Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
22.10
2019

2 Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi dla Rozwoju Turystyki w Istebnej

W dniu 21 października 2019 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyły się wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki, podczas których przyznano Dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki dla pani Cecylii Kukuczki w kategorii Osobowość Roku i dla Kompleks Istebna Zagroń Pana Leszka Łazarczyka w kategorii działalność biznesowa. Dyplomy wręczał Wicemarszałek województwa Śląskiego Pan Wojciech Kałuża. Gratulujemy! 

Dyplomy przyznano na wniosek Gminy i GOKu, a kapituła spośród zgłoszonych osób wybrała do nagród głównych dwóch reprezentantów z gminy Istebna. Bardzo się cieszymy i gratulujemy. Dyplom w imieniu pani Cecylii odebrał syn Wojtek Kukuczka, zaś w imieniu Pana Łazarczyka, dyrektor finansowy Linter Tour Pan Leszek Kłeczek. 

Dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki nadaje się osobom fizycznym, osobom prawnym oraz  jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej,  organizacjom społecznym i zawodowym, które swoją działalnością w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju turystyki w Województwie Śląskim. Poprzez przyczynienie się do rozwoju turystyki rozumie się wszelkie aspekty działalności społecznej, edukacyjnej, zawodowej, które wpłynęły na  zwiększenie zainteresowania turystyką w regionie, szczególnie poprzez propagowanie wiedzy turystycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży oraz były katalizatorem zwiększającym liczbę turystów w regionie, doprowadziły do rozwoju nowych inicjatyw turystycznych, w tym również inwestycji w infrastrukturę turystyczną, przyczyniły się do poprawy jakości obsługi turystów.

Dyplom przyznaje się w następujących kategoriach: działalność społeczna, działalność biznesowa, osobowość turystyczna roku oraz przedsięwzięcie turystyczne roku.

Dyplom nadaje Zarząd Województwa Śląskiego w drodze uchwały po zasięgnięciu opinii Kapituły.

W skład  Kapituły, liczącej  do  siedmiu osób wchodzą:  przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz eksperci ds. turystyki, powoływani przez Marszałka na każdy kolejny rok. W bieżącym roku do Kapituły Pan Marszałek powołał:  

1)  Panią Julię Kloc – Kondracką – przewodniczącą Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji Sejmiku Województwa Śląskiego,

2) Pana Adama Wawocznego – prezesa Śląskiej Organizacji Turystycznej,

3) Pana Macieja Puzona – zastępcę dyrektora Wydziału Turystyki Urzędu Marszałkowskiego,

4) Pana Jacka Czobera – przewodniczącego Kolegium Rady Prezesów Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego,

5) Panią Jadwigę Wieczorek – prezesa Śląskiej Izby Turystyki,

6) Pana Grzegorz Chmielewskiego – prezes Śląskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki,

7) Pana Adama Markowskiego – przewodniczącego Związku Gmin Jurajskich. 

Członkowie Kapituły wybrali Panią Julię  Kloc-Kondracką na przewodniczącą. 

Światowy Dzień Turystyki, obchodzony rokrocznie - w tym roku już po raz 39. Ustanowiony został w 1979 przez Światową Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Turystyki. Po raz pierwszy obchodzono go w 1980 roku pod hasłem „Wkład turystyki do zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”. Odtąd co roku ma on własne hasło. W roku bieżącym brzmi ono: "Świętując różnorodność". Celem Dnia jest podnoszenie świadomości co do roli turystyki w społeczności międzynarodowej i pokazania, jak wpływa ona na wartości społeczne, kulturowe, polityczne i gospodarcze na świecie.

