ta właśnie placówka zastępuje dom rodzinny. Wychowawcy pracują jako wolontariusze, a co jest niezwykłe, większość z nich również tam się wychowała. Dlatego nasz występ oraz wspólne warsztaty taneczne były dla nich niecodziennym wydarzeniem, a przede wszystkim ogromnym przeżyciem. 

Występowaliśmy również dla młodzieży z miejscowych szkół średnich oraz wielu innych odbiorców, których żywiołowe tańce i pieśni z regionu Trójwsi wprawiły w zachwyt. 

Tropikalny klimat równikowy, upalne dni i gorące noce, niezwykła przyroda oraz specyfika tutejszego życia codziennego miejscowej ludności dają niepowtarzalny obraz Ameryki Południowej, który zostanie w naszej pamięci na długo! 

 

Pragniemy szczególnie podziękować naszym sponsorom, którzy częściowo przyczynili się do realizacji naszego wyjazdu. Są nimi:

-Urząd Gminy Istebna,

-Zbigniew Kukuczka - Lys Fusion Poland,

-Zdzisław Legierski - ZPM Legierski,

-Danuta i Adam Matuszny,

-Franciszek Juroszek- Jur-Gast,

-Bartłomiej Rucki - firma transportowa RUCKI BUS.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy oraz cieszymy się, że dzięki waszemu wsparciu, dziedzictwo kulturowe naszego regionu może być promowane nie tylko w kraju, ale przede wszystkim za granicą.

 tekst: Maria Motyka 

 Dodał: Oliwia Szotkowska (6343)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2020/06/14
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej