Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
4.07
2021

Martyna Michałek Najpiękniejszą Góralką 2021!

XXIV Dni Istebnej

Dzień I - sobota

Za nami pełne wrażeń i atrakcji Święto Gminy Istebna, czyli XXIV Dni Istebnej w Amfiteatrze „Pod Skocznią” organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej . 

W sobotę 3 lipca od samego rana trwały przygotowania do pierwszej tak dużej imprezy, wyczekiwanej po długim czasie przerwy. Szykowała się Międzynarodowa Wystawa Twórczości Ludowej, na blasze piekły pierwsze placki, pod sceną gromadziła się publika.

Uroczystego otwarcia dokonali: Stanisław Legierski - Przewodniczący Rady Gminy, Łucja Dusek - Dyrektor GOK i Monika Szeliga, asystent krajowy  europosłanki Izabeli Kloc, która odczytała skierowany przez nią z tej okazji list. Najpierw podziwialiśmy pełen dziecięcej radości występ Zespołu Regionalnego „Mała Istebna”, a następnie Kapeli Wista , Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Wisła"  z Wisły. Przy kapeli „Jacy Tacy” z Koniakowa parkiet zaczął wypełniać się tańczącymi parami. Wszystko zwieńczyła zabawa taneczna z DJ Pisanka. Parkiet był pełny do samego końca imprezy.

Niedziela II

W niedzielę 4 lipca znów spotkaliśmy się w Amfiteatrze „Pod Skocznią” . Tradycyjnie niedziela zdominowana została przez emocje towarzyszące wyborom Najpiękniejszej Góralki ale nie brakowało też atrakcji muzycznych, kulinarnych, regionalnych. Piękna pogoda zachęcała do przybycia pod Skocznię a widownia była wypełniona po brzegi. 

  Imprezę prowadziła Aneta Legierska - kierownik promocji GOK Istebna. Świętowanie otworzył Stanisław Legierski Przewodniczący Rady Gminy Istebna życząc wszystkim przyjemnego spędzenia czasu z Istebnej i wywiezienia jak najwięcej pozytywnej energii. Zastępca Wójta Ryszard Macura podziękował organizatorowi - Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Istebnej, życząc zgromadzonym udanej zabawy. Łucja Dusek - Dyrektor GOK Istebna zaprezentowała Międzynarodową Wystawę Twórczości Ludowej w ramach Roku Górali w Województwie Śląskim. 

Preludium do tego dnia był wyjątkowo widowiskowy występ Zespołu Regonalnego "Istebna" pod kierownictwem Marii Motyki. Ponad trzydziestu młodych ludzi, pięknych w swoich regionalnych strojach, z mocnymi głosami zaprezentowało folklor rodzimego zakątka. Tradycyjnie zaczęli od żywiołowego "Na Skalitym" , prowadząc nas potem przez najpiękniejsze tańce regionu: m. in. "Kołomajkym" ,"Rejnym", "Piłkym", "Siołtyskym", "Czworoka", "Kowola", "Łowiynzioka", "Kapitana" przetykane wzruszającymi chóralnymi wykonaniami jak "Istebniański grónie" czy "Zaszumiały istebniański Beskidy". Prze cały czas ze sceny biła radość i pozytywna energia. Widać, że zespół na 120- lecie jest w świetnej kondycji pod każdym względem!

Niełatwy wybór Najpiękniejszej

Wiele emocji przyniosły widzom i uczestnikom Wybory Najpiękniejszej Góralki 2021. O koronkową koronę zawalczyło w tym roku 10 pięknych i odważnych dziewczyn. Były to: Maria Bielesz z Istebnej, Maria Buczkowska z Cieszyna, Sylwia Byrtusova z Bukowca, Żaneta Kim ze Skoczowa, Anna Kobielusz z Istebnej, Martyna Michałek z Istebnej, Anna Probosz z Istebnej, Julia Skotnicka z Bielska -Białej,  Natalia Zowada z Istebnej, Paulina Zwardoń  z Jaworzynki.ia Skotnicka z Bielska -Białej,  Natalia Zowada z Istebnej, Paulina Zwardoń  z Jaworzynki.