Zgodnie z przyjętym zwyczajem co roku obchody odbywają się w różnych miejscach regionu.  Konferencja odbyła się już w Bielsku-Białej, w Żarkach, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w Pszczynie, w Żywcu, Raciborzu i Istebnej

______________________________________________________________________________________________________________________________________

CECYLIA KUKUCZKA zd. Ogrodzińska – żona himalaisty Jerzego Kukuczki, matka dwóch synów Wojciecha i Macieja; „człowiek dusza”, bez reszty poświęciła swój czas i życie na pielęgnowanie i podtrzymywanie pamięci o słynnym himalaiście i jego światowej rangi osiągnięciach. Od ponad 20 lat prowadzi w Istebnej Izbę pamięci Jerzego Kukuczki. Od świtu do nocy przyjmuje tysiące zwiedzających w izbie na Wilczym, którym swój prywatny czas poświęca, by opowiedzieć historię męża oraz odpowiadać na liczne pytania zainteresowanych. Od blisko 30 lat jeździ po szkołach i placówkach w kraju ( głównie noszących im. J. Kukuczki) z wykładami i prelekcjami o mężu i himalaizmie. Bierze udział w obchodach i prelekcjach górskich na terenie Europy i Świata, gdzie otrzymuje liczne wyróżnienia i dyplomy za swoją działalność oraz krzewienie pamięci o mężu ( ostatnie we Włoszech, nagroda została przyznana w ramach La Pica de Crap & Il Moschettone della Solidarietà za zasługi dla Jerzego Kukuczki).  Promuje województwo i gminę Istebna w kraju i za granicą. Pełni funkcję edukacyjną i informacyjną wśród najmłodszych zachęcając ich do realizacji pasji oraz aktywnego spędzania czasu. Od ponad 20 lat wspólnie z PTTK Wisła organizuje „Górski Rajd im. Jerzego Kukuczki” dla kilkuset uczestników z całej Polski wśród szkół noszących imię himalaisty lub placówek zainteresowanych. Udziela licznych wywiadów do prasy i mediów. Poświęca godziny na korekty artykułów i książek na temat Kukuczki i Himalajów.

Prywatnie osoba skromna, życzliwa i wrażliwa, która swoje życie poświęciła pasji męża wspierający tym samym polski himalaizm i jego znaczenie w skali światowej. W tym roku przypada 30 rocznica tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki. Jak co dziesięć lat, także i w tym roku wybiera się w Himalaje pod czorten z widniejącą na nim tablicą z nazwiskiem męża. Jest to zatem dobra okazja, by także i Ona pojechała tam jako „Osobowość Turystyczna Roku” woj. Śląskiego za wszystko co zrobiła dla polskiego himalaizmu.

Siedem lat po tragicznej śmierci Jerzego na południowej ścianie Lhotse, w 1996 roku w domu rodzinnym Kukuczków w Istebnej na Wilczym pani Cecylia otworzyła kameralne miejsce poświęcone osobie Himalaisty. Miejsce dla młodzieży, dla szkół, które noszą Jego imię, dla Jego pasjonatów i ludzi, którzy nigdy Go nie zapomną. Miejsce, gdzie od ponad 20 lat opowiada Jego himalajską historię i pokazuje pamiątki po Jerzym Kukuczce. To właśnie w tym domu Jerzy Kukuczka bywał ze swoją rodziną, swoimi synami, przyjaciółmi; to tutaj odpoczywał pomiędzy swoimi wyprawami; tu w ciszy i spokoju pracował nad swoimi książkami. Znał ten region na pamięć, spędził w nim swoje dzieciństwo. Wprawdzie urodził się w Katowicach, ale jego korzenie wywodzą się stąd – z Istebnej. Po tragicznej śmierci Jerzego na południowej ścianie Lhotse, bardzo dużo ludzi zainteresowanych jego postacią zaczęło odwiedzać to miejsce. Robili zdjęcia i pytali, czy mogą coś o nim usłyszeć lub zobaczyć. Obecnie w izbie pamięci znajdują się fotografie z Jego wypraw, trochę starego sprzętu wspinaczkowego, medale, odznaczenia, książki, a przede wszystkim Jego duch, Jego ciągła obecność. W 2016 roku wspólnie z synem Wojciechem oraz Fundacją Wielki Człowiek pani Cecylia dokonała otwarcia rozbudowanej Izby pamięci Jerzego Kukuczki. Od początku marzyło się jej by znaleźć więcej miejsca na liczne pamiątki, które nie były dotąd pokazywane ze względu na brak miejsca.

Jak sama wspomina: …Powiem szczerze, że nie miałam zamiaru robić czegoś takiego, bo mocno i głęboko przeżyłam śmierć Jurka. Nigdy nie sądziłam, że stworzę takie miejsce. Po śmierci Jurka do Istebnej przychodziło wiele osób, które zaglądały przez płot i robiły zdjęcia naszego domu. Wypytywali, czy można obejrzeć jakieś pamiątki po nim. Zastanawiali się, czemu nigdzie nie ma miejsca poświęconego Jurkowi. Byli ludzie, którzy przyjeżdżali tutaj nawet znad morza. Co roku przychodzili do mnie i prosili, by stworzyć miejsce, gdzie będzie można dowiedzieć się coś więcej o osiągnięciach Jurka. Po siedmiu latach od jego śmierci w końcu przełamałam się i stwierdziłam, że chyba trzeba będzie coś zrobić. Tym bardziej, że w Polsce powstawało coraz więcej szkół imienia Jerzego Kukuczki. W związku z czym młodzież coraz częściej pojawiała się w Istebnej, gdzie Jurek spędzał wiele czasu. W końcu zorganizowałam malutkie pomieszczenie, do którego wstawiałam wiele pamiątek z jego wypraw. Tak właśnie powstała Izba Pamięci. Wszystko, co zostało po mężu jest dla mnie bardzo cenne - powiem: "wszystko". Wszystkie rzeczy, które po nim zostały darzę jakąś wielką miłością i po prostu starałam się po jego tragicznej śmierci nic nie wyrzucać z domu. Wszystkie te rzeczy, które po nim zostały, wszystkie skrupulatnie chowałam, przechowywałam - teraz znalazły właśnie swoje miejsce w Izbie Pamięci. Mam takie ulubione zdjęcie, które bardzo kocham i lubię, kiedy Jerzy właśnie jest w Tatrach, siedzi w ścianie opatulony w kurtkę puchową i widać właśnie to jego zmęczenie po jakimś wielkim trudzie. Troszeczkę ma taką smutną minę, jest zmęczony, ale widać, że jest szczęśliwy.

Czasami byłam wkurzona wręcz wściekła, bo jak wyjeżdżał to my żeśmy zostawali sami. Było nam bardzo trudno żyć, bo nie mieliśmy tego wsparcia, tej męskiej ręki. Ja musiałam nauczyć się wszystko robić sama, bo po prostu nie mogłam liczyć na nikogo - nie było męża w domu miesiącami, więc nawet takie jakieś małe, męskie rzeczy musiałam się nauczyć wykonać, potem to przekazywać oczywiście moim synom: jak przybić tam gwóźdź młotkiem - takie małe rzeczy, naprawić lampę, czy inne rzeczy. No i też po prostu no nie było łatwo na żyć, ale żyłam zawsze tą nadzieją, że on zawsze wróci z tych gór, że po prostu kiedyś to nasze życie będzie razem wspólne, że kiedyś będziemy razem, że kiedyś zostawi te góry i będzie po prostu tylko dla nas. No niestety... nie udało się. Ale Jerzy był bardzo serdecznym człowiekiem, pomocnym. Wiedziałam, że był zafascynowany górami. Cieszył się, że może w nich być, darzył je miłością. Góry to był jego zaczarowany świat, dlatego nigdy nie postawiłam go w sytuacji, żeby musiał wybierać między mną, a górami…

______________________________________________________________________________________________________________________________________

Kompleks Zagroń Istebna należy do firmy Linter Tour S.A., w której  prezesem jest  Pan Leszek Łazarczyk. Pan Łazarczyk, to człowiek sukcesu o niezwykłej determinacji w dążeniu do celu. Dzięki Jego kreatywności i sile przekonania o atrakcyjności turystycznej gminy Istebna na przestrzeni kilku lat powstały w tym mateczniku kultury beskidzkiej wspaniałe obiekty turystyczne, rekreacyjne i hotelowe, które wpisują się w krajobraz
i architekturę regionu podnosząc jednocześnie jego ofertę turystyczną.