  W Jury zasiadali: Łucja Michałek - wójt Gminy Istebna, Lucyna Grabowska – właścicielka Agencji Modelek Grabowska Models, Łucja Dusek - Dyrektor GOK w Istebnej, Bogusława Kawulok- sołtys Jaworzynki, Marek Michałek z UG Istebna,  Adrian Lach - II Vice Mister Beskidów, Wiktoria Wolczyk- Finalistka Miss Beskidów 2020. 

Trzeba przyznać, że jurorzy nie mieli łatwego zadania. Wypatrując najpiękniejszej, ocenie poddali nie tylko urodę ale też wdzięk, sposób bycia i wypowiedzi dziewczyn. Musiały one wykazać się znajomością gwary oraz humorem. Mogliśmy je podziwiać w różnych odsłonach -między innymi w folkowych sukienkach z salonu Dagmara Nowak Lulu Design  Szczyrk, czy w zwiewnych, wakacyjnych, a także biznesowych i wieczorowych kreacjach z butiku K&M Klaudii Kwapisz. Dziewczyny zatańczyły w nich specjalnie przygotowany układ taneczny wyćwiczony pod okiem choreografki pokazu, instruktorki tańca Bożeny Idziniak.

Potem jednak nadszedł czas, by zaprezentować się w stroju góralskim – kabotku, modrzyńcu i kyrpcach, czyli najbardziej właściwym stroju dla Najpiękniejszej Góralki. 

Urodę góralek podkreślił makijaż wykonany przez dwie siostry Basię i Olę z Salonu Kosmetycznego Be beauty B&A. Fryzury na ich głowach wyczarowały Iwona Kohut i Laura Haratyk z Beauty Center Iwona Kohut. Dodatkowo mogliśmy podziwiać finezyjne kompozycje kwiatowe na scenie, które były dziełem hurtowni „Małgorzatka” z Wisły Grażyny i Zenona Zembol, którym zawdzięczamy również dekorację sceny. 

W przerwach między wyjściami modelek gości zabawiał Piotr Jezutek- medialny góral z Zawoi krótkimi skeczami i humorystycznymi opowieściami. Na scenie w dwóch utworach muzycznych w wielkim stylu zaprezentowała się także Miriam Kohut z Istebnej, rosnący na naszych oczach wielki muzyczny talent.

Przyszedł w końcu moment odczytania werdyktu Jury, kiedy to cała widownia wstrzymała na chwilę oddech. Tytuł Najpiękniejszej Góralki powędrował w ręce uśmiechniętej Martyny Michałek, na co dzień zawodniczki Klubu Sportowego MKS, która otrzymała również nominację do Miss Beskidów Nastolatek i Miss Polski Nastolatek. Bezapelacyjną Miss Publiczności została Natalia Zowada, której każde wyjście na scenę wzbudzało gromkie owacje. Miss Uśmiechu obwołano Julię Skotnicką, a Miss Warkocza - jasnowłosą Żanetę Kim. Voucher na Kurs Modelingu otrzymały Maria Bielesz i Sylvia Byrtusova. Każda z dziewczyn otrzymała także  wartościowe bony i upominki ufundowane przez sponsorów.

Po ceremonii wręczenia nagród bawiono się do świetnej muzyki zespołu "Pozytywnie nakręceni", który miał w zanadrzu i aranżacje znanych przebojów muzyki góralskiej i dancingowej, jak i autorskie kompozycje. Do późnych godzin Amfiteatr rozbrzmiewał góralskim śpiewem.