„… Z dala od zgiełku miasta odnalazłem spokój, drzemiąc pomiędzy zielonymi źdźbłami trawy, … to tutaj właśnie można kontrolować czas i zatrzymać piach w klepsydrze”…

W ten oto sposób narodziła się koncepcja rozwoju rynku turystycznego w Istebnej, a analiza inwestycji potwierdziła jej opłacalność. Główną inspiracją dla Pana Łazarczyka były rozmowy z tutejszymi góralami oraz obcowanie  z naturą. Szef Kompleksu Zagroń dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych urządzeń z imponującym tempem wpłynął na rozwój atrakcyjności turystycznej w gminie Istebna. Zdobył on tytuł „Osobowości Ziem Górskich w 2013” w kategorii duży przedsiębiorca, a także tytuł Ikona Śląska Cieszyńskiego 2012 i Człowieka Roku Żywiecczyzny 2013 i wiele innych wyróżnień biznesowych.

Wszystko zaczęło się w roku 2008 od ośrodka Groń, który początkowo miał służyć jako ośrodek na wczasy dla pracowników, ale zainteresowanie gminą Istebna wśród turystów było bardzo duże, co zrodziło pomysł udostępnienia budynku gościom, a także zmobilizowało do kolejnego kroku jakim było uruchomienie końcem roku pierwszej w Istebnej 4-osobowej kolei linowej wraz z dużą restauracją i noclegami. W ten sposób ruszył współczesny rozwój turystyczny Istebnej. W roku 2011 w dolinie rzeki Olzy, u podnóża góry Złoty Groń następuje rozbudowa zaplecza noclegowego o kolejne nowoczesne pokoje, ale co najważniejsze powstaje jedyny tego typu w całym regionie rodzinny park wodny Olza, który po dziś dzień jest bardzo popularny wśród polskich turystów, ale także przyjeżdżają goście z Czech czy Słowacji. Pan Leszek Łazarczyk stale kładzie nacisk na rozwój atrakcyjności kompleksu, a co za tym idzie poszerzania oferty gminy Istebna. Powstają ogromne parkingi na blisko tysiąc samochodów, mini zoo,  strefa zewnętrznego relaksu w natural park, Centrum Meridian, a dolina rzeki Olzy staje się turystyczną częścią Istebnej, w której stale powstają nowe domki, apartamenty i obiekty turystyczne. W 2018 roku oddano do użytku inwestycję realizowana przez gminę - nową drogę wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Obok kompleksu powstała także kolejna inwestycja narciarska: 6-cio osobowa kanapa, z której właścicielami spółka Linter współpracuje chociażby w kwestii wspólnego skipassu narciarskiego.

Otwartość pracowników firmy oraz pana Leszka Łazarczyka na współpracę z gminą Istebna od początku jego działalności charakteryzowała się wielką serdecznością
i zrozumieniem, była i jest  bardzo duża, owocna i dobra. To tutaj kilkakrotnie gościliśmy Prezydenta RP na nartach, co w mediach przyczyniło się do świetnej promocji Beskidów
i woj. Śląskiego w Polsce. Na terenie obiektu przyjmowane są liczne delegacje zagraniczne, m.in. ambasadorów państw (Chiny), czy włodarzy miast z Polski i z zagranicy, zagranicznych dziennikarzy (Gruzja, Hiszpania, Japonia, Rosja, Ukraina, itp.), uczestników study tour`ów (przy współpracy z UM i ŚOT), a w 2012 roku odbyły się tutaj obchody Światowych Dni Turystyki organizowane przez Urząd Marszałkowski woj. śląskiego. Gmina i Beskidzka 5 organizuje na terenie obiektu liczne wydarzenia letnie i zimowe, które promują tereny w mediach i wśród turystów.