Imponująco podczas imprezy prezentowała się Międzynarodowa Wystawa Rzemiosła Artystycznego - w większości twórców Mikroregionu "Góralsko Swoboda". Nie tutaj brakło koronek koniakowskich w tradycyjnym i innowacyjnym wydaniu, które prezentowała Lucyna Bytow z Koniakowa, swoje wyroby z archaicznym haftem krzyżykowym pokazywała Weronika Łacek. Janina Kukuczka z Koniakowa przybyła z uszytymi przez siebie pięknymi strojami góralskimi, Beata Malec z mężem prezentowali wyroby z kości, Karol Kufa - kyrpce, rzymiynie i galanterię skórzaną, Dagmar Lachmanová z Bystrzycy tradycyjne pierniki, Róbert Hozák z Čadcy prezentował wyroby z drutu, Alojz Šesták z Klokočova z żoną w tradycyjnej żeliwnej formie piekli pachnące opłatki , "szulki",  Stanislav Baselides z Jabłonkowa przywiózł ręcznie wyrabiane palice , a Katarína Holtánová z Oščadnicy - ręcznie tkane tekstylia. Poza twórcami z „Góralskiej swobody” byli także: Jan Zogata, który pokazywał absolutnie unikalną sztukę wyplatania koszyków ze świerkowych korzeni, Irena Motyka z Jaworzynki, która prezentowala wykonane przez siebie czepce i stanowisko Muzeum Regionalnego "Na Grapie” . Można było odwiedzić także przepiękne stoisko z wyrobami stowarzyszenia „Dobrze, że Jesteś”. Wystawa otrzymała wsparcie ze środków budżetu Województwa Śląskiego w ramach obchodów Roku Górali w Województwie Śląskim.

Pod sceną można także było obejrzeć pokonkursową wystawę makiet i herbów poświęconą jubileuszowi 400 lat wsi Istebna.

W wydarzeniu uczestniczyli: Łucja Michałek- Wójt Gminy Istebna, Ryszard Macura- Zastępca Wójta , Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Legierski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku - Białej Lesław Werpachowski, Sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok, Sołtys Istebnej Barbara Juroszek, Starosta Hyrczawy Marek Sikora, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej Łucja Dusek, Leszek Richter z Jabłonkowa, regionalny koordynator marki „​Górolsko Swoboda”, Bogusław Lalik  ze Związku Podhalan Oddziału Górali Śląskich i koordynator Roku Górali radni gminni i sołeccy, media, goście i mieszkańcy Trójwsi. 

Nie byłoby Dni Istebnej bez dobrej kuchni. O gastronomię podczas Dni Istebnej zadbały: lokalne Koło Gospodyń Wiejskich z Istebnej, MKS Istebna, Karczma Świstak z Koniakowa i  Kompleks Istebna Zagroń w Istebnej. Dzięki nim uczestnicy imprezy mogli wybierać w wyjątkowo bogatym menu racząc się m. in. plackami z blaszy, karczkiem, golonkiem, czy pierogami, a nawet kubusiem.

Po czasach zamknięcia dobrze było znów spotkać się pod Skocznią, przy muzyce, kuchni regionalnej i wspólnej zabawie. Tegoroczne Dni Istebnej zaliczyć można do szczególnie udanych. Wydarzenie odbyło się w ramach Roku Górali w Województwie Śląskim i obchodów jubileuszy 400 lat Istebnej i Jaworzynki.

opracowała  Barbara Juroszek 

foto: J. Kohut, galeria w przygotowaniu

 

Sponsorzy w wyborach Najpiękniejszej Góralki

Każda z dziewczyn biorących udział w wyborach otrzymała wartościowe bony i upominki ufundowane przez sponsorów: 

Mokate

JagnaBeauty stylizacja paznokci przedłużanie rzęs Wisła

K&M Moda Kobiet i Mężczyzn

Centrum Urody / Beauty Center Iwona Kohut

Restauracja Dwór Kukuczka

Firma Małgorzata

Leśniczówka Istebna & Elias Spa

Osada na Ochodzitej

Studio Beskid

Browar Wisła

Moto Park Wisła

Market Rema 

Grabowska Models 

Lulu Design 

Studio "Be Beauty" B&A

Kompleks Istebna Zagroń.

Fundatorom Nagród i Organizatorom dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie wydarzenia.


Zobacz reportaż:
Dni Istebnej 2021 - niedziela


Dodał: (7996)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2024/06/1 2024/06/6 2024/06/8 2024/06/9 2024/06/21 2024/06/22 2024/06/29