Właściciele obiektu nie zapominają także o mieszkańcach, którzy mają duże zniżki na korzystanie z Parku wodnego, a zimą organizują darmowy aktywny dzień dla szkół z terenu gminy Istebna (wyciąg, instruktorzy, kiełbaski z grilla za darmo). Pamiętają także o działaniach proekologicznych przy wymianie pieców na piece z podajnikiem na  ekogroszek oraz segregacji odpadów z pełną dokumentacją. Na uwagę zasługuje także fakt, iż wykorzystują motywy regionalne i związane z tradycją Istebnej w architekturze, wystroju wnętrz i kuchni regionalnej oraz zatrudniają koło 40 pracowników z terenu gminy Istebna!

Przez cały czas planują także stały rozwój obiektów i dbają o jakość świadczonych usług oraz wspierają liczne działania lokalnych szkół, organizacji i jednostek samorządu działających na terenie gminy.

Dawniej Zagroń i Istebna kojarzyły się głównie z „kopalnianym” orczykiem i  stokiem narciarskim, który na przestrzeni zaledwie kilku lat stał się znaną stacją narciarską
i stopniowo zaczął poszerzać swoją ofertę o bazę noclegową, usługi  spa, oraz rehabilitacyjne w  Meridian „Centrum Zdrowia i Energii” i inne .

Dzisiaj Zagroń to:

- Kolej linowa o długości 860m i stok narciarski z jedną z najszerszych tras narciarskich w Beskidach;

- Wyciąg orczykowy z trasą dla początkujących narciarzy;

- Baza noclegowa , która jest w stanie pomieścić ok. 270 osób we wszystkich swoich obiektach; 

- Restauracja łącząca smaki kuchni polskiej i regionalnej;

- Bar Burger& Pizza przy stoku z przepyszną pizzą i burgerami;

- Sala szkoleniowa dla ok. 90 os.;

- Park Wodny Olza ze zjeżdżalniami i spa;

- Meridian Centrum Zdrowia i Energii z masażami i wellnes oraz zabiegami wykonywanymi pod nadzorem międzynarodowej kadry lekarzy.

A to wszystko w Istebnej, która jeszcze do niedawna kojarzyła się z cichą i spokojną wsią na obrzeżach Beskidu Śląskiego, a dzisiaj w sposób zrównoważony łączy rozwój turystyczny ze spuścizną kulturową swoich przodków, promując region i województwo w świecie.

Kompleks Zagroń Istebna (Linter Tour S.A) to wyjątkowy obiekt hotelowy zatrudniający blisko 60 osób. Cała firma Linter Group to ponad 2 tysiące zatrudnionych pracowników. Pan Leszek Łazarczyk  jest założycielem i właścicielem Grupy holdingowej LINTER Group, która składa się z szeregu firm w Polsce i za granicą. Grupa holdingowa Linter korzeniami sięga do powstałej w 1989 roku małej rodzinnej firmy. Nieustanny dynamiczny rozwój i wzrost potencjału produkcyjnego, kadrowego i finansowego doprowadził do powstania prężnego, dynamicznego holdingu skupiającego kilkanaście podmiotów prowadzących różnorodną działalność gospodarczą. Prorozwojowa polityka i promocja kadr  pozwoliła skupić pod  skrzydłami grupy zespół pracowników, łączących profesjonalizm, nowoczesne myślenie i wykształcenie z  bogatym doświadczeniem.Dodał: (6992)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

2024/07/6 2024/07/7 2024/07/13 2024/07/14 2024/07/27 2024/07/28 2024/07/29